Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

Hocalı Katliamı…

Coğrafya olarak tarih süreci içerisinde sürekli Ermenilerin taciz ve saldırılarına uğrayan Hocalıda Bundan 20 yıl önce 26 Şubatta dünyanın en kanlı vahşeti yaşandı. Dağlık Karabağ Bütün dünyanın biranda gözünü ve kulağını tıkadığı bu vahşet Ermeniler tarafından HOCALI’da masum Azeri Türklerine yapılıyordu. İnsanlık dramının yaşandığı hocalıda toprak adeta gözyaşı, feryat ve kanla sulanıyordu. Hocalı, vatan olmanın bedelini çok ağır bir şekilde ödüyordu. Yer gök her yer insanlığın katledilişine, çığlıklarına, ermeni vahşetine şahitlik ediyor ama sessiz kalıyordu. 

Ermenilerin hocalıda yaptıklarını, dünya kamuoyuna, duyurmak adeta engellenmiştir. Birleşmiş Milletler ve uluslar arası toplum bu vahşete seyirci kalmış, Ermeniler ise bu sessizlikten cesaret alarak Azerbaycan topraklarında işgal ve katliamlarını arttırmıştır. 

Yaşanılan soykırım sırasında hocalıda gerçekleşen vahşetin ve ermeni katillerce gerçekleştirilen katliamların boyutlarını anlatan ve yaşanılanları resmeden iki olayı sizlerle paylaşmak istedim. 

“25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece 1992 de Elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki Ermeni yazı tura atıyordu. Bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce Anadolu toprağında Kars ta Ağrı da Van da Erzurum da da ataları oynamıştı. Onlardan duymuşlardı. 

Karnı burnunda zavallı bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı... 

Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47 model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı: 

-Akçik, manç?.. (Kızmı, oğlan mı?) 

-Akçik... (Kız) 

Bu cevap üzerine oğlan diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı. Kan bürülü gözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi. 

-Tun şahetsarınger... (Sen kazandın, yoldaş) 

-Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana... 

(Ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?) 

-Mayrigı bedge gişdatsine. (Annesi besleyecek elbette) 

Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı: 

-Mayrig yerahayin zizdur. (Çocuğa meme ver) 

Aynı dakikalarda Hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı hazırlığı vardı. İki kesik Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top arayışına girmişlerdi. Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise Ermeni çeteci sevinçle bağırdı: 

-Asixn ma/,çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek... 

(Bu hem saçsız hem de küçük, iyi yuvarlanır. Kopartın...) 

Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa, başı da orta yere düşmüştü... Ermeniler zafer naraları atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu. 

Evet yukarıda bahsedilenler hocalıda Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliamlardan sadece ikisi, vahşetin boyutlarını tarif edebilecek ne bir kelime nede bir cümle bulunamaz. Binlerce Azeri Türkünün arşı titreten feryadına ne hikmetse bugün “Hepimiz ermeniyiz” diye bağıranlar kulak tıkamışlardır. Ayakkabısının altı delik diye öldürülen ermeni yazar üzerinden kendilerini ermeni ilan edenler acaba hocalıda gözü delik deşik edilenler, yüzü parçalananlar, hamile iken karnı parçalananlar içinde bir an TÜRK olabilecekler mi? 

Hocalı tarihin kara bir sayfasının adıdır. Dünya devletlerinin ikiyüzlülüğü, riyakarlığı, İslam ve Türk düşmanlığının tezahürüdür. 

20. yüzyılın en kanlı vahşetinin adıdır HOCALI, 

Binlerce TÜRKÜN feryadıdır HOCALI; 

Anne Karnında vahşice katledilen çocuktur HOCALI, 

Vücudu parçalanan, tecavüzlere uğramış baladır HOCALI, 

Hocalı; katledilen 613 Türktür.. 

Hocalı; karnı yarılmış 56 Hamile Türk kadınıdır, 

Hocalı; Kaybolan 500 Azeri Türküdür, 

Hocalı; tehciri soykırım diye dünyayı kandıran ermeni katillerin vahşetine gözünün yuman dünyanın yok olan vicdanıdır… 


UNUTMAK TÜKENMEKTİR… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.