TORPİL'Lİ ÇOCUKLAR!

Torpil kelimesini günümüzde sıkca kullanırız. Örneğin, torpil mi yaptın, kimden torpillisin, torpilli çocuk,  gibi yaşam içerisinde telafuzlarımız sıkca olur. Torpil’in Türkçe’de iki kelime anlamı var. Birincisi patlayıcı madde anlamına geliyor, ikincisi ise kayırıcı anlamına geliyor. Bizi ilgilendiren ikinci anlamı, yani kayırıcı kısmı.            

Dünyaya göz açalı 45 yıl geçmiş, okul hayatım dahil, yaşamın hiç bir anlamında bana torpil yapıldığını hatırlamıyorum. Yani torpille hiç bir yere gelmedim, tüm kazancım kendi çabalarımla olmuştur. Sadece gurban olduğum Allah’ım, ben doğarken bir torpil olsa gerek, 3 kızdan sonra evin son çocuğunu erkek olarak dünyaya getirmiş. Onda da bu hayatta doyasıya birlikte olamadığım cennet mekan babamın ve ısrarla bir erkek evlat isteyen annemin dualarının büyük payı olsa gerek.

Şimdi günümüzde bakıyorumda torpili olmadan bir makanma ve mevkiye gelen insan sayısı çok az!

Malesef  bu torpil olayı en son olması gereken spor kurumlarınada sirayet etmeye başladı. Yani spor kulüplerinde görev alanlarda, artık torpilli kişiler. Torpilin yoksa bir yere, yönetici veya hoca olamıyorsun.  Oysaki spor alanı yarışmacı bir alan olduğundan, bu alanda mutlaka başarılı olmuş kişilerin görev alması gerekiyor. Alacağın iki tane kötü sonuç, seni çok çabuk alaşşağı eder ve o kulübün dirayettli taraftarı  ve basını varsa, çok fazla barınamazsın!

Tabi burada kulübün alacağı yarada çok önemli. Kulüp halkın ortak malıdır. Kulübe zarar verirsen, bu zararın altından kalkamazsın ve gün gelir senden hesabını soran birileri elbette ki olur.

Bu konuda yüce kitabımız Kuran-ı Kerim bir ayetinde bizi şöyle yönlendiriyor. “Allah size emanetleri ehline vermenizi, insanlar arasında hükmettiğinizde , adeletle hükmetmenizi amrediyor.”

Emaneti ehline teslim etmediğinizde yani torpil yaptığınızda her nekadar bir başarı yakalasanız dahi, bu başarı sağlam temellere oturtulmadığı için, geçici bir görüntüden ileri asla gidemez!

Şimdi bu yazıyı kimin için yazdığımı eminimki merak edenler olacak. Ben isim yada kurum belirtmiyorum. Elazığspor’dan tutunda amatör takımlarımıza kadar torpil algısı oluşmuş durumda. İsim ve kurum belirtsekte zaten bizi dinleyen kim? İnşallah yöneticiler bu yazımı okur ve yaptıkları hatayı erken kavramaları için kulaklarında bir küpe olur.

Torpilli çocuklar, idareyi sağlayamadığında, torpilin birinci anlamı olan, patlayıcı gibi dağılırlar,  Valla daha hiç kimse onları toparlayamaz!......

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.