Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

MENFAAT

“Kartal avını öldürmeden,

Göğün en tepesine çıkartıp aşağı bırakırmış…

İnsanların sizi göklere çıkarmasına aldanmayın…

Bir anda göklere çıkaranlar,

Kendi menfaatleri için sizi aşağı bırakabilirler”

 

Menfaatler söz konusu olduğunda karakteri zayıf olanlar, değer yargıları olmayanlar, zayıflıklarının gereğini yapar ve menfaatleri için anında sizi satarlar.

Bu tür insan ilişkilerinden uzak durmak gerekir.

Yoksa günübirlik yaşam içerisinde bu karaktere sahip olan insan benzeri yaratıkların davranış bozukluklarına maruz kalarak duygusal yönden kırılmalar yaşayabilirsiniz.

Yaşam alanınız içerisine bilerek veya bilmeyerek aldığınız insanların zaman içinde karakter ve şahsiyetlerini test ederek kendinize sağlam bir arkadaş ve dost çevresi edinin…

İnsanlık tarihi boyunca hep böyle olmuştur. İnsanoğlunun menfaat uğruna yapabileceklerinin sınırları yoktur. Her türlü çamuru atabilirler, ihanet edebilirler, amaçlarına ulaşabilmek uğruna engel gördüklerini ekarte edebilmek için zafere gidecek yolda yapılabilecek bütün ahlaksızlıkları hoş karşılar ve bu karaktersizlikleri rahatlıkla yapabilirler.

Bu tür insanlara kesinlikle açık vermek bir tarafa, zaaflarınızı bile hissettirmemelisiniz. Çünkü bunlar için ilke, şahsiyet ve karakter bir şey ifade etmez. Sadece hedefleri ve bu hedeflerine ulaşma arzularının dürtüleri ile uygulamaya koyacakları kalleşlikleri vardır.

İnsanları kandırmak için yalan atmak veya yemin etmek bu tür kişilik sahipleri için sıradan şeylerdir. Olmayan şeyleri olmuş gibi gösterebilir, zeytinyağı gibi su yüzüne anında çıkabilirler.

Asla oldukları gibi görünmez, göründükleri gibide olamazlar.

Düşene el atmak yerine, bir tekmede bunlar atarlar…

Menfaatleri olan herkesi

“etinden, sütünden, tüyünden” nimetleşecekleri bir canlı gibi görürler.

 

Bütün samimiyetleri ve vefakâr davranışları isteklerine ve emeline ulaşana kadardır. Size birkaç gün öncesine kadar şirinlik yapan, hoşgörülü davranan, iyilik abidesi kesilen şahsiyetler sizden alacağını alabilmek uğruna bir anda sizi şeytan ilan edip etrafa taşlatabilir.

Bu tür mahlûkların, kitabında “ahde vefa” diye bir şey yoktur. Onlar için tek amentü “ Zafere giden her yol mubahtır.”

 

Eh…

Amentüleri bu olunca öncüleri de nefis oluyor. Nefsinin önderliğinde onun yol göstermesi ile hayatını şekillendirmeye çalışan birisi de MENFAAT için her şey yapabiliyor…

 

“Aldanma insanların samimiyetine

Menfaatleri uğruna gelirler vecde,

Cenneti vaad etmeseydi eğer

Allah`a bile etmezlerdi secde..!”

 

Evet

İnsanın vefasızlığına, çıkar ilişkilerine, samimiyetsiz davranışlarına harika bir örnektir… Çıkarcı ve menfaatperest insanları anlatabilecek güzel dörtlük.

İlkeli bir yaşam asla bu tür insanlara nasip olmaz. Tanınmaya başladıkça yalnızlaşmaları başlar. Basit ve ilkesiz insanları bu tür menfaat için adam satmaları ve her türlü ilkesizliği yapması sıradan şeyler olarak geldiği için belki toplumda çok dikkat çekmemektedir.

Menfaatleri için her şey yapanlara uygun o kadar deyim ve atasözü yazılmış ki sayfalar dolusu yazmak mümkün…

Adam satmak, yalakalık yapmak, çamur atmak, ihanet etmek, yolda bırakmak.

Başınızı daha fazla ağrıtmayalım.

Siz siz olun karakter yoksunu menfaatperestlerden uzak durun.

Uzak durun ki,

Sonradan pişmanlık duymayasınız…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.