Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

LİDER veya YÖNETİCİ (Derleme)

Belli bir amaç için insanları bir araya toplama, bu amaç için onlar etkileme, harekete geçirme bilgi ve becerisine sahip kimse yani kısacası belli bir gurup insanla oluşturulan organizasyonda karar verme ve bu kararın uygulanması için insanları yönetendir Lider. Liderliğin esası da budur. Başkalarını etkileme, yönlendirme yani misyon ve hedef belirleyen ve bu hedefe ulaşmada karar vererek yol gösterendir LİDER
 
İdareci veya Yönetici ise, farklı karar mercileri tarafından yada farklı kişilerce o makama getirilmiş, kendisini oraya oturtan irade adına iş gören ve kendisini oraya oturtan iradece tarafından belirlenmiş hedeflere ulaşmak için çaba gösteren, kendisini oturtan irde tarafından belirlenen amaç, misyon ve hedefe ulaşmak için planlanan işleri, uygulatan ve denetleyen kişidir. 
 Lider ile Yöneticiler (İdareciler ) arsında birçok farklılık vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir: 
 
- Lider Kendi amaçlarını kendisi koyar,  Yönetici başkalarının koyduğu hedefleri gerçekleştirmeye hizmet eder.
- Lider içinde bulunduğu grup tarafından seçilir, Yönetici başkaları tarafından yönetime getirilir.
- Lider gücünü kendinden ve içinde bulunduğu gruptan alır. Yönetici gücünü kanun, prosedür gibi biçimsel yapılardan alır 
- Lider doğal olanı temsil eder,  Yönetici biçimsel olanı temsil eder  
  Liderliğin en önemli vasıflarından biriside kendini ve gurup üyelerini iyi tanımaktır. Lider vizyon sahibi olmalıdır, yaratıcı düşünebilmelidir, karşılaştığı problemlere ani kararlar vererek çözüm getirebilmeli ve içinde bulunduğu sorunlardan çıkabilecek yol ve yöntemlere karar vererek uygulatmalıdır.  
 
Lider İnisiyatif sahibi olmalıdır. Kendini ve grubu motive edebilmeli, ileriye yönelik düşünebilmeli, analiz yapabilmeli ve deneyim sahibi olmalıdır. Güvenilir, objektif ve adil olmalıdır. Değişime açık, iletişim kabiliyeti kuvvetli ve çok yönlü özelliklere sahip biri olmalıdır. Takım çalışmasını desteklemeli, sağduyulu davranmalı ve ceza yerine ödül vermelidir.  
 
Liderlik sadece resmi organizasyonlara has bir süreç değildir. Belirli bir grubun belirli bir amacı gerçekleştirmek için belirli bir kişinin arkasından gitmesiyle liderlik süreci başlamış olur. Bu tür bir sürece resmi organizasyonlarda rastlanabileceği gibi çocukların kendi aralarındaki oyunlarında, yardım amaçlı kurulmuş derneklerde de rastlamak mümkündür.  
 
Liderliğin oluşması için liderin resmi yetkilerle donatılması şart değildir. Hiçbir resmi yetkisi olmadığı halde, kitleleri peşinden sürükleyebilen liderler bulunmaktadır. Liderlikle ilgili söylenebilecek son bir nokta da liderliğin organizasyonun üst kademelerine ait bir süreç olmadığıdır. Bir ustabaşı da, bir genel müdür de lider olabilir. Aralarındaki fark, onları izleyenlerin sayısı, amaçların niteliği ve içinde bulundukları koşullardır.  
 
Etkili bir lider, dürüst, ileriyi gören, ilham veren, değişiklikleri destekleyen, eşitlikçi, destekleyici, görüşlerini açık bir biçimde ifade eden, insanları iyi dinleyen ve tarafsız değerlendiren, gücünü uygun biçimde kullanan, güvenilir, grubunu destekleyen, başkalarının görüşlerine saygı duyan, kendi gücünün farkında olan, hatalardan ders çıkartabilen, etkili iletişim ve yönetim becerilerine sahip kişidir.  
 
Sonuç olarak;
Liderlik sonradan öğrenilen bir olgu yâda çalışarak kazanılan bir yetenek değildir. İnsanın genlerinde olan, doğduğu ilk günden itibaren yüreğinde taşıdığı bir mirastır!  Yönetici kavramı ile birbirisine yakın görülmekle birlikte eşanlamlı sözcükler değildirler. 
 
Liderlik, kavram olarak geleceğe yöneliktir. Vizyon oluşturmak ve bu vizyonu kurum içinde benimsetmek sürecinden sorumludur. Liderler kendi koydukları hedeflere hizmet ederler.
Yönetim ise doğurgandır; bugünle ilgilidir.  Kurumsal olarak daha önceden belirlenen veya sahip olunan vizyonu hayata geçirmekle sorumludur. Yöneticiler gücünü yasa-yönetmelik-genelge gibi yapılardan alır, Lider ise gücünü içinde bulunduğu koşular ve kişisel özelliklerinden alır
Sistem adamlarından lider çıkmaz, İdareci çıkar. 
 
İdareci ne yapar? Adı üzerinde durumu idare eder, uygular.
Ödünç yele ile aslan olduğuna inanan kedi. İlk ciddi tokatta, aslan olmanın öyle zannedildiği kadar kolay olmadığını anlar. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.