Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ŞAMPİYONLUK EKONOMİSİ

Son yıllarda Sporun ekonomik boyutu gittikçe önem kazanmakta olup, sporun bu yönü ile ilgili gün geçtikçe yeni yaklaşımlar sergilenmektedir. Teknolojideki gelişmeler sayesinde, internet ve uydu yayınlarının artışı ile birlikte, Dünyanın birçok bölgesinde yapılan spor organizasyonların marka değeri, gün geçtikçe artmaktadır. Olimpiyatlar, Dünya şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Bölgesel ve Ülke organizasyonlarının yanı sıra bireysel ve takım sporları ile ilgili birçok spor olayı; spor salonlarında, stadyumlarda seyircilere ulaşırken, yazılı ve görsel basın vasıtasıyla da hatta cep telefonları ile kitlelere ulaştırılmaktadır. 

Dünyanın her bölgesinde birçok spor branşı, lig organizasyonları şeklinde örgütlenirken, ekonomik anlamda da değerlendirilmektedir. Günümüzde planlanan spor organizasyonlarının bütçeleri, yapılan harcamalar gelir ve gider kalemleri birçok başlığı oluşturmaktadır. Düzenlenen spor organizasyonlarının Sponsorluk, Reklam, TV yayını ve Bilet Gelirlerini yanı sıra birçok gelir kaleminin artırılması için uzmanlar özel çabalar göstermektedir. Sporun ekonomik faydaları sadece klasik gelirlerle sınırlı olmayıp, üretim ve hizmet sektörü ve diğer sektörlerle olan ilişkileri çerçevesinde değerlendirildiği bilinmektedir. 

Günümüzde Spor ekonomisi ile ilgili yapılan araştırmalar, Sporun kitleselleşerek profesyonelleşmesi, özerkleşmesi, ticarileşmesi ve şirketleşmesi ile yakından ilgili olduğu bu anlamda yatırımların birçok sektörde olduğu gibi, spor sektöründe de gün geçtikçe arttığın göstermektedir. Spor organizasyonlarındaki izlenme oranlarının, medya kanallarında artışı spor ekonomisinde yeni stratejileri de beraberinde getirmektedir. Birçok devlet spor organizasyonlarının ve yatırımlarının kendi bölgesinde yapılması için olağan üstü çaba göstermektedir. Spora yapılan yatırımlar, istihdam sağlayarak, katma değer kazandırmaktadır. 

Sporun ekonomik anlamda başka boyutu ise sportif anlamda kazanılan başarılarla birlikte gelen maddi kazançlar olarak nitelendirilmektedir. Özellikle profesyonel futbol ligleri ve şampiyonaların parasal boyutları, futbola ayrı bir anlam yüklemektedir. Günümüz dünyasında futbol piyasası en çok para kazandıran piyasalardan sayılmaktadır. Şirketleşen spor kulüpleri, ticarileşerek, borsalarda yatırım yaparak gelirlerini gün geçtikçe artırmaktadırlar. Futbol liglerinin bu ticari yapısı, elbet deki sportif başarı ile birlikte değer kazanmaktadır. Spor kulüplerinin profesyonel futbol takımlarının yıl boyu sürdürdükleri sportif başarıları, kulüp gelirlerinin şans oyunlarından, bilet satışlarından, TV yayınlarından, sponsorluk ve reklam gelirlerinden almış oldukları payı artırmakla birlikte, lig sonunda alınan şampiyonluk Kulübün ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. 

Futboldaki şampiyonluk ekonomisi sadece maddi gelirle sınırlı kalmayıp, kulübün marka değerini artırarak bir sonraki dönemde yapılacak ekonomik antlaşmalarda kulübe önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca Futbolda Şampiyon olan spor kulüpleri bulundukları Ülkeye, bölgeye ve şehirlere de önemli ölçüde ekonomik katkılar sağlamak da olup, yeni yatırımların kazanılmasında ve turizm gelirlerini artmasında önemli roller üstlenmektedirler. Öyleyse futbolda şampiyonluğu sadece kupa almak için değil, finansal değer kazanmak içinde düşünmek gerekmektedir. Futbol da şampiyon olmak ekonomik olarak da anlam ifade etmektedir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.