Vedat Demirbağ

Vedat Demirbağ

ALGI YÖNETİMİ

Algı yönetimi toplum mühendisliğinin temelini oluşturur. İnsanları nasıl düşüneceklerinden, neyi tercih edeceklerine hatta neye karar vereceklerine kadar etkileme şeklidir.  
M. Heidgger’e göre “Modern çağda var olmak algılamaktır. Modern çağın en temel özelliği dünyanın resim haline gelmesi olgusudur. Yani modern çağın teknolojisi, dünyamızı görselleştirerek, resim görüntü haline getirmiştir.”    Algılama araştırmalarında baskın bir şekilde öne çıkan unsurda görselliktir. Görüntünün modern insanın hayatını kuşattığı bir dönemdeyiz. Görsel uyarıcılar, mesajlar algılanamaz bir duruma gelmektedir. Algı eşiği bu durumda daha da düşmektedir. 
“Algılamayı yönetmek, ABD siyasi kararlarının ülkede ve tüm dünya kamuoyunda benimsenmesi için kullanılan bir yöntem olarak ortaya atılmıştır.”  
 Biz insanlar dünyayı algıladığımız şekilde görür ve bu algımıza göre yaşarız. Algımızı ise görsel ve işitsel olarak beynimize akışı sağlanan bilgiler etkiler. Böylelikle sanal bir gözlüğe sahip oluruz. Zaman içerisinde sanal gözlüğümüz bilgi kirliliği içerisinde dünyayı tozpembe görmemizi sağlar. Algımızı başkalarının yönetmesine fırsat verdikçe uzaktan kumanda ile yönetilen televizyon gibi bizi yönetmelerine müsaade ediyoruz.
Dünyada algı yönetimi artık ciddi bir toplum mühendisliği temeli olmuştur. Son dönemlerde özellikle Amerika’nın dünya üzerinde 11 Eylül terör saldırıları ile oluşturduğu algı sayesinde dünya üzerinde estirdiği terör haklı algılanmaya başlamıştır. Irakta, Afganistan’da katledilen yüz binlerin ne önemi var ki 11 Eylül saldırıları ile oluşturulan algı sayesinde ABD bugün dünyada terör estiriyor ve kimseden çıt çıkmıyor. Neden oluşturulan algı ile herkes Amerika’yı haklı görüyor çünkü. 
 Algı yönetimi, bilim ve akıl oyunlarıdır. İnsanların algısını yöneterek; kötü alışkanlıklardan sağlıklı yaşama, ekonomiden milli güvenliğe, insanlara zor kullanmadan algı yönetimi ile çok rahatlıkla istediklerinizi yaptırabilirsiniz. İstediğiniz  düşündürür  istediğiniz
yönde karar almasını sağlayabilirsiniz. Ekonomik kriz içerisinde bocalayan toplumların algısını ve iradesini yönetmek çok kolaydır.
 Türk milleti görsel algısı çok gelişmiş bir toplum.  Bizim Milletimizi tüketim tercihlerinden tutun, eğitim tercihlerine, yemek tercihlerinden tutun, siyasi tercihlerine kadar görsel olarak etkilemek mümkün. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar reklam ve bu kadar çok afiş ve ilan ile siyaset ve ticaret yapılmıyordur belki de. 
 Öyle ki görsel algı yöntemi ile, görmemizi istediklerini görüyor, duymamızı istediklerini duyuyoruz. Bize dikte edilen algı yönetimi sayesinde kendi istediklerimizi değil de bizden istenileni yapmak zorunda kalıyoruz bazen. Böylece kendi hayatımızın kahramanı konumundan çıkıp hayatımızı yönlendirenlerin figüranı konumuna düşüyoruz. 
Son zamanlarda artan terör olayları ile yine toplumun algısı üzerinde yeni senaryolar kurgulanmaktadır. Türk Milletine terörün kanlı yüzü sürekli görsel olarak sunularak terörle mücadeleden çıkıp müzakereye yönelmenin meşru zemini oluşturulmaktadır. Türk Milleti istemeden de olsa ya terörle yaşamaya mecbur kılınacak yada terörden kurtulmak için terörle müzakereleri bile kabullenecek hale gelecektir. 
 Birileri 30 yıldır çözülemeyen terör konusunu Türk Milletinin algısını etkileyerek farklı ve kansız yöntem olarak millete yutturulan müzakereler ile dişine kan bulaşmış bu köpeklerin elini kolunu sallayarak toplum içerisinde gezmesine zemin oluşturmaya çalışılmaktadır. 
 Siz siz olun başkalarının yönettiği bir birey olmamak için aklınıza ve algınıza sahip çıkın. Aksi taktirde algınızı yönetenlerin kurguları sayesinde tüketim tercihlerinizden siyasi tercihlerinize  kadar başkalarının karar verdiği figüranlara dönüşmekten kurtulamazsınız.
Hz. Mevlana, “Siz ne anlatırsanız anlatın, insanlar sözlerinizi anlayabilecekleri miktarda, anlamak istedikleri ölçüde ve kendi ihtiyaçlarının karşılığı kadarıyla anlayacaklardır.” Diyerek  ALGININ önemini yüz yıllar önce ifade etmiştir.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.