Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

menfaat birliktelikleri.

Hayat bu, bazen öyle insanları yan yana getirir ki gören her kes hayret eder. Aynı fotoğraf karesi içerisinde kesinlikle hayal bile edemeyeceğiniz birilerini bir gün yan yana görürseniz şaşırmayın. Sadece sebebini araştırın muhakkak bir nedeni vardır. Genelde bu tür birliktelikler “Simbiyotik (Ortak yaşam ilişkileridir. Birbirine benzemeyen, iki veya daha fazla sayıda organizmanın, birbirine daima yarar sağlama zorunluluğu olmaksızın, geçici veya sürekli bir şekilde yürütülen bir arada yaşam biçimidir. Ortak yaşam ilişkileridir. Birbirine benzemeyen, iki veya daha fazla sayıda organizmanın, birbirine daima yarar sağlama zorunluluğu olmaksızın, geçici veya sürekli bir şekilde yürütülen bir arada yaşam biçimidir.) yaşam tarzıdır. 
Çevremizde bu tür çıkar ilişkilerine dayalı birliktelikler oldukça fazladır. Ticari birlikteliklerim mantığı zaten çıkar üzerine kurgulandığı için çok görülmez. Ama sosyal yaşam alanları içerisinde insanların birbirileri ile menfaate dayalı “Yol Arkadaşlıkları” kurması çıkar devam ettiği süreçle alakalıdır. Çıkar söz konusu olmayınca yolarda arkadaşlıkları da kısa süreli oluyor. 
Kalıcı olan ise insanın menfaat ekseni üzerine kurgulamadığı dostluklardır. Ne güzel demiş büyükler “Çıkarsız dostluklar hazineden daha değerlidir, bulunduğu ve yaşadığı açıklanırsa dağıtma fedaileri çok olur.” 
Bazen insanların eksiklikleri de birileri ile beraber olmalarına sebep oluyor. Eksiklik, ortak acı, ortak keder, ortak hüzün ve ortak acı gibi konularda olabiliyor. İnsanlardaki çıkar birlikteliklerinin çeşitlerini burada sayfalarca zikretmek mümkün. Bu tür dostluklar çıkar merkezli olduğundan zaman içerisinde çatışmalar yaşanması da kaçınılmazdır. Siyasette de bu tür Simbiyotik menfaat ilişkileri her zaman için söz konusu olabiliyor. Bazen insanlardaki zaaflar üzerine kurgulanan çıkar ilişkileri kısa süreli olsa da kurgulayanı başarıya götürebiliyor. Kaybeden ise zaafı için kendisini kullandırtan oluyor. Nihayetinde istediğini elde eden bireysel tatmini gerçekleştiren yol arkadaşlarını yarı yolda bırakıp yol alıp gidebiliyor. Yolda kalanlar ise yaşadıkları hayal kırıklıkları ile baş başa kalıyorlar.
“Bir gün, bir bilge, 
Kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında.
Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yasamak istemediklerini, nasıl olup da bir yabancıyı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek...
O kadar farklıdır ki kuşlar. İhtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, kardeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. 
Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, birlikte yaşarlar beklenenlerin yanında tutunamayanlar.
O zaman anlar ki, sahip oldukları değil, sahip olmadıklarıdır kimilerini birbirlerine yakın kılan. Topal kuşlar birbirlerinin arızalarını bilir ve sömürmek ya da örtmek yerine kabullenirler öylesine. En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır. Aynı şekilde zengin, aynı şekilde mesut olanların ortak paydaları sabun köpüğü gibidir uçar, söner gider.
Ortak acı, 
Ortak hüzün, 
Ortak pürüzdür esas yakınlaştıran, yaklaştıran . . .”

“Hüzün, gözyaşı, keder ve ızdırap kalıntıları üzerine, Mutluluk binaları İnşa edilemez.”

Çıkarsız, acı ve hüzün üzerine kurgulanmayan, bolca mutluluk ve vefa içeren Yüreği yufka olmayan dostlarla yol arkadaşı olmanız dileği ile Muhabbetle kalın.

“Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz;
Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına.
Halbuki yoldaşını bırakıp dönenlerin,
Değişilir topuda bir sokak kaltağına.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.