ASKF VE YENİ YÖNETİM

Geçtiğimiz hafta sonu kısa adı ASKF olan Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun olağan genel kurulu, ASKF’nin yeni binasının konferans salonunda yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Genel kurulda başkanlık yarışı için iki liste yarışınca oldukça gergin anlar yaşandı. 

7 yıldır görevde bulunan Mehmet Tan’a karşın, Sürsürü Bağlarspor’un Başkanı Şahin Şerifoğulları’da Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığına aday oldu. Aslında ASKF seçimlerinde başkanlığa aday olmak çok zor bir işti. Çünkü 7 yıl bu görevi yapan Mehmet Tan ve arkadaşları, ASKF’nin tüzüğünde öyle bir değişiklik yapmışlardı ki, federasyon yönetim kurulu başkanlığına aday olabilmek için; adayların 4 yıl yönetim kurulu üyeliği ile, diğer kurullarda asil üyelik veya 6 yıl federasyon delegeliği yapmış olması hükmü getirilmişti. Bu nedenle de Elazığ’da bu şartlarda olup da başkanlık için Mehmet Tan’dan başka aday olacak kimse yoktu! Tabi bu davranışın tek ifadesi var; “ben ne kadar da kötü olsam, beni kimse koltuğumdan indirmesin” başkada hiçbir izahı yok! Amaç yıllarca Elazığ’da spor’a hizmet etmiş ve bu işi aslanlar gibi yapacak kişilerin önünü kesmek!
Şahin Şerifoğlulları’nın aday olabilmesi için ise, ilk önce tüzüğün bu maddelerinin değişmesi gerekiyordu! Böyle bir ortamda tüzüğü değiştirmek secimi kazanmaktan zor olduğu için, bu işe girmek her baba yiğidin harcı olmadı! Bu nedenledir ki, yaklaşık olarak 6–7 aydan beri ASKF seçimleri pek basına yansımasa da, spor kamuoyunda çok konuşuldu. Üstüne birde Mehmet Tan’ın “7 yıllık hizmeti!” göz önüne alınınca işin hayli zor olduğu düşünülüyordu.
Sonuçta büyük bir cesaret örneği göstererek genç yönetici arkadaşımız Şahin Şerifoğulları, birazda babasının ve çevresinin konumu itibarı ile bu zorlu işe talip oldu ve başta tüzük değişikliğini gerçekleştirerek başkanlığa aday oldu ve büyük bir farkla ipi göğüsleyerek, Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun yeni Genel Başkanı oldu.
Şahin Başkan’a bu zorlu ve meşakkatli görevde başarılar dilerken, Elazığ Amatörünün içinde bulunduğu sıkıntılardan kısaca bahsetmek istiyorum. Bir kere baştan sona amatörün içerisinde bulunan tüm fertlerin iyi bir eğitimden geçmesi şart. Yeni ASKF binası eğitim için oldukça müsait. Bu binada bulunan konferans salonu kullanılarak, başta kulüp yöneticileri olmak üzere, antrenörlere ve en önemlisi sporculara burada, olayları önleme ve kaliteyi artırma adına, bir dizi seminerler mutlaka verilmeli. Yine bu mekânda hakemlerimizin, adı üstünde amatör olan sporcularımıza, daha sevecen ve eğitici davranmaları için seminerler mutlaka verilmeli. Her sezon öncesi gündeme gelen yeni kurallar, yönetici, antrenör ve sporculara mutlaka anlatılmalı. Kulüplerin hayatının sürekli ola bilmesi için başta sponsorluk yasası olmak üzere, gelir sağlanacak materyaller hakkında yöneticilere mutlaka bilgiler verilmeli. Hulasa birileri kabul etmese de, yıllardan beri geri giden kulüplerimizin, büyüyüp gelişmesi için, bir an önce gerekli adımların atılması şart. Bu adımı da birlik ve beraberlik içerisinde yeni ASKF Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın atacağına inanıyorum ve ASKF’de görev alan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.