Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Yüzleşmek

Yüzleşme insanı insan yapan değerlerden olsa gerek, hayatı boyunca insan birçok kavramla yüzleşir, yüzleşmek ister veya yüzleşmek zorunda kalır... Bazen yüzleşme kaçınılmazdır, bazen de ertelene bilinir... Yüzleşme farklı unsurlarla gerçekleşebilir. Bence bu unsurlardan biri de futbol dur.

Futbol aslında bir yüzleşme oyunudur. Futbolun binlerce yıllık tarihi bir çok yüzleşmenin sahnelendiği oyun olarak hafızalarda yer almıştır.

Futbol dünyasında yer alan insanlar, kendisiyle futbol sayesinde yüzleşebilmektedirler. Futbolun, sosyal, ekonomik, kültürel ve toplumsal yapısı, insanların kendisiyle, başkalarıyla, toplumla, olaylarla, yüzleşmelerini sağlayan önemli bir değer olarak varlığını sürdürmektedir...

Futbol sadece oynayanlardan ibaret olmadığını kanıtlamıştır. Bu oyunda milyonlarca aktör yer almaktadır. Oyunun temelinde aktörlerin yüzleşmesi vardır. Futbolcular, antrenörler, masörler, hakemler, doktorlar, malzemeciler, yöneticiler, seyirciler, taraftarlar, medya mensupları, güvenlik görevlileri ve daha binlercesi, yıllarca, aylarca, haftalarca, günlerce, doksan dakika, farkında olmadan futbol sayesinde yüzleşirler.

Forvet oyuncu-kaleciyle, kaleci-golle, futbolcu-hakemle, hakem-seyirci ile, taraftar yöneticiyle, kulüp-federasyonla, medya mensubu-kamerayla yüzleşir veya yüzleşmek ister yada yüzleşmeyi erteler... Bu yüzleşme çok yönlüdür. Futbolda, herkes herkesle, yüzleşe bildiği gibi, herkesin herkesle de, yüzleşme ihtimali yüksektir. 

Birde insanın kendisi ile yüzleşmesi söz konusudur. İnsan beyniyle, ruhuyla yüzleşebildiği gibi aynalar vasıtasıyla da yüzleşebilir..her insanın kendisiyle yüzleşmesi vazgeçilmez bir ilke olarak benimsenmiştir. Mutlaka her insan kendisiyle, bire birde veya bir olay vasıtasıyla yada bir ortamda yüzleşmesi söz konusudur. İşte futbol insanın kendisiyle yüzleşebileceği çok önemli fırsatlar özelliği ile farkında olmadan bu görevi gerçekleştirir... Futbol aynı zamanda insanlara yüzleşmek adına ayna görevini üstlenmiştir.

Futbol dünyasında, her kongre öncesi ve sonrasında, her sezon öncesi veya sonrası, her transfer öncesi ve sonrasında, her maç öncesi ve sonrasında, her mağlubiyet öncesi ve sonrasında, her galibiyet öncesi ve sonrasında, yüzleşmelerin yaşandığı bir çok sahne söz konusudur.

Futbolun tüm unsurları, bu yüzleşmeleri yaşamak adına, aynı ortamı paylaşmak ya da yüzleşmeleri bir başka zamana erteleme çabaları içerisindedir. Futbolun içerisinde yer alanlar, bir gün, bir yerde kendileriyle veya başkalarıyla mutlaka yüzleşmişlerdir.

Futboldaki bu yüzleşmelerin acı ve tatlı anlarını yaşayan kulüplerden sadece bir tanesidir Elazığ Spor. Yaşadığımız toplumun en önemli yüzleşme aracı olan Elazığ Spor Kulübü, insanların kendisiyle, başkalarıyla, toplumla, yüzleşmesi için önemli fırsatlar sunmaktadır... Elazığ Spor da görev alanlar, futbolcular, yöneticiler, taraftarlar, Elazığ sporu sevenler, sevmeyenler, politikacılar, Elazığ sporla yakından uzaktan ilgilenenler, farkında veya farkında olmadan bu yüzleşme oyununun bir sahnesinde yer almaktadırlar...

Elazığ Sporun kendiside bu yüzleşmeleri yaşamaktadır. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan Lig, Elazığ Sporun tarihindeki en önemli yüzleşmelerin yer alacağı günler olacaktır... Elazığ Spor on dört haftalık ligde kalma mücadelesini, bu şehrin tüm unsurlarıyla birlikte yüzleşerek verecektir. Elazığ Spor bu önemli dönemde, kendisiyle ilgili herkesle yüzleşecektir, yüzleşmek zorundadır, yüzleşebilmelidir...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.