Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

STK'lar ne işe yarar?

Sivil Toplum; insanların tek tek yapamadıklarını beraber yapmasıdır. Yani birlikteliği, gönüllülüğü ve dayanışmayı temsil eder. Sivil Toplum Kuruluşları;  aynı amaç ve hedeflerde birçok insanın bir araya gelerek oluşturdukları örgütlenmelerdir. STK lar “Toplumları, bireyleri, devletleri, cemiyetleri denetleyen, yönlendiren, şekillendiren ve yönetmenin araçlarından birisidir.” 
Dünyada Modern anlamda Sivil Toplum Kuruluşlarının başlangıcı 19. Yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Günümüzde ise STK lar demokrasimizin olmazsa olmazlarında birisi olmuştur. STK lara en önemli örneklerin başında; Sendikalar, odalar, dernekler, vakıflar, meslek örgütleri, hemşeri örgütleri gibi kuruluşlar gelmektedir.   
 
Demokrasilerde nasıl ki, siyasal partiler demokrasinin olmazsa olmazı olarak kabul ediliyorsa, Sivil Toplum Kuruluşları da Demokrasinin olmazsa olmazlarındandır. STK’lar siyasi otoritenin baskısından uzak, kamusal alanda etkili kuruluşlardır. Gönüllülük esasına dayalı STK’lar aracılığı ile yurttaşlık bilinci gelişir, çoğulcu demokrasiden katılımcı demokrasiye geçiş sağlanır. 
Yani; katılımcı demokraside birey, kendine yeni yaşam kalıplarını birey olarak değil, STK’lar sayesinde siyasi partilere girmeden de sağlayabiliyor. STK’lar içerisindeki faaliyet alanları ile birey bireysellikten toplumsallığa geçişi sağlar. 
 
Ülkemizde demokrasinin tam oturması için, Sivil Toplum Kuruluşlarına gereken önemim verilmelidir. Demokrasinin en büyük göstergesi, siyasete katılım ve insanların kendi düşündüklerini rahatça ifade edebilmesidir. Siyasete katılım ve kendini en rahat biçimde ifade edebilmede STK lar çok önemli bir rol üstlenir.  
 
Sivil toplum kuruluşları sadece düşüncelerini ifade eden değil, aynı zamanda proje üreten, sorunlara çözüm arayan, bilimsel araştırmalar yapan, hizmet eden ve barışçıl bir yapıya sahiptir. STK’lar hitap ettiği üye kitlesinin sesi, kulağı ve gözü konumundadır. Devlet ve vatandaş arasında önemli iletişim ortamı sağlayan bir köprüdür. Devletin ve vatandaşların tüm hak ve hukukunun savunucusudur.   
 
Toplumumuzda yaşayan bireylerin bilinçlendirilmesi, Sivil Toplum Kuruluşlarının nedenli önemli olduğu, birlik ve beraberliğin sorunları çözmekte olmazsa olmaz bir şart olduğu anlatılması gerekmektedir.  
 
Ülkemizdeki Demokratikleşme sürecinde sivil toplumun katkıları ortadadır. Gerek sivilleşmede ve gerekse demokratikleşmede sivil toplum kuruluşları varlıklarını ortaya koymaktadır. Gelecekte ise daha güzel yarınlar, ekonomik refahın artması noktasında, çok daha bilinçli bir şekilde çalışmalar yapmalıdırlar. 
 
Örgütlü olmanın faydalarını savunurken ülkemizde amaçlarının dışında işlev gören Sivil toplum kuruluşlarının olduğunu ve bunların toplumda ayrışmayı, bölücülüğü ve terörü kışkırtan yapılar olduğu bilinmektedir. Kuruluş amaçları masumane gözükse de uygulamada kuruluş amaçları dışına çıkarak toplumsal ayrışmayı tetikleyen eylemlerin merkezi oldukları bir gerçektir. Bugün çevremizde bazı kadın dernekleri, meslek ve oda dernekleri vs gibi bazı dernekler adeta terör örgütlerinin at oynattığı alanlar haline gelmişlerdir.  
 
STK lar artık Devletin Temel Organları olan Yasama, Yürütme ve Yargıdan sonra  4. Güç olarak karşımıza çıkmaktadır. STK lar, Siyaset, Ekonomi, Kültür, Sanat ve sosyal yaşamın her alanında faaliyet alanı bulabilmektedirler.  
 
Daha yaşanabilir bir ülke için ortak aklın oluşturulmasında STK’lar çok önemli bir rol üstlenebilirler. Sivil Toplum Kuruluşları ülkemizin geleceği açısından üstlendikleri rol gereği ciddi bir sorumluluk taşımaktadırlar. Faaliyet alanları ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyetinin Bölünmez Bütünlüğü STK’ların sadece tüzüğünde yer alan bir tümce olmaktan çıkmalı ve içselleştirilmiş bir tümceye dönüşmelidir. Böylece gelecek yüzyıllarda çocuklarımıza emanet edebileceğimiz çok güzel bir ülkeye sahip oluruz. 
 
Yaşanabilir bir ülke, yaşanabilir bir şehir için Sivil Toplum Kuruluşlarının daha aktif daha sorumlu ve daha katılımcı olması dilek ve temennisi ile, 
 
Selam ve saygılar… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.