Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

ZAMAN YÖNETİMİ (Derleme)

Herkesin eşit oranda sahip olduğu, fakat doğru ve eşit biçimde 

kullanamadığı bir kaynaktır zaman. Zamanı önemli kılan en önemli unsur onu kimsenin durdurmasına frsat vermeden sürekli olarak akıp gitmesi olsa gerek. 

Zaman, yeryüzündeki her türlü girişimde rolü olan başlıca etkenlerden biri ve eşsiz bir kaynaktır. Herkes, her gün eşit zamana sahiptir. Zaman biriktirilemez, başlatılıp durdurulamaz ve geçen zamanın yerini hiçbirşey dolduramaz. 

Zaman yönetimi, zamanı en doğru biçimde etkin, etkili ve verimli bir biçimde kullanmak demektir. Zamanı yönetmek zamana hakim olmak değildir. Zamanı en verimli şekilde kullanabilmektir. Zaman doğru yönetildiğinde kişinin hem işi için hem de sosyal hayatı için yeterince kullanabileceği zaman kalır. 

İnsan zamanı doğru yönetebilmek için öncelikle yaşamında neleri ve hangi sıralamaya göre gerçekleştireceğini belirlemesi gerekir. Zamanın Doğru yönetilip yönetilmediğinin daha sonradan tespitinin de yapılması gerekir. Zamanın verimli ve etkin kullanımın neticesinde insanın hayatında daha olumlu değişiklikler meydana gelir. Doğru ve etkin kullanılmayan zaman ise insana yük haline getirir yaşamı… 

Zaman herkes için sabit ve eşittir. Yani süreç olarak, saat olarak, gün olarak herkese aynıdır. Benzer koşullarda yaşayan ve çalışanların üretimleri bireysel yetenek ve özellikler nedeniylede farklılık gösterir. Ortaya çıkan bu farklılıkları ortaya çıkaran en önemli etken zamanın etkin ve verimli kullanılmasıdır. 

Zaman yönetimi, daha verimli ve iyi sonuçlar almak için zamanın akılcı kullanılmasıdır. Gündelik yaşam içerisindeki insanın hayat mücadelesi bir noktadan sonra zamana karşı verilen bir mücadele haline gelmiştir. İnsan, yaşamının başlangıç ve bitiş çizgisi arasındaki hayat denilen ömür sürecini dolu dolu yaşayabilmek için; zamanı değerlendirmeyi öğrenmeli, etkin ve verimli kullanabilmeyi geliştirebilmelidir. 

Zamanı iyi yönetebilmek için öncelikle daha önceki zamanların nasıl geçirildiğinin tespitinin iyi yapılması gerekir. Gündelik yaşan ihtiyaçlarımız olan uyku, yemek, temizlik ve bakım, ulaşım gibi zorunlu süreler çıkıldıktan sonra, artan zamanın planlı ve programlı kullanılması insan hayatının dolu ve stressiz geçmesini sağlar. Doğru bir planlama ve doğru bir yönetim için insanın gerçekçi olması gerekir, zorunlu yapması gerekenlerin yanı sıra sosyal aktiveler ve sosyal ilişkiler içinde zaman ayrılmalıdır. Çünkü “Hepimiz hayatın kısalığından söz ederiz de, nasıl kullanacağımızı bilmeyiz.” der büyüklerimiz. 

İnsan yaşamı için önemli olan hedeflerini belirlemeli, bu hedefler için eylem planları yapmalı, öncelikler sıralamasına göre zamanı doğru kullanmalı bazen aynı anda iki işi sığdırabilmelidir. (örnek olarak, işe giderken kitap okumak, yemek hazırlarken müzik dinlemek gibi ) 

Günümüzde zamanı verimsiz kullanmamıza neden olan en önemli unsur teknolojidir. Televizyon, telefon, bilgisayar gibi gündelik yaşamımız içerisinde kullanmakta olduğumuz teknolojik araçlar zamanı aşırı şekilde israf etmemize neden olmaktadırlar. Örneğin telefonu elimize aldığımızda saatlerce konuşan bir toplum haline gelmişiz, Televizyon karşısında saatlerce boş boş oturmakta ve bize sunulan ihtiyaç dışı şeylere aşırı zaman ayırmaktayız. 

Bu gibi boşa harcadığımız zamanlar bizim kendi hayatımız ve sosyal hayatımızın verimsizleşmesine, kısır bir döngü haline gelmesine sebep olmaktadır. Zaman verimli kullanılmadığında, başarısızlık duygusuna, yoğun strese, bitkinlik ve öfkeye neden olabilmektedir. 

Zamanı verisiz kullanmanın başlıca nedenleri; mükemmeliyetçilik, hayır diyememek, kendine güvensizlik ve yüksek kaygı, erteleme gelmektedir. 

Zamanı doğru ve etkin kullanarak yaşamınızın kalitesini arttırmanız dilek ve temennisi ile … 

AHMAKLAR ZAMANI NASIL ÖLDÜRECEĞİNİ, 

AKILLILAR İSE NASIL KAZANACAĞINI DÜŞÜNÜR.” 


ALAİN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.