Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

Takım-Ekip çalışması ve 'KAZLAR'

(Derleme)

 Kazlar doğa bilimcileri tarafından en doğru yere, en kısa sürede, en az fire vererek göç eden kuşlar olarak saptanmış. Oysa insanoğlu birbirisini aşağılamak, küçük düşürmek hatta algısını zayıf göstermek adına bazen birbirisine “KAZ” diye hitap ederek hakaret ederler. Hiç düşündünüz mü? “kaz” deyip önemsemediğimiz bu hayvanların kuş ailesi içerisinde hedeflerine maksimum oranda ulaşabilen birinci sırada geldiklerini.

Herkesin bildiği malum bir seyahattir kazların kuzeyden güneye sıcak yerlere doğru göç edişi, birçoğumuz rastlamışızdır güneye doğru “V” biçiminde yol alan kazları. Bu yolculukta alınan pozisyon aslında bir takım çalışmasının ürünü, hem daha fazla mesafe yol almak hem de daha az enerji sarf etmek adına uygulanan en iyi yöntem. Oluşturdukları bu “V” biçiminde kanatlarını çırparken hemen ardından kendisini takip eden diğer kuşu yukarı kaldıran bir kuvvet oluşturur ve bu sayede bütün sürü tek bir kuşun uçabileceğinden en az % 71 oranında daha uzun uçuş mesafesini elde eder. Olur, da bir kaz karşılaştığı bir aksilik nedeniyle “V” biçiminin dışına düşerse derhal havanın sürtünme kuvvetini hisseder ve önündeki kazın kendisine sağladığı kaldırma kuvvetinden yararlanabilmek için diğer kuşların temposunu yakalamaya ve gurubun içine dönmeye çalışır.

Guruba liderlik eden ve daha fazla kanat çırpan yaşlı kaz, yorulduğu zaman arkaya geçer, diğer genç, ama potansiyel lider olan kazlar ise öne doğru ilerler. İşte yaşanan bu rotasyon gurup içerisinde bulunan her kaza önderlik etme fırsatı vermektedir. Motivasyonun önemini ve gerekliliğini oldukça benimsemiş olan kazlar, arkada bulundukları sırada öndekilerin cesaretlerini arttırmak, onları yüreklendirmek ve en iyi şekilde önderlik etmek için öterler.

Bir kaz hastalanarak ya da mermi ile yaralanarak kafileden koparak düşmeye başladığı zaman gurup içinde yer alan diğer kazlardan ikisi yaralı kaza destek olabilmek ve onu koruyarak yeniden havalanmasına yardımcı olabilmek için guruptan ayrılır. Bu vefalı iki

kaz, yaralı dostları uçmayı başarıncaya ya da ölünceye kadar onunla birlikte kalır.

Bütün bunlar aslında birlikte bir şeyler başarabilmenin en güzel örneği. Yani takım çalışması, ya da ekip çalışması diye niteleyebileceğimiz bir başarının kısa öyküsü…

Günümüzde takım çalışması, ekip çalışması veya grup çalışması artık başarıyı getiren en önemli etmenlerden birisi haline geldiği için, kurumlarda, ticari oluşumlarda vazgeçilmez bir yönetim modeli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür yönetim modeli kurumların karlılıklarını ve verimliliklerini arttırarak yaşamlarını sürdürmelerine katkıda bulunmaktadır. Çünkü takım çalışması ve sinerji her şeyden önce hiç kimsenin kaybetmediği, hep birlikte kazanmanın söz konusu olduğu “Kazan-Kazan” anlayışını da beraberinden getirmekte, bu anlayış da yüksek nitelikli kararların daha çabuk alınmasını ve etkin düzeyde uygulanmasını, daha sıcak ilişkilerin kurulmasını, yetki ver sorumlulukların paylaşılmasını ve ekip üyelerinin risk üstlenebilmelerini sağlamaktadır.

Kazları bu başarıya götüren en önemli etmen aralarındaki sağlam iletişimdir. Grup barısı sağlıklı bir iletişimle gelir. Sağlam iletişimin temelini de “her varlığın bir diğeri için önemli olması” mantalitesi oluşturur.

Herkes için bir kuş olmaktan ibaret olan kazların bu manidar davranışlarının akıl ile olmadığı “içgüdüsel” olarak bu başarıyı sağladıklarını göz önüne aldığımızda, içgüdüsel olarak bir araya gelerek “tek yürek” olabilmeyi başarmanın hedefe ulaşmada ne kadar önemli olduğunun en güzel ifadesi olsa gerek.

İnsan olarak, grup çalışmasında, takım çalışmasında yada ekip çalışmasında kazlardaki mantalite ile hareket edilebilinse, görev yetki ve sorumluluklar paylaşılabilse, birlikte hareket edilebilse başarı mutlak kaçınılmaz son olacaktır. Kazları seyrederseniz kesinlikle her kazın kendi görev alanında işini en iyi şekilde yapmaya çalıştığını fark edeceksiniz. Bir diğeri bir başkasından daha fazla veya daha az mücadele ederek farklı şekilde öne çıkma gayretine girmiyor.

İnsanoğlu olarak bu özellikleri daha fazla bünyesinde barındıran varlıklarız. Neden bizlerde ekip ve takım çalışması ile başarılı işlere imza atmayalım ki.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.