Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

Neden ortak akıl platformu

Sivil Toplum örgütlenmelerinin toplum bilinçlenmesinden tutun kamusal hizmete kadar birçok alanda ciddi manada rol oynadığı günümüzde bu organizasyonların doğru ve işlevsel yönetimi ile faaliyette bulundukları illerin geleceği ile alakalı çok önemli roller üstleneceği kanaatindeyim. 

Uzun zamandan beri düşündüğümüz ve üzerinde çalıştığımız Elazığ Ortak Akıl Platformunun temellerini atarak Aralık ayı içerisinde Prof. Dr. Ahmet Vefik ALP’in katılımıyla “Deprem-Dönüşüm, Türkiye’nin Sınavı” konferansı ile gerçekleştirdik. Bu konferans belki de görev ve faaliyet alanı birbirinden farklı olan birkaç Sivil Toplum Örgütü, Sendika ve meslek odalarının bir arayagelerek gerçekleştirdiği önemli bir faaliyetti. Ortak akıl platformu olarak “HER ŞEY ELAZIĞ İÇİN” sloganı ile yola çıkıldı. 

Bu platformda, ilimizde faaliyet gösteren ve işlevsel durumda olan bütün STK’larına yer var. Kendisini ilimizin geleceği ile alakadar hisseden her sivil toplum kuruluşuna gideceğiz ve sloganımızda olduğu gibi herkesi bu oluşuma davet edeceğiz. Neden ortak akıl platformu diye soranlar buluna bilir… 

Neden mi?

Son yıllarda TUİK verilerine göre yaklaşık 100 bin civarında nitelikli göç veren şehrimizin göç vermesine dur demek için, Çarpık kentleşme, Trafik keşmekeşi, Otopark sorunu, Basiretsiz yönetim, Tarım ve hayvancılığın geliştirilememesi, Sanayinin gelişememesi, Siyasi ve sosyal birlikteliklerin kurulamaması, Hizmet odaklı bir siyasetin geliştirilememesi, Bölgesel ayrışmaların artması, Kontrolsüz göç ile beraber gelen Kültürel ve sosyal dokudaki bozulma, İşsizliğin artması vs gibi...

ORTAK AKIL oluşturulmasını meşrulaştıracak birçok problem sayılabilir.

Elazığ’ın sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi kuruluşları da dâhil olmak üzere bütün paydaşlarını işin içine katarak şehrin ufkunu açacak, şehrin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak, çözülemez hale gelen problemlerin şehrin yaşayanlarının hayatını kâbusa çeviren problemleri ORTAK AKIL çerçevesinde çözüme kavuşturmak bu Platformun en önemli önceliği olacaktır.

Ortak Akıl Platformunda hangi siyasi düşünceden olursa olsun, hangi ilçeden olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun herkese yer olacaktır. 

Kuruluş amacı, hitap ettiği kitlelere göre bütün STK’ları örgütlenme yapısı içerisinde görüp el ele vererek Elazığ’ı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz

Maksadımız Ortak yaşam kültürünün geliştirilerek Elazığ’ın daha yaşanabilir bir şehir olmasına katkı sağlamaktır.ORTAK AKIL PLATFORMU inanıyorum ki şehrimizin yığın haline gelmiş problemlerine kalıcı çözüm üretecektir.

Ortak Akıl Platformundailin ekonomik, sosyal, kültürel ve kuruluş amacı farklı olan bütün STK larını görmek istiyoruz.

Şimdiden destek veren bütün STK yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.