Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

TÜRKÇE’YE SAHİP ÇIKMAK

Dil insanlık tarihi ile ortaya çıkan,  iletişimin en önemli aracıdır. olgudur. Tarihi seyri içerisinde insan iletişimde en çok dili kullanmıştır. Dil kültürün en önemli öğesidir. Dilin insan iletişimindeki en önemli araç olduğu gerçeği, düşünceyi etkilemesi ve kültürün nesilden nesile aktarılmasındaki oynadığı rol dilin varlığı kadar önemlidir. 

Düşünce ile etkileşimi göz önüne alındığında dildeki yozlaşma ve kirlenme Milli kültür yapısını da olumsuz yönde etkileyebilecektir. Dilin kirlenmesi özellikle yabancı dillerden dilimize giren kelimeler ve dilin yanlış kullanımlarından kaynaklanmaktadır. Yabancı kelimeler yerine bunların Türkçe karşılıkları kullanılmalıdır. 

Dil bizi başkalarına, başkalarını ve başka nesneleri bize yansıtan bir aynadır. Dili doğru kullanmak, doğru anlamak bu aynayı mükemmelleştirmek demektir. Doğru kullanılan Dil insanın doğru anlaşılmasına yarar.  İnsan duygu ve düşüncelerinin alıcıya iletilmesindeki en önemli araç olan dil doğru kullanıldığında doğru bir iletken olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü insanlarla, düşüncelerle, nesnelerle aramızdaki en önemli iletken dildir. İletişimin iyi olabilmesi için dilin iyi tanınması ve doğru kullanılması gerekmektedir.

Çağımızın Teknoloji ve Bilişim çağı olması nedeni ile gitgide ana dilimizi dumura uğratan nesiller haline geldik. Konuşurken ve yazarken lafları yuvarlamalar, sessiz harfleri düşürerek sesli harflerden abuk sabuk kelimeler türetmeler toplumsal bir sarsıntı haline dönüştü. 

Özellikle cep telefonları ve e-mail yazımlarında Türkçe yazım kuralları adeta yok sayılarak güzel dilimiz katledilmeye başlamıştır. Yeni nesil teknoloji ile çok küçük yaşlarda tanışmaya başlayınca teknoloji ile birlikte geliştirdikleri ne olduğu belirsiz sesli harflerden ibaret bir yazım dili ile adeta dil katliamı gerçekleştirmektedirler. 

Esnaf işyeri isimleri, yerleşim yerleri isimleri, eşya isimleri, yiyeceklerin isimleri…  

 Dilimize sahip çıkmak için konuşmamıza, yazmamıza yeterince dikkat etmemiz gerekir. Türkçeyi güzel konuşmak ve güzel yazmak gelecek nesillere Milli kimliğimizin doğru yansıtılmasında en önemli aynadır. 

 

Türkçeye sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır.

Türkçeye sahip çıkmak Türklüğe sahip çıkmaktır.

Türkçeye sahip çıkmak, bayrağına, vatanına, özgürlüğüne, ulusal bilincine sahip çıkmaktır.

Türkçeye sahip çıkmak, yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip çıkmaktır.

Türkçeye sahip çıkmak, geçmişine sahip çıkmaktır.

Türkçeye sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmaktır.

 

Dildeki kirlenmeye müsaade edilmemelidir. Türkçe doğru kullanılmalı yazarken ve konuşurken dil katliamı yapılmamalıdır. İletişimde teknolojik araçların yaygınlaşması dilin yanlış ve bozuk kullanılmasını da hızlandırmıştır. 

 Netice itibarı ile millet olarak en etkin iletişim aracımız olan dilimize sahip çıkmalıyız, yarınlarımız için çocuklarımıza güzel Türkçe konuşturmalı ve güzel yazmayı öğretmeliyiz. Duygu ve düşüncelerimizi anlatırken, insanlarla iletişim kurarken Türkçe kelimeler kullanmaya özen göstermeliyiz.

 

 Yarınlarımızın yok olmaması için,

 

 “TÜRKÇE DÜŞÜN, TÜRKÇE KONUŞ, TÜRKÇE YAZ…

UMUDUN TÜRKÇE OLSUN…” 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.