Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

MERHABA İLE BAŞLAYALIM

Değerli site okuyucularını en içten ve kalbi duygularımla selamlıyorum.
İnternet haberciliğinde yerel bir köşe taşı olan Elazığhaber.com gibi seviyeli ve kaliteli sitemizde siz değerli okuyucularımızla bizi buluşturdukları için site yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. 
 
Malumunuzdur seçimlerden önce karayolları tarafından ihalesi yapılan Kekliktepe Köprülü kavşak ve Çaydaçıra köprülü kavşaklarının yapımına yüklenici firma tarafından başlandı. Başlandı başlanmasına ama her iki kavşağında aynı anda inşaatının başlaması şehrin trafik sorunu zaten bir keşmekeş içinde iken daha da çıkmaz hale getirdi. Şehirlerarası trafiğin güney çevre yolundan verilerek şehir merkezindeki trafik yükü hafifletileceğine aynı anda hem Kekliktepe hem de çaydaçıra köprülü kavşaklarının inşasına başlanması çok büyük trafik sorunlarını da beraberinde getirmiştir. 

Doğu Anadolu ve güney doğu Anadolunun şehirlerarası trafiğinin geçiş noktası olan ilimiz çevre yolunun kullanılamaması nedeni ile mevcut şehir merkezinden geçmekte olan şehirlerarası eski yol kullanılmaktadır. Buna birde çaydaçıra kavşağındaki köprülü kavşak inşaatını başlatarak trafiği içinden çıkılmaz bir hale getirerek kazlara davetiye çıkarmışlardır.
Yüklenici firmanın sözleşme yükümlülükleri çerçevesinde işe başlaması ve yükümlülüğünü süresi içinde tamamlamaya çalışması normal bir süreç, ama şehrin bütün trafiğini ilçe ve şehirlerarası trafiği getirip çayda çıra kavşağından hem de kavşak inşaatı esnasında vermek pek akıl karı olmasa gerek.  
 
Bütün bir şehrin sakinlerine her gün sabah ve akşam saatlerinde çile çektirilmektedir. Yaşanan kazaların maddi ve manevi kayıpları vatandaşa yüklenmektedir. Gece geç saatlere kadar şehrin ortasında çalışan ağı iş makineleri yüzünden çevre sakinleri gürültü ve çevre kirliliğinden huzursuz olmaktadır. Şehrin merkezi ve batı yakası arasındaki ulaşım senderomu yüzünden insanlar artık çarşı merkezine inememektedir.   
 
Bu problemleri sıralamak ve sayısını artırmak çok mümkün derdimiz burada sayfalarca sıkıntıyı sıralayarak birilerini veya bir yerleri karalamak değil. Derdimiz aziz şehrin aziz insanlarına bu haksızlığı yaşatanların konuya dikkatini çekerek bu keşmekeşe bir an önce son verecek çalışmaların veya alternatif trafik yollarının bir an önce açılarak çaydaçıradaki trafik yoğunluğunun azaltılmasıdır. Derdimiz Kekliktepe’den en azından çevre yoluna bir çıkış verilerek transit geçişlerin buradan sağlanması ve büyük nakliye araçlarının şehir merkezini kullanmadan güney çevre yolundan transit geçişinin sağlanarak şehir merkezindeki trafik yükünün hafifletilmesidir. 
 
Elazığ halkına bu küçük Anadolu şehrinin vatandaşlarına kimsenin bu trafik çilesini, çektirmeye hakkı yoktur. Bütün yetkililer bir an önce bu işe bir çözüm bulmak için seferber olmalıdır. Aksi takdirde bu karmaşanın birkaç yıl daha süreceği kaçınılmaz bir son olacaktır. Yaşanacak maddi ve can kayıplarının vebali ise bu işin bütün sorumlularının üzerinde olacaktır.
Daha yaşanabilir bir şehirde huzur içinde yaşayabilmek adına. 
 
HOŞÇAKALIN… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.