Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

KOD ADI: TOROS…

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından, 

Koşar adım gitmeli onların arkasından. 

Kahramanlık: İçerek acı ölüm tasından, 

İleriye atılmak ve sonra dönmemektir. 


Kıbrıs davası için 70 yılı aşkın bir süre her gün acı ölüm tasından içen “TOROS” hakkın rahmetine kavuştu. Eminim ki şimdi Tanrı dağında Türk tarihine mal olmuş Milli Şahsiyetlerle beraberdir. 

Kıbrıs Türkünün Milli Kahramanı, Kurtuluşun siyasi simgelerinden Türk Mukavemet Teşkilatının 4 kişilik kurucularından Kod Adı TOROS olan Rauf DENKTAŞ, 88 yaşında Uçmağa vardı. Uçmağa varırken bile Kıbrıs Türkünün bağımsızlık mücadelesi için nefesini harcayan Milli kahramandı… 

27 ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın Baf bölgesinde dünyaya gözlerini açtığında, 88 yıllık ömrünün yaklaşık 70 yılını bu toprakların Türk kalması için harcayacağını belki kendiside bilmiyordu. 

İngiltere’de aldığı hukuk eğitiminin ardından genç bir avukat olarak Kıbrıs’ta mesleğe yeni atılmıştı ki, Kıbrıs’ın İngiliz sömürgesinden kurtulup Yunanistan’a bağlanması için mücadele eden Enosis’e karşı yapılan büyük mitingde yapmış olduğu o tarihi konuşma onun omuzlarına Kıbrıs Milli Mücadelesinin ağır yükünü yüklemişti. Kısa bir süre savcılık görevini yürüttükten sonra Kıbrıs Milli mücadelesi için savcılık görevinden istifa ederek milli mücadelenin içerisine katıldı. 

1958 yılında Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) Dr. Fazıl KÜÇÜK, Yarbay Rıza VURUŞKAN ve Burhan NALBANTOĞLU ile birlikte 4 kişilik hücre yapılanmasında yer aldı. TOROS kod adı burada kendisine verildi. 

Adada çatışmalar gitgide artarken İngiltere’nin Kıbrıs’tan çekilme planları ve adanın Yunanistan’a bağlanmaması için mücadele verdi. 1959 yılında Londra Zürih anlaşmaları ile Kıbrıs Cumhuriyetinin anayasa hazırlanma çalışmaları hız kazandı ve 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluş yılı oldu. Aynı yıl Sayın Denktaş Türk Cemaat Meclisi başkanlığına seçildi. 

1964 te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nde Kıbrıslı Türkleri temsilen yaptığı konuşma ardından Makarios tarafından Ada ya dönüşü yasaklandı. Bunun üzerine, gizlice Erenköy e çıkarak, Rumlarla çarpışan Kıbrıslı Türk üniversite öğrencilerine katıldı. 1967 de yeniden gizlice adaya girerken Rumlar tarafından tutuklandı ve Türkiye ye iade edildi. 

1968 de Ada ya dönerek Cemaat Meclisi Başkanı ve Türk Yönetimi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Haziran 1968 de başlayan toplumlararası görüşmelerde 1974 e kadar Kıbrıslı Türklerini temsil etti. 

16 Şubat 1973 te Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı seçildi. 

Denktaş, 1974 teki Türk Barış Harekatı nı izleyen süreçte kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti nin de ilk devlet başkanlığını üstlendi. 

1983 te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ni ilan eden Denktaş, 1985-2005 yılları arasında aralıksız cumhurbaşkanlığını yürüttü. 17 Nisan 2005 te yapılan seçimlerde aday olmadı ve aktif siyasetten çekildi. 

Siyasi hayatı boyunca hep Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığı, özgürlüğü ve Milli bir devlet olarak tanınması için mücadele etti. Annan planına hayır demesi siyasi hayatının da sonu oldu. Bir Çınar gibi inandığı gibi yaşadı ve yaşamı boyunca bu inançların mücadelesini verdi. Kıbrıs için mücadeleyi bir yaşam felsefesi haline getirmişken Annan planı ile birlikte horlandı, ihanete uğradı, hakarete uğradı, tecrit edildi, kısacası Milli Mücadeleyi konjonktürel bir açılıma dönüştürenler tarafından tecrit edildi, ötekileştirildi. 

Denktaş ömrünün son dönemlerinde yakalandığı rahatsızlıklara rağmen Kıbrıs Milli mücadelesinden vazgeçmedi… Türkiye için Atatürk neyse Kıbrıs içinde Rauf DENKTAŞ aynı değerdedir. Türk Tarihine mal olmuş değerli bir Milli şahsiyettir… 


Atsız Atanın dediği gibi; 


“İnsan büyür beşikte, 

Mezarda yatmak için. 

Ve…………………… 

Kahramanlar can verir 

Yurdu yaşatmak için…” 


TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN…. 

Ruhun Şad, Mekanın Cennet olsun…. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.