Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

GENÇLİĞE HİTABE

Çok kıymetli okuyucularımız,

Belki uzu uzun yazacak çok şeyler bulabilirdim..

Ama Türk Milleti olarak yaşadığımız günlerin tarihe nasıl not düşeceğini kestirmek zor. “Türk Milleti” adını ağza almanın bölücülük ve ayrımcılık sayıldığı, Ulus kimliğin etnik bir tanımlama kılıfına sokulmaya çalışıldığı şu günlerde “Aslanı fareye boğdurma” gayret ve çabasında olanların emellerine ulaşmaması için her Türk kendisini vazifeli saymalı ve Mili kimliğine sahip çıkmalıdır.

Tarih bugün yaşananları elbette detayıyla yazacaktır. Yarın çocuklarımız ve torunlarımızın bugün bizim tarihi kimlikleri andığımız gibi bizleri anmasını ve hatırlamasını istiyorsak kimliğimize sahip çıkmalıyız. Türklüğü haçlı zihniyetinin orta asya steplerine kovmak için kullandıkları yol ve yöntemlerin püskürtüldüğü yüz yıllardan sonra bugün masum bir demokrasi ve eşitlik adına tarih sürecinden silme girişimlerine tepkisiz kalmamak lazım.

Türk Milleti yüzyılın kendisine yaşattıklarını asla unutmamalıdır. Günün anlam ve önemi açısından Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesini” yeniden hatırlamak adına sizlerle paylaşıyorum…

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.