Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

YENİDEN ELAZIĞSPOR

1967 yılında kurulduğu günden bu güne kadar, Türk Futboluna büyük yetenekler kazandıran Elazığspor Kulübü, bu sezon Türkiye Super Ligine bir kez daha yükselerek önemli bir başarıya imza atmıştır. Yıllardır bir çok problemlerle uğraşan Elazığspor Milletvekillerinin, Mülki Amirlerin, Belediye Başkanlarının, Kurum Amirlerininin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Yerel Medyanın, Taraftarlarının kişisel gayretleri ve desteği ile bir çok problemin üstesinden gelerek sportif anlamda başarılar elde etmeyi başarmıştır.

Elazığsporun bu sezon mali ve yönetimsel anlamda bir çok krizi kendi bünyesinde çözerek,
 ildeki Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ile İş adamlarından almış olduğu mali destek kaynaklarının tükendiği bir dönemde ve mali anlamda yüksek borçları olduğu bir dönemde şampiyon olması oldukça anlamlıdır… Bu şampiyonluğun ne kadar çok anlamlı olduğunu önümüzdeki günlerde herkes görecektir.

Elazığspor kulübünün sportif alanda başarılı olmasının en önemli dayanağı elbetdeki bir çok kişi ve kuruluşun desteği ve güçlü taraftarının katkıları ile olmuştur. Fakat bu sezon görev yapan yönetim kurullarının, yöneticilerinini ve başkanlarının katkılarıda göz ardı edilmemelidir. Geçmişten günümüze, Elazığsporun sportif başarılara imza attığı dönemleri incelediğimizde, bu başarıların kişi ve kurumların yapmış oldukları mali desteklerle gerçekleştiğini gore bilmekteyiz ….

Türkiye’de bir çok futbol takımı kişi ve kurumların mali desteği ile ayakda durmakda faaliyet göstermekde veya mali problemlerini çözmeye çalışmaktadır. Futbol yönetiminde kişi ve kuruluşların spor kulüplerin vermiş olduğu mali destekler sınırlı ve dönemlik olmakla birlikte, süreklilik arz etmemektedir. Türkiye’de kulüplere yapılan mali destekler azaldığında ve kesintiye uğradığında bir çok kulüp faaliyetlerini bitirmek zorunda kalmaktadır. Türk futbolunda mali desteğin olduğu dönemlerde başarılı olmuş, Mali destek kesildiğinde faaliyetleri durdurulmuş bir çok kulüp bulunmaktadır. Örneğin bölgemizde Van, Diyarbakır, Malatya, Mardin , Siirt gibi şehirlerin futbol takımları aldıkları mali desteklerle şampiyon olmuş, bu destekler kesildiğinde küme düşmüş veya faaliyetlerini durdurmuşlardır.

Elazığspor bu gün gelmiş olduğu noktada yaşamış olduğu tüm krizlere rağmen Türkiye süper ligine yükselerek varlığını sürdürmeye devam etme şansı yakalamıştır. Elazığspor Yönetimi bu önemli fırsatı ve şansı değerlendirerek, kulübün yıllardır çözüm bekleyen sorunlarını çözecek adımlar atmalıdır. Elazığspor Kulübünün Süper Lig de rakipleri ile her yönü ile rekabet edebilecek kurumsal bir yapıya kavuşması gerekmektedir.

Elazığspor kulübü şampiyon olmasına rağmen, Tüzük, Divan Kurulu, Genel Kurul, Yürütme Birimleri, Mali Yapılanma, Şirketleşme, Altyapı, ve Tesisleşme gibi problemleri çözüm beklemektedir. Mali ve Yönetimsel ve Tesisleşme anlamında henüz bir çok problemi olan Elazığsporun, bu şampiyonluğu milad sayarak yeniden yapılanması gerekmektedir. Kurumsal bir yapıyı tesis etmiş Süper Ligde faaliyet gösteren Elazığspor, taraftarı ve sevenleri ile birlikte, Türk Futboluna önemli katkılar sağlayarak, Avrupanın beşinci ekonomisine sahip olan Türkiye Süper Ligi gibi önemli bir pastadan pay alarak, Dünya kulübü olma yolunda emin adımlarla ilerlemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.