Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

PAPAZI DÖVDÜRTMEYECEKTİK

Hemen hemen her kesin bildiği fıkradır. Genelde bu tip kıssalar insanlara nükteli olarak bir şeyler öğretmede çok etkili olurlar sıradan güldüren ama güldürürken düşündüren hikâyelerdir. Buna benzer örneğin “Sarı Öküz” hikâyesi de vardır. Nükteli hikâyeler ile insanlara bir şeyleri anlatabilmek artık daha akıcı bir dil olmuş durumda. Kah hayvanlar aleminde yaşanan hikayeler, kah insanlar arasından geçen nükteli konular günümüz insanının toplumsal yaşantısı içerisinde yaşamını dizayn etmesinde önemli rol modeller oluşturmaktadır. 

 

 Sözü fazla uzatmadan sizleri hikaye ile baş başa bırakıyorum.

 

“Üç arkadaş bir yaz günü yaya olarak yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar. Biri Türk, biri Arap, diğeri de Ermeni. Ama Ermeni olan aynı zamanda papaz. 

Sıcak, bir süre sonra yolda susuyorlar. Etrafta su yok. Bağların olgun zamanı. “İki salkım üzüm yiyelim de ağzımız ıslansın,” diye Bir bağa giriyorlar.

Bağın sahibi bir Türk ama onu görememişler. “Kaç paraysa veririz,” diyerek yemeye başlamışlar. Bu sırada bağın sahibi gelmiş. Bakmış üç kişi üzümünü yiyorlar. Fena bozulmuş ama üç kişiyle de başa çıkamayacağını düşünmüş. 

Birine bakmış, kıyafetinden Ermeni ve papaz olduğu belli. Diğerine bakmış, konuşmasından Arap olduğunu anlamış. Üçüncüsü de Türk. 

Dönmüş Ermeni’ye,

“Bak bu adam Türk, yesin malımı. Benim kanımdandır. Helali hoş olsun. Bu da Arap ama din kardeşimdir. Sen niye yiyorsun benim üzümü mü?” demiş.

Bu laf, üzerlerine sorumluluk yüklenmeyen Türk ve Arabın hoşuna gitmiş. Adam, papazı bir güzel dövmüş. Kıpırdayacak hal bırakmamış, yere uzatmış. 

Bağ sahibi biraz sonra Araba dönmüş. 

“Müslümansın da niye sahipsiz bağa giriyorsun. Bu adam benim kanımdan yediyse afiyet olsun, Çünkü o Türk’tür. Kardeşimdir,” diyerek bir güzel onu da dövmüş ve yere uzatmış.

Bu durum Türk’ün hoşuna gitmiş. Biraz sonra Türk’e dönmüş ve 

“Tamam, anladık Türk sün, Aynı kandanız, aynı dindeniz ama sahibi olmadan başkasının bağına girilir mi?”  diyerek Türk’e de vurmaya başlamış.

Türk yumrukla yere yuvarlanınca Araba dönmüş ve 

“Biz,” demiş…“papazı dövdürmeyecektik.”

 

Yarın ermeni papazın dayağına ses çıkarmayan, Müslüman Arap dayak yediğinde tepki koymayan TÜRK gibi dayak yediğinizde tepki koyacak kimseyi bulamazsınız.

Siz siz olun 

Yanınızda birilerini yerenlere dikkat edin,

Kimsenin arkasından konuşturmayın ve kimsenin arkasından konuşmayın,

Yol arkadaşlarınıza ihanet etmeyin,

Adam satmayın,

Dostlarınızı aldatmayın,

“Başkalarına layık gördüklerinizi,

Bir gün yaşayabileceğinizi asla unutmayın”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.