Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

SABRETMEK

Kıymetli dostlarım,

 

 İnsanoğlu hayatı yaşarken, kendisine lütfedilenlerden bihaber alışkanlık haline getirilmiş bir yaşama sahip olarak varlığını sürdürüyor. Oysa kendisine sunulan yaşamın ne büyük bir mucize olduğunu başına gelen can yakıcı olaylar ile hatırlıyor.

 

 Toplum olarak yaşam içerisinde bazen öyle açgözlü bir hale geliyoruz ki, bizim dışımızda kimseye hayat hakkı vermiyor, bizim dışımızda kimsenin bir şeylere sahip olmasına tahammül edemiyoruz.  Bazen hırsımızdan çevremizdeki her kesi kırıp geçiriyoruz. Allah bizi böyle kullar olmaktan korusun. Ama inanın ki, Allahın bize sunduğu lütufları idrak edebilsek başkalarının neleri var, başkaları neler yapıyor diye hiç düşünmeyiz.  Çünkü her insana verilen o kadar büyük nimetler var ki, sağlık, huzur, aile, çocuklar, bedensel olarak düşündüğümüzde nefes alıp vermenin bile ne kadar büyük bir lütuf olduğunu bazen idrak edemiyoruz.

 

 Bazen başımıza gelen kazaları ve musibetleri çabuk unutuyor, bize verilenlerin kıymetini bilmiyoruz. Akıl ile izah edemediğimiz kaza neticeleri bile bazen bize büyük birer mucize olarak sunulsa da fark edemiyoruz…

 Bu dünyaya neden geldik, 

Yaratılış sebebimiz ne,

Bize sunulan nimetler karşılığında biz ne yapıyoruz…

Ben İlahiyatçı değilim,

Ama şükretmenin, sabretmenin, dua etmenin ne büyük hikmetleri olduğunu yaşayarak bir kez daha idrak etmiş birisi olarak, hayata bakışımın çok değiştiğini söyleyebilirim. 

 

İnsan başına ne gelirse gelsin asla isyan etmemeli,

Sabır etmeli,

Şükür etmeli,

Ve dua etmeli…

 

 Sizlere üstat Ozan Arifin güzel bir dörtlüğü ile veda ediyorum.

Muhabbetle kalın…

 

“Her dara düştüğün yerde Allah’tan, 
Hakkında hayır’ı ver de Allah’tan 
Hayır da Allah’tan şer de Allah’tan  
Sabır eyle, Şükür eyle, Dua et. “ 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.