Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

SPORU YÖNETMEK

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin merkezi Londra’da bulunan Birbeck Üniversitesi işbirliğinde yayımladığı “Kurumsal Yönetim İlkeleri Işığında Türk Futbol Kulüpleri Yönetim Rehberi” Ocak 2010′da kamuoyu ile paylaşılmıştı. Üniversitenin İngiltere’deki spor federasyonu yöneticileri ile gerçekleştirdiği araştırma sonucunda oluşturulan öneriler doğrultusunda sporda uluslararası yönetim standartlarını yakalamak için yol haritası çizildi.
2000′li yılların başından itibaren spor yönetiminde önemli bir modernizasyon sürecine girildiği belirtilen raporda, bu değişikliklerle daha hesap verebilir ve şeffaf yönetim modellerinin hedeflenmekte olduğu yer alıyor. Spor yönetiminde yönetimsel sorunlara dair önemli saptamaların yer aldığı çalışmada elde edilen veriler ile geliştirilen öneriler arasında; federasyonların yönetim kurullarının bir risk yönetimi politikası geliştirmeleri, yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yıllık bazda performans değerlendirmesine tabi tutulmaları, insan kaynakları uygulamalarının geliştirilmesi, bütün çalışan seviyeleri için geliştirici eğitim programları sağlanması önerileri yer alıyor. Raporda federasyonların taşıdıkları kurumsal sorumluluktan dolayı hedeflerin açık ve net olarak ortaya konmasının ve başarı kriterlerinin ölçülebilir bir şekilde belirlenmesinin iyi yönetimin temel kriterleri olarak gerekliliğinin altı çiziliyor.
Son on yıl içerisinde iyi yönetim ihtiyacı, İngiltere’deki ulusal spor federasyonlarının karşı karşıya kaldığı ve gittikçe önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Bunun sebepleri arasında kötü yönetim ön sıralarda gelmektedir. 1997 yılında İngiliz Atletizm Federasyonu’nun kötü mali yönetim nedeniyle feshedilerek yerine devletin kontrolünde yapı oluşturulması örnek olarak verilebilir. Özellikle 1994 yılında ulusal şans oyunlarının başlamasıyla, spora ayrılan kaynak giderek artmış ve bu da profesyonel bir yönetime duyulan ihtiyacı tetiklemiştir. Ayrıca bu dönemde devlet yönetimi de kendi politikalarının iletilmesi amacıyla sporun potansiyelini keşfetmiş ve bu kulvarda da spor endüstrisi önem arz etmeye başlamıştır.
2001 yılı itibarıyla İngiliz Devleti, ulusal spor federasyonları modernizasyon programı çerçevesinde mali destek sağlamaya başlamıştır. Bu program ile ulusal spor federasyonlarının idare ve yönetim biçimlerini geliştirerek iyi yönetilmelerini sağlamayı amaçlamıştır. Programın belki de en kritik özelliği, mali destek verilen federasyonların belli standartlara uyma zorunluluğudur. Bu ilkeler kurumsal yönetim ilkeleri olarak adlandırılmakta ve her yıl bu kriterlere göre değerlendirilen federasyonlar devletten mali destek alabilmektedir. Program 2012 yılında Londra’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nın yapılanması kapsamında da kullanılmaktadır. 
Kurumsal yönetim ilkelerinin ulusal spor federasyonlarındaki uygulanma süreci, Birbeck’in yaptığı araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırmada kurumsal yönetim standartları analiz edilmiş, böylece modernizasyon programı kapsamında sunulan önerilerin federasyonlar tarafından hangi ölçüde uygulandığı incelenmiştir. Araştırma Ekim 2009 ile Ocak 2010 döneminde üç araştırmacıdan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırma ekibi İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler Spor Konseyi tarafından tanınmış bütün ulusal spor federasyonlarını araştırmaya davet etmiş ve toplam 60 ulusal spor yöneticisinin cevapları alınmıştır. 
Anket sonuçlarına göre ulusal spor federasyonlarının yüzde 93’ü örgütsel bir strateji uygulamaktadır. Cevap verenlerin yüzde 88’i stratejilerinin asgari olarak gelecekteki üç yılı kapsayacağını belirtmiştir. Hissedarlarına bağlı olan ulusal spor federasyonlarının büyük bir kısmı (%80) bağımlı oldukları hissedarların, karar alma sürecini etkilediklerini ifade etmişlerdir. Üstelik bu hissedarlar federasyonların üçte ikisinin yönetiminde temsil edilmektedir. Federasyonların bu alanlarda iyi uygulamalara sahip olmalarına karşın, çok az federasyonun yönetim kuruluna atama yaptığı ve yönetim kurulu eğitimi verdiği, çok az sayıda federasyonun da yönetim kurulu performansını değerlendirdiği tespit edilmiştir.
Ulusal spor federasyonlarının cevapladığı anket sonuçlarına göre üç başlık altında kurumsal yönetim uygulamalarının gelişmesi amacıyla; Yönetim Kurulu ve Komitesi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Hissedar yönetimi ve kurumsal sorumluluk başlıklarında öneriler getirilmiştir. Fakat İngiltere’deki bu federasyonların büyüklük, gelir ve örgütsel yapı açısından büyük farklılıkları olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle her federasyonun bütün önerileri uygulamak yerine, belirtilen maddelerden kendi yapılarına en uygun olanları seçip uygulamaları daha yararlı olacaktır.
Öneriler için Bakınız 
Kaynak 
1-Dr. Geoff Walters : Sporda iyi yönetim: İngiltere Ulusal Spor Federasyonları Araştırma Raporu
2-http://www.sportbusinesscentre.com
3-http://www.futbolekonomi.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.