Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

KURUMSAL ELAZIĞSPOR

Son yıllarda futbol ekonomisinin gelişmesi futbolun aktörlerine ayrı bir anlam yüklemektedir.  FIFA , UEFA, TFF gibi futbol ile ilgili organizasyonlar, futbolun ekonomik gelişimini yakından takip ederek bu anlamda yeni kuralları ve uygulamaları hayat geçirmek için çaba sarf etmektedirler…
 
Futbolda sportif başarı ile birlikte futbol yönetim yapıları da yeni ekonominin getirmiş olduğu stratejilerle yönetilmek durumundadırlar.  Futbolun ekonomik dengeleri çok hızlı değişmekte ve gelişmektedir. Futbol yönetimlerinin artık bankacılık sistemleri kadar kuruş hesabı yapacak biçimde, finansal organizasyonlar gibi, hassas uygulamaları yönetecek bir yapıya dönüşme zorunluluğu vardır. 
 
            Tüm dünya da Denetim, vergi danışmanlığı, yönetim danışmanlığı, kurumsal finansman ve risk hizmetleri gibi faaliyetleri bulunan Deloitte’un son çalışmasına göre 17,5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan Avrupa futbol piyasası, artık kulüplerin bu pazardan daha fazla pay alabilmek adına, birbirleriyle kıyasıya bir rekabete girdiklerini göstermektedir.
 
Bu bağlamda çoğu kulüp ulaştıkları devasa bütçelerini daha iyi yönetebilmek, sermaye piyasalarına açılarak daha ucuz fon temin etmek, iktisadi ve mali başarıya ulaşarak, sportif başarıyı yakalamak adına “kurumsal yönetişime” doğru yol almaktadır. UEFA Lisanslama sisteminin de etkisiyle Avrupa’da çoğu  futbol kulübünün kurumsal yönetim ve yönetişimi kendi örgütsel yapılarına uyarlamaya çalıştıkları ifade edilmektedir.
Bu süreçte pazarının tümünü etkileyen en önemli trendin, gelir kaynaklarındaki hızlı artış olduğunu vurgulamak gerekir. Bu durum, idari ve stratejik zorluklarla birlikte, üst ve alt seviye kulüplere fırsatlar da sağlamaktadır.
 
Günümüz futbol kulüplerinin rekabet üstünlüğü sağlayarak, mevcut endüstriyel futbol pastasından daha fazla pay alabilmelerinin yolu, kurumsal yönetişimden geçmektedir. Kurumsal yönetişimi hayata geçiremeyen kulüpler, ne yazık ki, bu rekabette geride kalarak,  sportif ve mali başarıdan uzaklaşmaktadırlar. Çünkü yüz milyonluk bütçeleri sevk ve idare etmenin başka bir yolu da bulunmamaktadır.
 
Spor kulüplerinde kişilere bağlı yönetsel bir yapı, spor endüstrisinin dönüşüm dinamiklerini yakalayamamakta ve kendisini bu gelişmelere adapte edememektedir. Dolayısıyla spor kulüplerinin hızla kurumsallaşmak gerekmektedir. Kurumsallaşmak demek ise kurumsal yönetim ve yönetişimi, kulübe egemen yapı haline getirmek anlamına gelmektedir.
 
Kurumsallaşabilen  yapı, ortak aklın yönetim ve denetimine giren,  sistematik yönetimin hakim yönetim yapısı haline geldiği; şeffaflığın, hesap verebilirliğin ve katılımcılığın ana ekseni olduğu yönetsel örgütlenmeyi tanımlamaktadır.
 
Bilgi Üniversitesinin değerlendirmiş olduğu “Türk Yönetim Kültürü ve Kurumsal Yönetim” isimli araştırma raporunda, Kurumsal yönetim; yönetim ve ekonominin ilgi alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde, ekonomik sistemlerdeki çeşitli kurumların karşılaştıkları sorunlar, kurumsal yönetim yaklaşımı ve ilkelerinin farklı kurumlar tarafından yaygın olarak benimsenmesini ve uygulanmasını gerektirmiştir. İyi kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması uygun bir yasal yapıyı, isletme sistemini ve yönetim kültürünü gerektirmektedir. Şeklinde ifade edilmektedir.
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından hazırlanan “Türk Futbol Kulüpleri Yönetim Rehberi”futbol ekonomisinin son geldiği noktaya işaret ederken, futbol kulüplerine de kurumsallık anlamında yol gösterecek bilgi ve bulgular içermektedir.
 
Bu bilgiler ışığında Elazığspor kulübünün yıllardır özlem duyduğu kurumsal yönetim kültürü ile hareket etmesi gerekliliği ön plana çıkmaktadır.  Dünya’da ve Türkiye’de idari,mali ve sportif anlamda başarılı olmuş spor kulüplerinin modellenmesiyle projelendirilecek olan Elazığspor kulübünün kurumsal yönetim yapısı;  Türk futboluna, bölgeye ve Elazığ iline sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda önemli katkılar sağlayabilecektir.
Kaynaklar
1-TKYD Çalışma Grubu, Kurumsal Yönetim İlkeleri Işığında Türk Futbol Kulüpleri Yönetim Rehberi, Caretta Yayınları, Şubat,2010
2- Tuğrul AKŞAR, Türk Futboluna Kurumsal Yönetişim Tabanlı Model Önerisi, Futbolekonomi.com,2010

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.