Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

ZAMAN YÖNETİMİ-II

Zaman, bütün insanlar için eşit şekilde dağıtılmış olan bir kaynak. Ancak bunu nasıl ve ne şekilde değerlendirmek ise insanoğlunun kontrolünde olan bir durumdur. Her kes için bir yılda 52 hafta, haftada 7 gün, günde 24 saat vardır. Bu döngü içerisinde zamanı iyi değerlendirmek, iyi kullanmak, yaşamın kalitesine direkt etki eden en önemli faktördür. 

Kısacası zaman yönetimi, yaşamın kalitesini arttıran bir durumdur. Hayatı ve yaşamı değerli kılan bir olgudur. İnsanı ve geleceği tanımlarken en önemli faktör zaman kullanımıdır. Zaman yönetimi ile sadece bugünü değil, gelecek zamanı da daha verimli, daha iyi, daha doğru planlama sağlanır. Örneğin; gelecek için yatırım yapanlar, geleceklerini şekillendirmek için adımlar atanlar, hayal ettikleri be arzuladıkları zamanı yaşama fırsatına bu planlamayı yapmayanlara göre birkaç adım daha yakındırlar. 

Zaman, geri döndürülmesi, depolanması ve durdurulması mümkün olmayan kıt bir kaynaktır. Bu kıt kaynağın ne kadar etkin kullanıldığı, insanların kendilerini ve çevrelerini ne kadar geliştirebildiklerini belirleyen en önemli unsurdur. 

İnsanoğlu açısından Zaman yönetimi; günlük yaşam içerisinde günlük işlerini önceliklerine göre sıralamak olmayıp, öncelikli işlerini belli bir program dâhilinde zamana göre dâhil etmektir. Genelde insanoğlu zamanının çoğu kısmını acil olan ama önem derecesine göre sıralama içerisinde çokta önem arz etmeyen işlere harcarlar. Harcanan zaman geri gelmediği gibi doğru kullanılmayan zaman yüzünden daha önem arz eden işler hep sürüncemede kalabilmektedir. Bu sebepledir ki zamanında planlaması yapılmadığı için süreç içerisinde acili yet doğuran işler, günlük hayatın önemli bir kısmını kapsamaktadır. 

İnsanoğlunun asıl yapması gereken hayatının amacını, vizyonunu belirlemek ve bu vizyonu gerçekleştirmeye yönelik zamanı doğru kullanmaktır. Zaman yönetimi; tıpkı bir kavanoza önce büyük çakıl taşları, sonra küçük çakıl taşları, sonrasında kum ve su ile doldurulurken sıralamanın doğru seçilmesi gibidir. Önce büyük çakıl taşları ile doldurulan kavanoz dolu olarak görünse de, taşların arasını küçük çakıl taşlarının, onun dışında kalan boşlukların kumla dolabileceği, kumların ulaşamadığı yerlerinde su ile dolabileceği bir gerçektir. 

Zaman yönetimi de hayatınızı ne şekilde ve nasıl meşgul ettiğiniz ile alakalıdır. Hayatınızı kontrol edebilir ve önem derecesine göre zamanı iyi kullanırsanız hiçbir boşluk bırakmadan dolu dolu bir hayat yaşarsınız. Aksi takdirde önemli olmayan küçük şeylerle vakit geçirmekten hayatınız için önem arz eden büyük şeyleri gözden kaçırırsınız. 

Ölçülmeyen performans iyileştirilemez. Bu nedenle insanın zamanını nasıl kullandığını ölçmesi ve hedef doğrultusunda değişiklikler yapabilmesi zaman yönetimi açısından kritiktir. Verimli çalışan bir insan zamanının en az %65-70’ini acil olmayan önemli işler için ayırmalıdır. Zamanın ayrılan bu kısmında planlama, 

alternatif planlar, sorun önleyici planlar geliştirilmelidir. Mevcut işlerini mümkün olan en fazla şekilde sıralamalı, daha önceden sıralamış olduğu işleri takip etmeli, gerekli sosyal ve iş ilişkilerini kurmalı ve birlikte çalıştığı insanların geliştirilmesi için zaman ayırmalıdır. 

Verimli çalışabilmek için insan haftanın belli bir gününü olmasa da en az yarım gününü kendisi ile baş başa geçirmeye ayırmalıdır. Kendisi için ayırdığı bu zaman plan ve hazırlık için kullanabileceği bir süreç sağlayacaktır. Planlama ve hazırlık olmasa bile beklenmedik şartlarda ortaya çıkabilecek olumsuz durumlarda kullanılabilecek yedek bir zaman olacaktır. 

İnsanın kendi önceliği olmayan konularda kendisine gelen işleri reddetmeyi bilmesi gerekir. 

Zamanı iyi yönetebilmek için zaman çalıcılara tolerans göstermeme disiplinini edinmek önem taşır. Örneğin, gündemi belli olmadan toplantı veya randevu kabul edilmemesi; toplantının kendi ofisinde değil, kolaylıkla ayrılabilmeyi sağlayacak bir toplantı odasında yapılması; toplantının başında süresinin de belirlenmesi ve buna sadık kalınması ve dakik olunması hem öz disiplin açısından, hem de birlikte çalışanların disiplini ve özen göstermesi açısından önem taşır. 

Sonuç olarak, 

Zamanı yönetmek hayatı yönetmektir. 

İnsan alışkanlıklarının kurbanıdır. Zaman kullanımı açısından disiplinli olmak ve iyi alışkanlıklar edinmek, hayattaki acil işleri ve stresi azaltırken, önemli ve öncelikli işlere yatırım yapılmasına ve geleceği şekillendirebilmeye fırsat tanır. 


(Derleme) 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.