Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

PAŞA İVEŞA

Paşa Sözcüğün Eski Türkçedeki erkek evlat anlamına gelen “beşe” kelimesinden geldiği veya baş ağa sözcüklerinin birleşmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. İskender Pala da sözcüğün "beşe" sözünden geldiğine Od adlı romanındaki şu sözlerle işaret etmiştir: “Çelebi Faruk, Lokman Beşe nin babasıydı demek. Üç yıldır bunu hiç bilmemiştim. Oysa "Paşa" demesinden anlamalıydım."  Günümüzde Lâkap ve Unvanların Kaldırılması Hakkındaki Kanun ile yasak olmasına rağmen (26 Kasım 1934) pek çok kesimde general rütbeli subaylar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca paşa, Türkçe kökenli bir kelime olmasına rağmen yabancı tamlamaların içinde kullanılmıştır.

Paşa ; Osmanlı Devleti zamanında yüksek sivil memurlara ve albaydan üstün rütbede bulunan askerlere verilen ünvan olarak da bilinmektedir.. Bunun yanında Osmanlı himayesindeki  Mısır baş yöneticilerine de paşa ünvanı verilmiştir. 

Kanuni Sultan Süleyman, Sultan İkinci Selim ve Sultan Üçüncü Murad devirlerinde sadrazamlıkta bulunan Sokollu Mehmed Paşa 1506 yılında Bosna civarında Sokoloviç kasabasında doğmuş. Devşirme çocuklar arasında Edirne sarayına getirilmiş. Türk ve Müslüman kültürü ile yetiştirilmiştir. Saraydan kapıcıbaşılıkla çıkarak Barbaros Hayreddin Paşa nın ölümü üzerine Kaptanı Derya ve bir süre sonra Rumeli Valisi olmuş. Bu sıralarda ilk büyük başarısına, Tameşvar kalesinin fethi ile ulaşmıştır.. Bu başarı üzerine kendisine vezirlik verilmiştir.

Tarih de Osmanlı sınırları içerisindeki bölgelerden veya seferlerde yabancı uyruklu ailelerin çocukları saraya getirilerek, Osmanlı Devletinin siyasi amaçları ve kültürü ile yetiştirlerek geörevlindirldikleri ve bunların müslaman oldukları, uzun yıllar Osmanlı devletine hizmet ettiklerini biliyoruz. Türk futbolun da bir çok spor kulübünde farklı din ve miilyeten futbolcular ülkemize gelerek hem Türk vatandaşı, hem müslüman olmuş futbolcular bulunmaktadır. Hatta Türkiye Futbol Federasyonu Türk mill takmına devşirme metodu ile  kazandırılan ve A Milli Futbol Takımı’nın ilk yabancı asıllı futbolcusu olan Aurélio, 2006 yılının Temmuz ayında Türk vatandaşlığına kabul edİldi. Daha önce Brezilya Milli Takımı’nda oynamadığı için Türk Milli Takımı’nda oynama hakkı bulunan Brezilya asıllı oyuncu, zamanın teknik direktörü  Fatih Terim tarafından milli takıma çağırılmış ve Lüksemburg karşısında ilk kez ay-yıldızlı formayı giymiş. 38 kere A Milli Takım’da oynayan Aurélio, 3 gol attmıştır.

Elazığ Spor -Kasım Paşa maçının kahramanı kaleci İveşaya yazının başlığında verdiğimiz ünvanın temasına uygun ve maçın taraflarının sembölü olmuş ; İzzet Paşayı ve Kasım Paşayıda anmadan geçmek olmayacaktır elbettde;  .Elazığ ve yöresinde yaygın olarak biline; 1870’li yıllarda Harput Vali Paşalığı yapan Hacı Ahmet İzzet Paşa’dır. Hacı Ahmet İzzet Paşa, 93 Harbi sırasında uzunca bir zaman Harput’ta görev yapmış, sonra Edirne Vali Paşalığına atanmıştır. Çok ciddi bir devlet adamıdır. Elazığ’daki İzzet Paşa Camii’ni kendi parası ile yaptırmıştır. Mezarı ise Edirne’dedir.

Kasım Paşa ise Fâtih Sultan Mehmed ve İkinci Bâyezîd Han devri devlet adamlarından. Aynı zamanda velî olan Evliyâ Kâsım Paşanın bir çok kerâmeti olduğu rivayet edilmektedir. Kasım Paşa Fatih Sultan Mehmetin  Haliç e gemileri indirdiği yere adı verilen Kasımpaşa bu gün adeta futbol takımıyla özdeşleşmiştir. Öyle ki Kasımpaşa denince akla ilk gelen Kasım Paşa Spor Kulubü olmaktadır.

Hafta Sonu oynanan ve golsüz berabere sonuçlanan Elazığspor- Kasım Paşa maçında Elazığspor aleyhine verilen penaltıyı kurtararak maçın kahramanı olan Hırvat asıllı Vanja  Iveša ; Kısa bir Avustralya macerasının haricinde kariyerinin tamamını ülkesi Hırvatistan da geçirmiştir. 2008-09 sezonunun başında Hırvatistan ın Slaven Belupo Koprivnica kulübünden Eskişehirspor a 2012-2013 sezonunda Elazığspora transfer olmuştu.

Kasımpaşa maçındaki göstermiş olduğu gayretinden dolayı; Elazığlıların gönlünde taht kuran, Dünyanın en uzun kalecisi olarak da bilinen Vanja Iveša’ya,  Elazığ ve yöresinde yaygın olarak kullanılan “PAŞA İVEŞA” ünvanı vermek  yerinde olacaktır.  Kimbilir belki bu vesile ile İveşa Türk Vatandaş ve Müslüman olur  Elazığ'da Paşa Paşa yaşar ....

Kaynaklar ;
1-http://www.mavirize.com/genel/vikipedi/kasim-pasa-kimdir 
2-http://www.harputlubican.com/azapgünleri.html-
3- http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa
4- http://www.kimkimdir.gen.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.