Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

Türkler hakkında söylenen sözler

            Birilerinin ısrarla Kürt vardır, Laz vardır, Gürcü vardır, Çerkez vardır, Ermeni vardır, Rum vardır tezlerini sonuna  kadar destekleyen,  kendisine bilim adamı süsü vererek toplum mühendisliği yaparak Türk Milletinden rahatsızlıklarını her ortamda dile getiren sözde bilim adamı ve benzerlerine uzun uzun yazacak cümleler varken sadece Tarihe mal olmuş ünlü isimlerin TÜRKLER hakkında söylediklerini siz değerli okuyucularla paylaşmak istedim.

Türk Milletine karşı yapılan bu saldırıların altında  soyundan gelen Türk Milletine karşı bir sıkıntıdan kaynaklandığına inanıyorum…

Tarih sürekli olarak Türk’e her eyleminde ihanet edenleri kaydetmiştir, Son günlerde yaşanan gelişmelere sebep olanlarda, "TÜRK DİYE BİR IRK YOK" diyen Prof. Dr. Yasin Aktay ismide ihanet sayfalarına kalın harflerle eklenecektir.

Sözü fazla uzatıp polemik yaratmak derdinde değilim,

Sadece sizlerle TÜRK varlığını kabul eden ünlü insanların sözlerini paylaşmak istedim…

 Türkler size dokunmadıkça siz de onlara sakın dokunmayın.

Hz Muhammed (s.a.v.)

Ben bir Seyyid'im. Yani bu demektir ki Türk değilim. Ama yeryüzünde bütün Türkler silinse üç Türk kalsa biri ben olurdum. İki Türk kalsa gene biri ben olurdum. Son Türk kalsa da o gene ben olurdum. Çünkü Türkler olmasa bugünkü manada İslamiyet olmazdı.

Seyyid Ahmet Arvasi 

Türkiye seyahatine çıktığında, seyahat ettiği uçağın kaptan pilotuna “Türk hava sahasına girildiğinde kendisine haber vermelerini” söyler. Pilotun, uçağın Türk hava sahasına girmek üzere olduğu haberini vermesi üzerine; Muhammet İkbal hemen ayağa kalkar ve öylece durur!
Bunun üzerine yanındakiler neden ayağa kalktığını sorduğunda şunları söyler; “Bu topraklar mübarek topraklardır. Bu mukaddes mekanda yaşayan millet de öyle bir millettir ki, yıllarca İslam’ın muhafızlığını yapmıştır. Eğer Türk Milleti olmasaydı, İslam Arap yarım adasına hapsolunurdu. Bunun içindir ki, gönlümde Hazreti Mevlana'ya ve onun necip milletine karşı sonsuz bir saygım vardır. İşte bundan dolayı, yani onlara hürmeten ayağa kalktım."

 Eğer bir Türk devleti olmasaydı yaratmak gerekirdi.

Thiers

Türkler canlı ve yaşamaya kabiliyetli olduklarını her fırsatta ve hayrete değer bir kahramanlıkla ispat etmekten geri kalmıyorlar.

Lord Beaconsfield

 Türkü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız saldırılar ve adi iftiralar önünde türkün vakur kalışı, kuşku yok ki körlerin gerçeği, eşyayı anlamadıklarını düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu soylu davranış o adi iftiralara ne açık bir cevap oluyor.

 Türk, asillerin asilidir. Yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.

Pierre loti

 Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa'nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.

Çarnayev (rus komutan)

 Silahlı milletin en canlı misali Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.

Moltke

Türkler bir ırk ve bir millet olarak yeryüzünün en şerefli insanlarıdır.

Lamartine

Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır.

Tawsend (ingiliz komutan)

 Doğulu önderler, milletlerinin başından ayrılmayarak her hükümetin temeli olan şu iki kanunu hakkıyla yapıyorlar:  İyi yola götürmek ve kötülüklerden korumak. Bu asil hareket Ruslardan fazla özellikle Türklerde göze çarpıyor.

Auguste comte

 Türk kadınlarının en büyük süsü türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.

Lady mary wortley montagu

 Türklerin yaradılışlarında semavi bir azamet, gönül alışlarında meleklerde bulunmayan bir mahviyet var. Bu büyük ruhlu milletin arasında vatanımı unutmaktan korkuyorum. Vatan aziz ve pek aziz, lakin Türk de aziz ve çok aziz!

Conte de bonneval (humbaracıbaşı ahmet paşa)

 Türkün güzel yüzünü, kuvvetli endamını, pırıltılı kostümünü, zarif tavırlarını, kibar gülüşünü, aslanca kükreyişini fırçayla göstermek mümkündür. Fakat pek güç olan, Türkün özünü göstermektir. bu öz, ayışığı gibi görülür fakat gösterilemez.

Decamps (fransız ressam)

 Türkler yaman binicidirler. Türkler hücumunda düşmanı bir yaprak gibi çevirip bozarlar.

Câhiz (arap bilgini)

 Türkün ezeli meziyetlerini, tarihî faziletlerini, yüksek kabiliyetlerini inkar etmeyelim.

Lord beaconsfield (ingiliz diplomat)

 Türkler öldürülebilir fakat mağlup edilemezler.

Napolyon

 Türkler kahramandırlar. dostlarına zarar vermezler. fakat kazanç getirirler.

Comenius (çek bilgini)

 Türklerin biricik sevdikleri şey hak ve hakikattir ve hiçbir haksızlık yapmadıkları halde haksızlığa uğramışlardır.

William pitt (ingiliz devlet adamı)

 Türklerin vatana bağlılıkları, her özelliklerinin üstündedir.

Câhiz (arap bilgini)

 Türk, heredot'tan, tevrat'tan çok eski yüzyılların tanıdığı bir ulustur. Sadelik içinde görkemi, sükûnet içinde ihtişamı, tahakküm kabul etmeyen bir yüreklilik, alabildiğine geniş bir fetih aşkı, sonsuz bir teşebbüs kabiliyeti, bölgelere uymaktan çok bölgeleri kendine uydurma zevki ve alışkanlığı Türk milletinin asırlar dolduran tarihinde açıkça görülür.

Hammer

Kim ki en halis Türk’tür, kim ki eşyaları ve insanları layık olduğu mevkide görür, kim ki paraya değer vermez, kim ki iç duyguları dış durumlara bağlı değildir, o muhakkak ki kendisini bu özelliklere sahip olmayan birçok millete üstün sayacaktır.

Kayzerling (alman filozof)

 Türkler merhametli ve hoşgörülüdürler. İnanmadıkları gerçeklerin yanı başlarında yaşamasına göz yumarlar. Bu, kendi güçlerine gururlu bir şekilde güvenmekten ileri gelse bile pek asilanedir.

Chateu briand

 Türkler kahramandırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir.

Comenius (çek bilgini)

 Türkler muhakkak ki avrupa tarihinin ve yakın asya tarihinin bildiği en halis efendi millettir.

Kayzerling

İnsanları yücelten iki büyük meziyeti vardır: Erkeğin cesur, kadının iffetli olması. Bu iki meziyetin yanında bir meziyet daha vardır: Vatana her şeyini feda edecek kadar bağlı olmak. Bunlar büyük kahramanlığı, elem ve kedere karşı koymayı doğurur. İşte Türkler bu çeşit kahramanlardandır.

Napolyon

 Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü türkü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.

Gelland (fransız bilgini)

 Dünyada iki bilinmeyen vardır; Biri kutuplar, diğeri Türkler.

Albert sorel

 Türk toplumunda kişisel nitelik ve değer dışında hiçbir şeye önem verilmez. Türkler bilime saygılı ve ince duygulu bir millettir.

Baron büsbek

 Yine kurtuldum. Ancak bugün Türklerin tutsağıyım. Demirin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar yaptılar. Beni tutsak ettiler. Ayağımda zincir yok. Zindanda da değilim. Özgürüm. İstediğimi yapıyorum. Ama yine de tutsağım. Şefkatin, cömertliğin, soyluluğun, nezaketin kölesiyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar.

Demirbaş şarl

 Türklerin doğrulukları ve namuslulukları ne kadar övülse yeridir.

Charles macfarlene

 Türkler devlet yıkmakta ve devlet kurmakta birinci sınıf ustadır. Ülkeleri değil kıtaları altüst etmişler ve korkunç saldırışlar arasında sarsılması hiç de kolay olmayan egemenliklerini yaratmışlardır. Tarih Türklerden çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler vardır ki uygarlık için birer süs olmaktadır.

Hammer

 Kendi ulusuna karşı bu kadar dürüst ve cömert olan müslüman Türkler hangi mezhebe bağlı olursa olsun aynı dürüstlüğü yabancılara karşı da yapar ve yerine getirirler. Bu noktada müslümanla müslüman olmayan arasında hiçbir fark gözetmezler.

 Toplumsal düzenin Türkler arasında kurmuş olduğu ilişkilerin hepsinde temiz yüreklilik ve iyi niyet hâkimdir. Vatandaşların birbirlerine karşı borçlu oldukları işlemleri yapma ve yerine getirmeleri için başka ülkelerde olduğu gibi senetleşmeye yani yazılı belgeye ihtiyaçları yoktur. Çünkü onların övülmeye değer hallerinden biri de verdikleri söze genellikle sadık kalmaları ve karşılarındakini aldatmaktan, güveni su istimal etmekten çekinmeleridir.

Monradgea d'ohsson

 Türkün ahlaki seciyesi çocukluğunda aldığı iyilik telkinleriyle değil çevrelerinde fenalık görmemek suretiyle oluşur.

Thomas thorsten 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.