Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

ALGI YÖNETİMİ II

Görsel ve yazılı basın yolu ile insanları tecrit etmek, ötekileştirmek, kesinleşmemiş yargı kararları olmasına rağmen suçlu diye servis etmek çok kolaylaştı. 


Kiralık kalemler ve ağızlar sayesinde, ülke üzerinde oynanan ve oynanacak olan projelere kim karşı çıkıyorsa hemen bir yafta yapıştırılıyor. Akabinde yandaş medya gruplarında özelliklede televizyonlarda karşı duruş gösterenlerin resimleri suç ifadeleri ile birlikte resmedilerek toplum algısında bu insanlar suçludur psikolojisi oluşturuyor. İnsanlar suç işlemeye meyilli imajı oluşturulduktan sonra birileri tarafından servis edilen suç delili olarak atfedilen belge ve bilgiler ışığında suçlu ilan edilip hemen derdest edilerek kodese gönderilebiliyor. 


Bu tür senaryolar adalete olan güveni ciddi manada etkilemektedir. Toplumda yargıya karşı, yürütmeye karşı bir korku kültürü empoze edilerek, kabullenmeme direnci kırılmış oluyor. Bütün bunlardan sonra insanları alıştırmak ve insanlara istediklerinizi kabullendirmek çok kolaylaşıyor. Bu tür toplumlar üzerinde artık istediğiniz senaryoyu, istediğiniz stratejiyi rahatlıkla uygulayabiliyorsunuz. 


Toplumda bu korku kültürünü gelenekselleştirdikten sonra dönüştürmek ve yönetmek daha da kolaylaşıyor. Artık kimse itiraz etmiyor, kimse karşı gelmiyor, planlarınız tamamen gerçekleşmiş oluyor. 


Bu tür görsel algıyı etkileme yöntemleri ile bütün bu haksızlıkları siz yapmış olsanız bile topluma sürekli haksızlığa uğramış biri halinde kendinizi pazarlayabiliyorsunuz. Bunu yaparken sadece elinizde yeterli materyal olması, toplumsal hipnoz için kullanılacak birkaç televizyon olması yeterli. 


Çünkü çok okuyan bir toplum değiliz. Düşence ve karlarımızı her akşam izlediğimiz haber kanalı veya kutsallaştırılmış televizyon dizileri içerisinde zihnimize enjekte edilen düşüncelerle istediklerini düşünüz hale getiriliyoruz… 


Bu anlattıklarım orta Afrika ülkesi Mozambikten… 


Kimse yanlış anlamasın… 

Bunlar bizde de olmaz demeyin… 

Seyrettiğiniz dizilere, haberlere, tv kanallarına daha dikkatli bakın … 

Belki bizim ülkemizde de bizin nasıl düşüneceğimizi neyi tercih edeceğimizi belirlemek isteyenler var ve bize o yönde yayın yaparak düşüncelerimizden tutun, tercihlerimize hatta ne sevip ne sevmeyeceğimize kadar müdahale ediyorlardır. 


Siz siz olun, 

Onların istediği ve gösterdiği gibi düşünerek değil… 

Doğruları araştırıp öğrenek karar verin… 


Başkalarının algınızı etkileyerek sizi köleleştirmesine izin vermeyin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.