Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

ELAZIĞ ORTAK AKIL PLATFORMU

21. yüzyılda dünyada yaşanan küreselleşme ve globalleşme süreci neticesinde dünya genelinde ekonomi, politika ve siyasal sistemlerde önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Türkiye bu gelişmelerden oldukça etkilenmiş özellikle batı tipi demokrasi örneği olan çoğulcu katılım ülkemizde de ciddi manada toplumsal taban bulmuştur. 

           Çoğulcu katılımın sağlandığı bu tip demokrasilerde, kuvvetler ayrılığı prensibinin yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşları da önemli roller üstlenmeye başlamışlardır. Yaşanan uluslar arası gelişmelerde bazen küreselleşme ve globalleşme etkisi ile bazı STK’lar sınırları aşarak Dünyayı etkileyebilir hale gelmişlerdir. (Örn. İnsan Hakları Dernekleri., Çevre Dernekleri, Yardımlaşma dernekleri vs)

            Sivil Toplum Kuruluşları, toplumsal sorumluluklarını gönüllü olarak üstlenen toplum bireylerinden oluşmaktadır. Birliktelik gönüllülük esasına dayanır. Sivil Toplum Kuruluşlarının misyonu, dünyadaki hızlı gelişmelere uyum sağlayarak değişime öncülük etmektir. Bunun için gerektiğinde toplum bilinçlenmesi görevini üstlenir. Gerektiğinde toplumsal yada sektörel mücadelenin içinde aktif olarak yer alır. Ülkemizde Sivil Toplum Kuruluşları kamu ve özel sektörden sonra en güçlü ve etkin sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. 

            Günümüzde çok önemli sorumluluklar üstlenen Sivil Toplum Kuruluşları, Yasama, Yürütme ve Yargıdan sonra Basın ve Medya ile Türkiyede en önemli belirleyici güç olarak karşımıza çıkmaktadırlar. STK ları bulunduğu ilin ve ülkenin gelişiminde, sosyalleşmesinde, demokratikleşmesinde, özgürleşmesinde, ekonomisinde, aktif olarak rol üstlenen oluşumlardır.  Bireyin direk olarak yaşadığı bölgede bir paydaş olarak yönetime katılması, kendisini ifade edebilecek şartların oluşturulması yine  STK lar aracılığı ile daha da kolaylaşmıştır.

             Bireysel manada belli bir güç olan ilimiz Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirerek oluşturmaya çalıştığımız ORTAK AKIL PLATFORMU’nda maksadımız, şehrin Kamu ve Özel sektörleri dışında STK’ları çoğulcu ve katılımcı paydaş olarak şehrin sorunlarına çözüm üretme noktasında rol almasını sağlamaktır. Misyonumuz birbirisinden farklı düşüncelere, amaçlara sahip STK’ları bir araya getirerek aktif olmayan KENT KONSEYİ yerine daha faal, sorumluluk kültürü gelişmiş bir yapı oluşturmaktır.

               “Ortak Akıl, konudan etkilenen ya da konuyu etkileyen kişilerin üzerinde uzlaştığı akıldır.”

        Yaşadığımız şehrin ufkunu açacak, şehrin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak, çözülemez hale gelen problemlerin, şehrin yaşayanlarının hayatını kâbusa çeviren problemleri ORTAK AKIL çerçevesinde çözüme kavuşturmak bu Platformun en önemli önceliği olacaktır. Ortak Akıl Platformunda hangi siyasi düşünceden olursa olsun, hangi ilçeden olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun herkese yer olacaktır. 

           Kuruluş amacı, hitap ettiği kitlelere göre bütün STK’ları örgütlenme yapısı içerisinde görüp el ele vererek Elazığ’ı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz.  Maksadımız Ortak yaşam kültürünün geliştirilerek Elazığ’ın daha yaşanabilir bir şehir olmasına katkı sağlamaktır. ORTAK AKIL PLATFORMU inanıyorum ki şehrimizin yığın haline gelmiş problemlerine kalıcı çözüm üretecektir.

           Yaşadığımız şehir ile alakalı herhangi bir problem veya konuda çok boyutlu bir bakış açısı ile konuları değerlendirmek, bireysellikten kurtularak Kolektif bir yapıyı oluşturmak,  ortak bir yaklaşım ile gelecek vizyonunu tanımlamak,  farklı strateji ve eylem planları belirleyerek çözümde paydaş olmak en önemli maksadımızdır.

            Amacımız; Ortak Akıl Platformunda birbirinden farklı düşünen kuruluşları bir araya getirerek, sorumluluk kültürü dâhilinde yaşadığımız şŞehrin geleceği açısından Ortak bir görüş oluşturmayı, ortak sorunlara çözüm bulmayı, daha iyiye ulaşmayı, gelişmek için neler yapılması gerektiğini belirlemeyi ve ortak hedefler seçmeyi sağlayan bir çalışma düzeni içerisinde daha yaşanabilir bir şehir için taşın altına elimizi değil gövdemizi koymaya talip olmaktır.

              Ortak Akıl Platformı İlimizin geleceği ile alakalı önem arz eden konularda KAMU OYU oluşturmada önemli bir rol üstelecek, sorunları parçası olmak yerine çözüm paydaşı olmak için müdace edecektri. Maksadımız İlimiz ile alalakı konularda kendimizi belirleyici erk yerine koyup, siyaset veya bürokratik yönetim tarzı ile yönlendirme yapmak değildir. Bu platfırmmşehrin geleceği açısından önem arzeden konularda tooplum bilinlçlenmesi için sorumluluk üstlenerek üzerine düşeni yapacaktır.

             Elazığ’ın sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi kuruluşları da dâhil olmak üzere bütün paydaşlarını işin içine katarak şehrin ufkunu açacak, şehrin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak, çözülemez hale gelen problemlerin şehrin yaşayanlarının hayatını kâbusa çeviren problemleri ORTAK AKIL çerçevesinde çözüme kavuşturmak bu Platformun en önemli önceliği olacaktır. 

               Sorunların ortağı olmak yerine, çoğulcu ve katılımcı bir yapı içerisinde çözümün parçası olmak için ortak akıl diyoruz.. İlkelerimiz;

1.Bilimsellik

2.Katılımcılık

3.Eşitlik

4.Demokratlık

5.Bütünleştiricilik

6.Dürüstlük

7.Çağdaşlı

8.Bağımsızlık

        Ortak Akıl Platformu Toplantılarında sağlanabilecek Faydaları;

             

   Organizasyonel gelişimin başlatılması ve gelecek ile ilgili gündemin belirlenmesi
   Ortak hedeflerin belirlenmesi ve herkes tarafından sahiplenilmesi
   Kuruluşun ortak vizyon ve stratejisinin oluşturulması   
   Kuruluşta uygulama bütünlüğünün sağlanması
   Görüş ve düşüncelerin ortak işbirliği içinde kararlara dönüştürülmesi
   Sınırsız düşünme, çok sayıda fikir, öneri, ya da seçenek üretilmesi
   Yöneticiler arasında paylaşımın ve iletişimin artması
   Demokratik diyalog ve katılımcı yönetim ortamının yaşanması
   Geniş kapsamlı uzlaşmanın sağlanması
   Katılanların birbirinden öğrenmesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.