Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

Sevgi, Zenginlik ve Başarı

Değerli okuyucular bu köşemizde kısmet olursa bundan böyle her hafta bir “Kıssadan Hisse” paylaşarak satır aralarında okuyucularımıza ve siz değerli gönül dostlarımıza biraz tebessüm ettirebilirsek, kaybolan değerlerimizi, unutulan hasletlerimizi yeniden anımsatabilirsek mutlu olacağız düşüncesi ile iyi okumalar…

 

Sevgi, Zenginlik ve Başarı

Alışverişe gitmek üzere evden çıkan bir kadın, kapısının karşısındaki kaldırımda oturan bembeyaz sakallı üç yaşlı adamı görünce önce duraksadı. Sonra; onları, tüm içtenliğiyle evine davet etti. "Burada böyle oturduğunuza göre, üçünüz de kesinlikle acıkmış olmalısınız" dedi. "Lütfen içeri gelin, size yiyecek bir şeyler hazırlayayım." Üç yaşlıdan biri, kadına, eşinin evde olup olmadığını sordu. Kadın, eşinin biraz önce çıktığını, şu anda evde olmadığını söyledi. Yaşlı adam, başını iki yana salladı: "Eşiniz evde değilse, biz de davetinizi kabul edemeyiz" dedi.

 

Akşam eşi geldiğinde kadın, karşı kaldırımdaki yaşlı adamlarla arasında geçen konuşmayı anlattı. "Senin evde olmadığını öğrenince, içeri girmek istemediler" dedi. Yaşlı adamların bu davranışlarını öğrenince, kadının eşi üzüldü. "Bir bakıversene dışarı" dedi. "Hâlâ ora dalarsa, şimdi davet edebilirsin eve." Kadın kapıyı açar açmaz, karşı kaldırımdaki bembeyaz sakallı üç yaşlıyla yeniden karşılaştı. Eşim geldi, şimdi evde" dedi ve onlara davetini yineledi: "Yemeğimizi birlikte yemek için sizi şimdi davet edebilir miyim evimize?" Kadının davetine, yaşlılardan biri yanıt verdi: "Biz üçümüz birlikte gelemeyiz" dedi. Ve kısa bir duraksamadan sonra, bir açıklama yaptı: "Sağ yanımdaki bu arkadaşımın adı, Zenginliktir" dedi. "Bu yanımda oturan arkadaşımın adı Başarı, benim adım ise Sevgidir." Kendini ve arkadaşlarını tanıttıktan sonra Sevgi, kadına ilginç bir öneride bulundu: "Şimdi evinize gidin ve eşinizle baş başa verip, bir karara varın dedi. "İçimizden yalnızca birimizi davet edebilirsiniz evinize. Hangimizi davet etmek istediğinize karar verin, sonra gelin, kararınızı bize bildirin."

 

Kadın, Sevgi’nin önerisini eşine anlattığında adam, sevinçten göklere fırladı. "Aman ne güzel, ne güzel" dedi. "Hangisini davet edeceğimizi bize bıraktıklarına göre, biz de içlerinden Zenginliği davet ederiz ve evimiz de bir anda Zenginliğe kavuşmuş olur. Eşinin kararı, kadının hiç de hoşuna gitmedi. "Başarıyı davet etsek, daha mantıklı bir karar vermiş olmaz mıyız, kocacığım?" dedi.

 

Kayınvalidesiyle, kayınpederinin bu konuşmasına, içerideki odada bulunan gelinleri de kulak misafiri olmuştu. Koşarak içeri girdi ve o da kendi önerisini söyledi: "En doğru karar, Sevgi yi davet etmek değil midir?" dedi. "Düşünsenize,

evimiz bir anda Sevgi ye kavuşacak. Gelinin bu önerisi, kayınpederinin de, kayınvalidesinin de çok hoşlarına gitti.

 

"Tamam, en doğru karar bu olacak dediler. "Sevgi yi davet edelim..."

Kadın kapıyı açtı ve üç yaşlıya birden sordu: "İçinizde hanginiz Sevgi ydi?" dedi. "Onu davet etmeye karar verdik. Lütfen buyursun..." Sevgi ayağa kalktı, eve doğru yürümeye başladı. Arkadaşları da ayağa kalktılar ve Sevgi’nin arkasından, onlar da eve doğru yürümeye başladılar. Kadın, büyük bir şaşkınlık ve heyecan içinde, Zenginlikle Başarı ya sordu: "İnanamıyorum siz de geliyorsunuz?" dedi. Kadının bu sorusuna, üç yaşlı birlikte yanıt verdiler: "Eğer içimizden yalnızca Zenginliği ya da Başarı yı davet etmiş olsaydınız, davet edilmeyen ikimiz dışarıda bekleyecektik" dediler. "Fakat siz Sevgi yi davet ettiniz. Bu durumda üçümüz birden gelmek zorundayız evinize." Ve kadının "Niçin?" diye sormasını beklemeden, Zenginlik ve Başarı sözlerini şöyle sürdürdüler:

"Çünkü Sevgi nin olduğu her yerde, biz Zenginlik ve Başarı da her zaman, onun yanında oluruz."

 

Kıssamızdan anlaşılacağı gibi, SEVGİ her kapıyı açan bir anahtardır. İnsanlar yaşantıları boyunca ellerindeki en önemli anahtar olarak sevgiyi kullanırlarsa yaşamları daha mutlu, daha huzurlu, daha kazançlı, geçecektir.

 

Sevmek yaşamaktır, yaşatmaktır…

Sevmek güvenmektir…

Sevmek yakın olmak, doğal davranmaktır…

Sevmek, hayatın her alanında anahtar olarak kullanabilecek en güzel yoldur. Sevmek anlaşılmak, anlamaktır…

Sevmek saygı duymaktır…

Sevmek önemsemektir…

Sevmek yalan dünyada gerçek rüyalar görmek ve göstermektir.

 

Bütün okuyucularımızın önce gönüllerine, sonra evleri sevgi öncelikli olmak başarı ve zenginlik evlerinize girsin….

 

Selam ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.