Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

PANDORANIN KUTUSU

Elazığın yıllardır gündeminden düşmeyen konularındandır Elazığ Spor ; Bir çok aşamalar kaydederek, bu gün gelmiş olduğu noktayı değerlendirmek adına çeşitli açılardan bakıldığında almış olduğu mesafe, yöredeki diğer şehirler ve kulüpler açısından, oldukça farklı bir konumda olduğu yakından incelendiğinde görülmektedir.

İç dinamikleri ve köklü kazanımları olan Elazığ Spor, Türk futbolunu yakından ilgilendiren bir çok problemi de bünyesinde barındırmaktadır. Aslına bakılırsa Elazığ Spor da problem olarak tanımlanan bir çok konu aynı zamanda Türk futbolunun alışıla gelmiş problemleridir. 
Türk Futbolunun çözüm bekleyen problemlerini kronolojik olarak incelediğimizde; Türk Futbolu yönetim ve organizasyon açısından FİFA, UEFA ve Avrupa Birliğinin almış olduğu kararları uygulama noktasında henüz arzu edilen seviyeyi yakalayamamıştır.

Yıllardır çözüm bekleyen problemler Türkiye Futbol Federasyonunun yasal düzenlemeler çerçevesinde yapısal özelliğinin netlik kazanamamasından kaynaklanmaktadır.
Bütün bu yönetimsel ve yasal çarpıklıklar, dolayısı ile futbol ile ilgili kurum ve kişilere yakında yansımakta aynı zamanda olumsuz olarak etkilemektedir.

Son yıllardaki futbol dünyasındaki önemli ve bir o kadarda hızlı olan gelişmeler ve değişmelere Türkiye deki futbol ile ilgili kurum ve kuruluşları da yakından ilgilendirmektedir. 
Futbolla ilgili Yasal düzenlemeler, Yönetim, Finans, Organizasyon, Pazarlama, Federasyon, Taraftar, Stadyum, Reklam, Sponsorluk, Markalaşma, vb gibi birçok konu da ki uygulamalara ilişkin problemler aynı zamanda kavram kargaşalarını ve bilgi kirliliğini de beraberinde getirmiştir. 
Türkiye de bir çok kulüp gibi son kırk yıllık gelişimi incelendiğinde Elazığ spor da bu gelişmelerden etkilenmiştir. Yönetim ve Organizasyon yapısı güçlü olan kulüpler gelişmeleri yakından takip eden dinamiklere sahip olduklarından, problemlerini aza indirdikleri gibi kurumsal yapılarını da Avrupa standartlarına ulaştırarak, rekabet edebilir özellikler kazanmışlardır.

Geçmişe yönelik problemleri "evdeki çöpleri halının altına süpürme" metodu ile çözüme kavuşturmaya çalışan Elazığ Spor camiası önemli bir kavşağın arifesindedir.

Bu günlerde almış olduğu kararlar ışığında; Elazığ Spor günümüz futbolunun gereklerini yerine getirerek, varlığını devam ettireceği gibi yok olmama mücadelesinin de içerisinde olacaktır.

İkinci lig B kategorisinde hazırlık kampı sürecinde olan Elazığ Spor on dört haftalık mücadele dönemine ilişkin çalışmalar yapmaktadır. Önümüzdeki sürecin zorlu olacağı herkes tarafından bilinmektedir. Çünkü bu ligden üç takım bir alt kümeye düşecektir. Hazırlık dönemine ilişkin çalışmalar ve kamp uygulamaları, yönetim ve organizasyon çabaları, transfer çalışmaları, Elazığ Sporun önümüzdeki dönemine ilişkin var olma mücadelesini ne kadar destekleyeceği henüz bilinmemektedir.

Bu gün geldiğimiz nokta Yunan Mitolojisinde yer alan Pandoranın Kutusu hikayesi Elazığ Spora ilişkin bulgular içermektedir. İçi UMUT dolu Pandoranın kutusu açıldığında, gelişmeler Elazığ Spor adına olumlu olması tüm temennimiz olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.