Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

YAZ SPOR OKULLARI

Eğitim, insanlığın yaradılışından beri süregelen bir etkinlik alanıdır. Toplumda yaşayan bir insan uyum sağlamak amacıyla çevresiyle etkileşime girmekte ve bu etkileşim esnasında çeşitli beceriler kazanmaktadır. Bir toplumun devamlılığı ve gelişmesi toplumu oluşturan bireylerin eğitilmesiyle mümkün olmaktadır. Toplumların varlıklarını sürdürebilmek için meydana getirdiği kurumlardan biri de eğitim ve buna bağlı olarak okuldur. Okul vasıtasıyla toplumu oluşturan bireylerin ortak bir birikime sahip olmaları, öğrencilerin gelişim özellikleri göz önünde tutularak onların, fert ve toplum yönünden sağlıklı, mutlu, iyi ahlaklı ve dengeli bir kişilik sahibi; yapıcı, yaratıcı ve üretken; millî kültür değerlerini ve demokratik hayatın gerektirdiği davranışı kazanmış fertler olarak yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır. Tüm bu amaçlar eğitimi çerçevesinde Spor Eğitimi önemli bir rol üstlenmektedir.

Spora yönelik hareketler dönemi çocukluk yaş grubuna denk düşmektedir. çocuklar yeni beceriler kazanmaktan çok, daha önce kazandıkları temel becerileri daha akıcı ve doğru olarak ortaya koyarlar. Motor gelişimin bu aşaması temel hareketlerin gelişim aşamasıdır. Kişiler doğal olarak yetenekli oldukları alanlarda daha başarılı olurlar. Yetenekli olduğu alanda çalışma olanakları sağlanarak çocuğa başarıyı tattırmak, çocuğun kişilik gelişimine büyük katkıda bulunacaktır.

Çocuklar bilindiği gibi bir gelişme ve büyüme periyodu içindedir. Bu periyotta genç çocukların fizyolojik sistemleri, ağır egzersizlerin getirdiği yükleri karşılayacak düzeyde değildir. Bu güç ancak gelişme çağı sonrası yakalanabilmektedir. Özellikle 12 yaşın altındaki çocuklar oldukça yüksek bir sempatik sistem aktivitesine sahiptir. Çocukların aileleri ve özellikle okuldaki beden eğitimi öğretmenleri ile sıkı diyaloglar kurulmalıdır.

Çocukluk çağında spor etkinlik programlarının önemli bir amacı, çocuklukta kazanılan spor yapma alışkanlığının erişkin yaşlarda sürmesini sağlamaktır. Uluslar arası Çocukların Beden Eğitimi Konseyi (Council for Physical Education for Children): Çocukların yaşam boyu spor yapmalarını teşvik etmek, bu bağlamda, kreş, ana okulu ev diğer üst sınıflarda düzenli, mümkünse her gün spor yapmalarını sağlamak. Çocukları tüm eğitim hayatı boyunca sağlık eğitimi almalarını sağlamak, çocukları çalıştıracak kişilerin (antrenör, öğretmen) bu konuda yetkin olmalıdır; bunun denetimini yapmak, herkesin, yani sağlıklı, engelli, hastalıklı ya da şişman çocukların ilgisini çekecek spor programlarına yer verilmesini sağlamak, beden eğitimi ve spor öğretimi müfredatı, çocukların etkin bir yaşam tarzı kazanmaları için, uygun bilgi, tutum, motor beceri, davranış ve güven sağlamak, okul dışı ya da beden eğitimi dersi dışı spor yapama olanakları da sağlamak, Ebeveynlerin de beden eğitimi dersine ya da spor kurslarına gelmelerini sağlamak, çocuklarını spor yapma konusunda desteklemeleri için teşvik etmek gerektiğini vurgulayarak çocukları spora yönlendirmede önerilerde bulunmaktadır.

Her yıl çeşitli kurumların ve özel spor okulları ile kulüplerin yaz sezonlarında düzenlediği “Yaz Spor Okulu” uygulamaları, büyüme çağındaki çocukların bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunduğu gibi onların sinir, kas, ekleme koordinasyonlarının gelişimini de etkileyerek, iletişim becerilerini de artırmaktadır. Ayrıca spor organizasyonlarının sevgi, kardeşlik ve barış ortamını geliştirdiği gibi bu insancıl özellikleri çocuklar, spor uygulamalarında rahatlıkla kazanarak geliştirmektedirler..

KAYNAK
Murat Kangalgil, “İlköğretim Okullarında Görev Yapan Sınıf Öğretmenlerinin BedenEğitimi Dersine İlişkin Görüşleri” Milli Eğitim Dergisi, Sayı 159, Yaz 2003

http://www.sporbilim.com/cocukvespor.html
http://medline.superonline.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.