Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Sponsorsuzluk

Ekonomik kriz beraberinde kaynakların yetersizliğini de gündeme getirmektedir..Bir çok alanda yaşanan belirsizlik spor uygulamalarında kendini göstermektedir...Spora ayrılan kaynakların eksikliğini gidermeye yönelik gelişen Sponsorluk önemli bir açığı kapatacak nitelikler taşımaktadır.. Fakat Türk sporu sponsorluk uygulamalarından yoksun kalmıştır. Adeta sponsorsuz olarak yoluna devam etmeye çalışmaktadır...

Önceleri gizli reklam olarak kullanılan sponsorluk, günümüz dünyasında reklamın ötesinde inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Bugün dünyanın her yerinde ulusal ve uluslararası kişi ve kuruluşlar, sponsorluk yapabilmek için adeta yarışa girmişlerdir. Bir çok şirketin çeşitli sosyal, kültürel, eğitim, sanat, sağlık, çevre ve spor gibi organizasyonlarda kişi ve kuruluşları, sosyal sorumluluk bilinciyle destekledikleri görülmektedir. Türkiye de son on yıl içerisin de toplumun çok yönlü gelişmesinde sponsorluğun ne denli önemli bir etken olduğu anlaşılarak, bu çerçevede çeşitli uygulamaların amacına ulaştığı, çok yakından incelendiğinde görülmektedir. Sponsorluk uygulamalarından Eğitim, Kültür, Sağlık gibi kurumların yanı sıra Spor da kendine düşen payı almaya başlamıştır. Spor Sponsorluğu ile ilgili çalışmalar Türkiye de sporun gelişmesi ve yaygınlaşmasıadına bu yöndeki çalışmaların hız kazanmasına neden olmuştur.

Bu çerçevede; 12.04.2001 tarih ve 4644 sayılı kanunun 2 nci maddesi ile 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve görevleri Hakkında kanunun ek 3. maddesinde değişiklik yapılarak; Genel Müdürlüğün gençlik, spor hizmet ve faaliyetlerini desteklemek amacıyla gerçek ve tüzel kişilerin sponsorlukyapabileceği, uluslararası spor organizasyonları ile Genel Müdürlükçe uygun görülen spor tesisleri için yapacakları harcamaların 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununa göre gider sayılacağı düzenlenmiştir. 

Söz konusu kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren geçen sürede Kanunun sadece uluslararası spor organizasyonlarını kapsaması sebebiyle gençlik, spor hizmet ve faaliyetlerinin desteklenmesinde sponsorlukta beklenilen amaca ulaşılamamıştır. Bu nedenle hazırlanan 5105 Sayılı Kanun ile sponsorluk yapabilecek spor hizmet ve faaliyetlerinin kapsamı genişletilmiştir. 04.03.2004 tarihinde kabul edilen Kanunda; Uluslararası organizasyonların yanı sıraulusal organizasyonlar ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel yönetimlere ait spor tesislerinin yapım, bakım ve onarımları da kapsama dahil edilmiş ve kulüpler ile ferdi lisanslı sporcuların faaliyetleri için de sponsorluk yapabilme imkanı getirilmiştir. Kanun da sponsorluk kapsamında yapılan ayni ve nakdi harcamalarınamatör spor dalları için % 100 nün, profesyonel spor dallarında ise % 50 sinin Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununa göre Gider sayılacağı düzenlemesi yapılarak beklenen hedefe ulaşılması amaçlanmıştır.

Ulusal veya uluslararası spor hizmet ve faaliyetlerini desteklemek amacıyla gerçek ve tüzel kişiler; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nün yıllık faaliyet programında yer alan ulusal ve uluslararası gençlik ve spor organizasyonları,sporcuların transfer bedelleri hariç olmak üzere spor kulüpleri ile federasyonların yıllık programlarında bulunan sporun yaygınlaştırılması ve sporcuların desteklenmesine yönelik resmi sportif faaliyetleri için sponsorluk yapabilecek. Ferdi veya takım sporcuları ile gençlik ve spor kulüpleri, ulusal veya uluslararası sportif faaliyetlerde, Genel Müdürlüğün belirleyeceği esaslar dahilinde reklam alabilecekler. Sponsorluk ve reklamla ilgili esas ve usuller, genel müdürlükçe çıkarılacak yönetmelikle belirlenmiştir. Sportif faaliyetlere, spor kulüplerine, federasyonlara veya tesislere yapılacak harcamalara ilişkin belgeler, Genel Müdürlüğün kontrol ve onayına tabi olacak. Genel Müdürlüğün yönetmelikle belirleyeceği miktarın üstündeki harcamalar yeminli mali müşavirlerce onaylanacaktır.

Türkiye de sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışan, fikir sahibi olan ve gayret gösteren kişi, kurum ve kuruluşların sporun içine çekilebilmesi için gerekli olan, bu kanunla spor ve sporcuların maddi imkansızlıklarının çözümünde çok büyük mesafeler alınacağı kanaati hakim olmuştur. Aynı zamanda, her vergi mükellefi olan kuruluşun bir sporcuya, spor kulübüne veya bir spor organizasyonuna sponsor olması o kuruluşun bu yönde sosyal sorumluluğunu yerine getirmesi açısından önem arz etmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.