SİNOR SAVAŞLARI!

Sinorun ne anlama geldiğini sanırım birçoğumuz biliyoruz. Bilmeyenler için kısaca şöyle belirteyim; “iki tarlanın arasını belirleyen çizgi” söylersek herhalde yeterli olur sanırım. Bu konuyla ilgili bir olay var onu anlatacağım size ve niçin anlattığımı da belirteceğim.

Şimdi yazının başlığını okuduğunuz da “bu da neyin nesi?” diye kendi kendinize soru sora bilirsiniz. Gayet de normal bir durum, sakın şaşırmayınız! Bu günlerde Elazığ medyasında sık sık yenilenen sen-ben, ben söyledim-sen söylemedin, ben Elazığspor’u seviyorum- sen sevmiyorsun, v.s. hastalığı maalesef yine nüksetti. Tabi bu hastalığın sık sık yenilemesinin çeşitli nedenleri var. Ben bu konulara fazla girmeyi düşünmüyorum. Fakat kendi düşüncelerimi de azda olsa belirteceğim. 
Rahmetlik dedemin köydeki birçok tarlası komşusu Hacı Ahmet Amcanın tarlası ile sınırmış. Hacı Ahmet Amca tarlalarını sürerken, hep sinoru sökerek sürermiş. Gün gelmiş Dedem ile Hacı Ahmet Amcanın tarlalarının arasındaki sinorlar “Hilal” şekli almaya başlamış. Küçük dayım bir gün Dedeme sormuş; Baba bizim bu Hacı Ahmet Amca ile olan tarlalarımızın sinorları hep “Hilal” şeklinde, bunun nedeni ne acaba?” demiş. Dedem “oğlum bu bizim komşumuz Hacı Ahmet var ya, çok milliyetçi bir adam, o kadar milliyetçi ki tüm tarlalarının sinorunu Hilal şeklinde yapi” demiş. 
Şimdi Elazığspor üzerinden bir kısım medya mensuplarının yaptığı kavgayı anlıyorum da, kimlerin daha milliyetçi olduğunu anlayamıyorum! Bu baba yiğitler şöyle bir meydana çıksalar, kendi ekranlarından değil de, halkın içerisinde karşılıklı konuşarak eteklerindeki taşları bir yere dökseler iyi olmaz mı? Bizde kimin eteğinde daha çok taş var, ya da dedemin deyimiyle kim daha milliyetçi görürüz. Yoksa bu sinor savaşları daha çok sürecek. Bu savaştan da hiç şüphesiz ki zararlı çıkacak taraf Elazığspor olacak. 
Evet, bende iddia ediyorum Elazığspor’u şahsi menfaatlerine kullananlar var! 
Ben kimsede sucu bulmuyorum. Biraz da madalyonun öteki yüzüne bakıyorum! Elazığspor’u şahsi menfaatleri için kullananlara değil, kullandıranlara bakmak lazım!
Sen Gazete ya da Televizyon fark etmiyor, aralarında ayrım yaparsan ve onların özel isteklerini dikkate alır isen, kusura bakmayın ama bu sinor savaşları daha çok uzun süre bitmez!
Dedem ile Hacı Ahmet Amca şimdi ikisi de rahmetlik. (Allah her ikisine de rahmet etsin.) Bilemiyorum ölmeden önce biri birinden helallik aldılar mı? Bildiğim, her ikisi de iki metre beyaz bezden başka bu dünyadan yanlarında bir şey götürmediler. Öteki tarafı da sorarsanız; hepimiz o taraf da bir mahkemenin olduğunu iyi biliyoruz! 
O nedenledir ki dikkatli olup ağzımızdan çıkan her kelimenin hesabını iyi yapmalıyız. Dün içimizde ki İrlanda’lılar, bugün içimizdeki Van’lılar deyip, sonrada H.z. Mevlana’nın altın öğüdünü sayıp kendinizi aklayamazsınız!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.