Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ÖZLENEN ELAZIĞSPOR

Spor kulüpleri, resmi ve özel kurumlar, şirketler mantığı çerçevesinde yönetilmesi ve kurumsal bir kimlik kazanmaları ölçüsünde önceden belirledikleri hedeflere ulaşabilmektedirler.  Futbolda sportif başarı ile birlikte futbol yönetim yapıları da yeni ekonominin getirmiş olduğu stratejilerle yönetilmek durumundadırlar.  Futbolun ekonomik dengeleri çok hızlı değişmekte ve gelişmektedir. Futbol yönetimlerinin artık bankacılık sistemleri kadar, kuruş hesabı yapacak biçimde, finansal organizasyonlar gibi, hassas uygulamaları yönetecek bir yapıya dönüşme zorunluluğu vardır. 

Avrupa ve Türkiye örneklerinde olduğu gibi hedeflerini sportif anlamda belirlemiş olan Elazığ Spor Kulübü, geçmişe dayalı birçok problemi bünyesinde barındırmasına rağmen, idari ve mali açıdan da önemli gelişmeler sergilemektedir. İldeki kurumsal ve kamuoyu, medya ve taraftar desteğini önemli ölçüde sağlayan Elazığ Spor Kulübü ve yönetimi, kısa süredeki sportif anlamda sağlamış olduğu başarıları ile birlikte kulübün ticarileşmesi, markalaşması sürekli gelirler oluşturma adına stadyum düzenlemeleri ve organizasyonları, kombine bilet satışı gibi faaliyetleri de sürdürmektedir. Kırk yıldan fazla tarihsel bir sürece sahip olan Elazığ spor kulübü önceden belirlenen uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalarına her gün bir yenisini eklemektedir.

2012-2013 Türkiye profesyonel futbol sezonunda süper ligde faaliyet gösteren Elazığ Spor Kulübünün, federasyonun ve kulüp yöneticilerinin gelirleriyle ayakta kalması, dünyaya ve Avrupa’ya entegre olması mümkün değildir. Elazığ Spor Kulübünün profesyonel ve doğru bir şekilde şirketleşerek, halka açılma, gayrimenkul yatırım ortaklığına yönelme şeklinde yurtiçi ve yurtdışında çok önemli ticari avantajlardan yararlanmalıdır. Böylece Elazığ Spor Kulübünün şirketleşerek, halka açılması, halka açık şirket haline gelmesi, yerli ve yabancı yatırımcılara cazip hale gelecek, kulüp yönetimini daha profesyonel bir yönetim sergilemeye yönlendirip, gelir kaynaklarını çeşitlendirecektir. Ancak spor kulüplerinin şirketleşmesi her zaman yanlış şirketleşme ve yanlış halka arz modelleriyle sermaye piyasalarına açılmak, spor kulüplerini çok ciddi finansal krizleri karşı karşıya kalabileceklerini göz ardı etmemek gerekmektedir. Elazığ Spor kulübünün şirketleşmenin esas amacı, kurumlaşarak ticari avantajlar elde edebilmek olmalıdır. Önümüzdeki süreç de Elazığ Sporun şirketleşmesi ile ilgili çalışmalar, bilimsel metotlar ışığında daha önceden şirketleşmiş spor kulüplerinin modelleri incelenerek değerlendirilmelidir. Elazığ Sporun sağlıklı bir şekilde şirketleşerek kurumsallaşması, geçmişte yaşanan birçok problemi aza indirerek, çağdaş bir spor kulübü yönetim yapısına kavuşmasını sağlayacaktır. 

Elazığ Spor Kulübü olarak idari, mali ve sportif anlamda, Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret Odası gibi birçok kurumun kurumsal desteğini alması, kamuoyunun iyi niyetli yaklaşımları, taraftar ve dernekler ile görsel ve yazılı medya gruplarının pozitif katkılarının devam etmesi, gözle görülebilecek önemli avantajlar sayılabilir. Önemli olan bu avantajları kalıcı ve sürekli kılarak, sağlıklı bir kulüp yapısı oluşturmak ve belirlenen hedeflere, az zamanda, az kaynaklarla az insanla ulaşabilmektir. Bu avantajları fırsata dönüştürmek önümüzdeki süreç de olumlu veya olumsuz olarak kendini mutlaka gösterecektir. 

Futbolda yeni oluşan ve daha zor bir piyasa ortamında rekabet edebilmek için, federasyonların ve kulüplerin ve futbol organizasyonlarının yönetim biçiminde önemli reform niteliğinde değişiklikleri ortaya koyması gerekmektedir. Yeni gelişmeler futbolu yöneten sistemleri yeniden yapılanmaya zorlamaktadır. Futbolun karmaşık yapısı farklı bir yönetim şekline ihtiyaç duymaktadır.  Futbol alakalı süreçlerinin değişim yönetimi kapsamında değerlendirilip uygulanması, geleneksel futbol yönetim yapılarını yeniden tanımlamak gerektiğini de ortaya koymaktadır.

Dünya’da ve Türkiye’de idari, mali ve sportif anlamda başarılı olmuş spor kulüplerinin modellenmesiyle projelendirile bilinecek Elazığ Spor Kulübü,  idari ve mali ve sportif açıdan mevcut problemlerini çözmesi gerekmektedir. Yönetimsel olarak, Tüzük, Divan Kurulu, Genel Kurul, Yürütme Birimleri, Mali Yapılanma, Şirketleşme, Alt yapı, Yeni Stadyumu ve Tesisleri ile Kurumsal bir yapıyı tesis etmiş olacak bir Elazığ Spor Kulübü, taraftarı ve sevenleri ile birlikte, Avrupa’nın beşinci ekonomisine sahip olan Türkiye Süper Ligi gibi önemli bir pastadan pay alarak, Dünya kulübü olma yolunda emin adımlarla ilerlerken,  Türk futboluna, bölgeye ve Elazığ iline sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda önemli katkılar sağlayarak tüm özlemleri giderecektir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.