Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Yedi Kat Yabancı

    Sebahattin Devecioğlu  Dünya’daki küreselleşme ile birlikte, yeni teknolojilere bağlı olarak ülkeler arasında sınırların kalkması, sadece ticari anlamda serbest dolaşımı geliştirmemiş, aynı zaman da bir ço sistemi bir birine yaklaştırarak, yeni yöntemlerin ve yeni sistemlerin gelişmesine de neden olmuştur..

Bir çok sistemler bütünü içerisinde, alt sistem olarak yer alan spor sistemleri aynı zamanda bir sistemler bütününü temsil etmektedir. Siyasal, ekonomik, kültür ve eğitim gibi daha bir çok alan içersinde, kendisine çok rahatlıkla yer bulan spor kurumu dünyadaki gelişen bilim ve teknolojiye uyum sağlayarak, günümüze kadar gelmeyi başarmış ve varlığını gelişerek sürdürmektedir..

Çok geniş bir alana sahip olan, spor kurum ve organizasyonları içerisinde, birçok kavram ve gelişmenin örneklendirildiği futbol, yeni gelişmelere ve sistemleri çok çabuk algılayan ve uyum sağlayan bir fenomendir aslında.  Futbol, sporun bütününün alt sistemi olarak bir bütünü temsil edecek öncülükleri üstlenmektedir de aynı zamanda.

Spor alanındaki kurumsallaşma, profesyonelleşme, ticarileşme, şirketleşme gibi kavramların gelişmesine öncülük eden futbol, günümüzde sponsorluk, reklam, markalaşma, medya uygulamaları, şans oyunları, gibi birçok yeni sistemin gelişmesine zemin hazırlamıştır.

Dünyada gelişen, yeni ekonomik ve yönetim sistemlerin, bu gün kabul görmüş olduğu, “Liberal Demokrasi” uygulamaları içerisinde futbolun özel bir yeri bulunmaktadır. 

Örneğin;  Avrupa Birliği örnek uygulamaları içerisinde Bosman, Kararları, Lizbon Antlaşması gibi yasal düzenlemelerde yer alan, Sporcuların, Teknik adamların, serbest dolaşım haklarına benzer karar ve uygulamalar, spor kulüpleri ile birlikte ülkelerdeki sporcu profillerinin değişmesine neden olmuş, bu kararlar karşısında yabancı futbolcu uygulamalarının, yereldeki öz kaynakların korumaya yönelik, Milli takımlarda oynayacak sporcuların kazanılması noktasında, federasyonları bir takım tedbirler almaya zorlamaktadır.

Türkiye gibi futbolun gelişmekte olduğu ülkelerde, yabancı oyuncu ve teknik adamlara ilişkin uygulamalarda henüz bir standart sağlanamamıştır, UEFA, Şampiyonlar Ligi gibi, rekabetin üst düzeyde olduğu futbol organizasyonlarında, birçok ülkenin milli takımlarında ve futbol kulüplerinde, , bir çok futbolcu, ülke vatandaşlığı kimliği ile yabancı sınırlaması olmadan faaliyet gösterirken, bu durum Türkiye’de futbol kurumlarının sınırlamaları ile sürdürülmektedir.

Tüm bu sınırlamalara rağmen, yabancı futbolcuların faaliyet gösterdiği, Türkiye süper liginde ve alt liglerde başarı dışarıdan gelen futbolcuların performansına bağlı olarak gelişmektedir. Maalesef önceden alınmayan tedbirlerle geliştirilemeyen, Öz kaynak modelleri, Altyapı yetersizlikleri ile birlikte, dışarıdan yalan yanlış, kulaktan dolma, deneme yanılma metotları ile acemi ve belgesiz menajerler tarafından transfer edilen futbolculara ayrılan kaynaklar, ve harcanan paralar ile zaman kayıpları, Türk futbolunun gelişmesine ve rakipleri ile rekabet etmesine engel teşkil etmektedir.

Mevcut transfer politikalarına ilişkin bahsettiğimiz çarpıcı görünümü, son günlerde önemli puan kayıpları yaşayan Elazığsporun kadrosunda bulunan yabancı futbolcuların performans düşüklüğü örneğinde yaşamaktayız.  Bu gün transfer uygulamaları ve yabancı futbolcu sınırlamaları ile gelmiş olduğumuz noktada, hem Türk futbolu, hem de Elazığspor, kendi öz kaynaklarından mahrum bırakılarak, Futbolcu nezdinde  Yedi Kat Yabancının (El, ne akraba, ne tanıdık,)  umuduna kalmıştır….

Türk futbolu genelinde, Elazığspor özelinde önümüzdeki günlerde, mevcut yabancı futbolcu uygulamaları, sağlıklı olarak uygulanamazsa ve bu yönde profesyonel çaba gösterilemezse, Türk futbol kulüpleri ve Elazığspor kulübü tercihlerini,  her zaman ki gibi, deneme yanılma yöntemi ile,  acemi menajerler tarafından transfer edilen, yabancı futbolculara endeksli sportif başarı arama çabaları şeklinde kullanırsa,  bu durum ileriki zamanlarda,  Türk Futboluna ve Elazığspor kulübüne telafisi mümkün olmayan, ekonomik ve yönetimsel anlamda zararlar vermeye devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.