Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

Türk Ocakları

Gelişmiş ve çağdaş ülkelerin tamamında ortak bir amaç etrafında yan yana gelmiş insanların faaliyete geçirdiği kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. İnsanları birleştiren bu amaç ve ilkeler, sosyal, kültürel, mesleki, spor vs olabilmektedir. Bu tür örgütlenmeler hukuk sistemi içerisinden devletçe çıkarılan kanun, yönetmelik ve tüzükler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürürler. Öncelikli esas gönüllülük üzerine kurgulanmıştır. Günümüzde Sivil Toplum kuruluşları olarak adlandırılan bu örgütlenmeler zaman içerisinde YASAMA-YÜRÜTME ve YARGI’nın yanında 4. etkili güç olarak ortaya çıkmıştır. 


Bu perspektiften bakıldığında Türk Ocakları Türkiye’nin en eski ve en etkili gönüllü kuruluşudur. 1912 yılında bir kültür derneği olarak kurulan TÜR OCAKLARI Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş döneminde ve özellikle kurtuluş savaşında çok önemli bir misyon üstlenmiştir. 1911 yılında başlayan çalışmalar 25 mart 1912 yılında tamamlanarak 100 yıllık bir kuruluşun doğuşu gerçekleşmiştir. Özellikle bir çok aydın ve yöneticilerin yeni yapılanmada mandacılık ta dahil bir çok alternatif önerdiği veya zorlamaya çalıştığı dönemde Milli Devlet olabilmenin hamuru olmuştur Türk Ocakları. 

Amacı “Türk milliyetçiliği” olan derneğin amblemi 1912’de kabul edilen cepheden görülen “Bozkurt” başıdır . Türk Ocakları Derneği, II. Meşrutiyet sonrasında Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşayan azınlıkların Osmanlı Devleti’nden ayrılmak için kurdukları milliyetçi derneklere karşılık aynı sınırlar içinde yaşayan Türklerin haklarını korumak üzere kuruldu. Daha önce aynı amaçla kurulmuş ancak uzun süreli olmamış Türk Derneği (1908) ve Türk Yurdu Cemiyeti (1911)’nin devamı niteliğinde bir kuruluştur. 20 haziran 1911 tarihindeki fili kuruluş resmi olarak 25 Mart 1912 de gerçekleşmiştir. 


Üstlendiği misyon gereği zaman içerisinde kabul görmüş olduğu taban ile yeni Cumhuriyetin en köklü sivil kuruluşu haline gelmiş, ancak 1931 yılında 260 şube 30 bin üzerinde üyeye sahipken M. Kemal Paşa tarafından kapatılarak Cumhuriyet Halk Partisi ile birleştirilmiştir. 1931 yılında kapatılışından sonra CHP tarafından da lav edilen kurluş yerine halk evleri kurularak Türk Ocakları misyonuna son verilmek istenmişse de, 1949 yılında yeniden faaliyetlerine başlayan Türk Ocakları Hamdullah Suphi Tanrıöver başkanlığında yeniden açılmıştır. 1949 yılından 1980 askeri darbesine kadar bir yapılan askeri darbelerde yine kapatılmak istenmişse de bu kapatma işlemi gerçekleşmemiştir. Ancak 12 eylül askeri darbesi ile Türk Ocakları yeniden kapatılmış, 1984 yılında Orhan Düzgüneş başkanlığında yeniden faaliyete geçmiştir. Halen Nuri GÜRGÜR beyin Genel Başkanlığında faaliyetlerine devam eden Türk Ocakları ülkenin önemli gündemlerinde ortaya koyduğu bakış açısı ile farklı bir perspektif oluşturmuştur. 


İlimizde rahmetli Mustafa Kürklühatipler başkanlığında, Sitemizin değerli yazarlarından Doç. Dr. Ahmet AKSIN, Prof. Dr. İbrahim YILMAZÇELİK, Mustafa YALÇIN, Ahmet YURTEN, Ahmet EREN, Vahit DABAK mütevelli heyetinin oluşumunda 1999 tarihinde yeniden faaliyete geçirilen Türk Ocakları kurulduğu günden beri ilimizdeki birçok ilke imza atmıştır. 


Elazığ’da ortaya koyduğu faaliyetler, programlar ve yaptığı etkinlikler ile ilimizde faaliyet gösteren diğer bir çok Sivil Toplum Örgütüne vizyon oluşturmuştur. Kısıtlı imkânlar dâhilinde bilim dünyasının önemli şahsiyetlerini ilimize getirerek yaptığı konferanslarla Elazığ’da ilklere imza atmıştır. 


Bir dönem Kahramanmaraş’ta (1998–1999), İki dönem Elazığ’da (2007–2009, 2009–2010) yönetim kurulu üyeliği yaptığım, Türk Milliyetçiliğinin en önemli temsil kuruluşlarından Türk Ocakları siyaset üstü kimliği ile önemli bir yer tutmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları çerisinde önemli bir mihenk taşı olan Elazığ Türk Ocağı ilin sosyo- kültürel hayatının şekillenmesinde, ilin problemlerinin dillendirilmesinde, gençlerin yetiştirilmesinde, toplum bilinçlenmesinde ortaya koyduğu faaliyetlerle takdire şayan faaliyetler gerçekleştirmektedir. 


Kısıtlı imkânlar içerisinde birçok STK gibi varlıklı halde bile tabela dernekçiliği yapmamaktadır. Türk Ocakları Elazığ şubesi tarih süreci içerisinde üstlendiği misyonu çerçevesinde aynı misyon paralelinde faaliyet gösteren STK’lar ile işbirliği içerisinde devam ettirmektedir 


Türk Ocaklarının ilimizde yeniden kurucu başkanlığı görevini üstlenen birçok güzel faaliyetlere imza atan merhum Mustafa KÜRKLÜHATİPLER beyi rahmet ve minnetle anarken daha sonraki başkanlarımız sayın Ahmet EREN, Sayın Ahmet YURTEN, Sayın Rahmi DOĞANAY beye ve yönetimlerine ortaya koydukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Mevcut başkan sayın Metin AKGÜN bey ve yönetim kurulu üyelerinin de başarılı çalışmalarının devamını dilerim. 


Gönlü Türk Milliyetçiliği ile alev alev yanan hemşerilerimizin, imkânsızlıklar içerisinde büyük işler başaran bu fedakâr insanlara destek olması dilek ve temennileri ile 2012 yılında 100. yılını dolduracak olan TÜRK OCAKLARI’NIN yüzüncü yılını en kalbi duygularımla kutluyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.