Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Kaliteli Gol

Kalite, günümüzde önemli bir rekabet aracı haline gelip, üretim sektörü ve spor hizmeti alanında önem göstermektedir. Hizmetler mallardan farklı özelliklere sahip oldukları için imalata yönelik kalite tanımları ile hizmet kalitesinin anlaşılması mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı kalite ile tanımlar farklılık göstermektedir. Bazı araştırmacılar genel kabul görmüş bir hizmet tanımının olmadığını söylemektedirler. Toplam Kalite Yönetimi ilk olarak imalat işletmelerinde geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Toplam Kalite Yönetimi (TKY), işletmelerin yoğun rekabet ortamında hayatta kalabilmesi ve pazar paylarını artırabilmesi için rekabet güçlerini, mal ve hizmetleri sürekli iyileştirerek müşteri memnuniyetini sağlamayı hedeflemiş olan çağdaş bir yönetim anlayışıdır. Toplam Kalite Yönetimi, insanları kaliteden sorumlu yapmak ve bu sorumluluğu yönetim taahhüdü ile desteklemektir. Özetle TKY, çalışanları da bir müşteri olarak düşünerek çalışanın, işverenin ve müşterinin oluşturduğu TKY anlayışını bir amaç ve kendisinde TKY’yi gerçekleştiren bir araç olarak görmektedir. Bu anlayışın unsurları, müşteri odaklılık, süreç geliştirme, yetkilendirme, liderlik, örgütsel etkinlik ve enformasyon teknolojisi olarak özetlenebilir (1).
Spor organizasyonları, Resmi spor örgütü, Gönüllü Spor Kuruluşları, Spor Kulüpleri, Özel Spor şirketleri, Spor Ürünleri pazarlama, Spor medya hizmetleri uygulama alanlarına göre sınıflandırılmaktadır. Spor yönetimi alanı tüm bu hizmetleri, ürün ve hedef kitleye hizmet kalitesini değerlendirmek beklentisi içindedir. Bu nedenle, kalite yönetimi yaklaşımı spor organizasyonu, kulüp ve işletmelerin yöneticileri tarafından kullanılabilir ve kurum içinde uygulanması gerekir (2).
Spor kulüpleri sonuçta bir hizmet kuruluşu olup hizmet pazarlamaktadır. Hizmetler, aktiviteler ve işlemler bütünü olup, satın alınmadan veya tüketilmeden önce test edilemedikleri gibi, bir dizi alt hizmetlerden oluşmaktadır. Tüketici hizmeti bir bütün olarak değerlendirirken, hizmet kalitesi tüketicinin toplam hizmet üzerine oluşturduğu beklentiye doğru orantılı gerçekleşir. Nitekim hizmet kalitesi, çalışanlarla ilgili boyut ve örgüt iklimi ile ilgili boyut olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. Spor kulüplerinde kalite sisteminin uygulanmaya konulmasından başka, zaman içinde geliştirilmesi gerekir. Etkin bir kalite sistemi ise mutlaka güncellenmelidir. Bu aşamada çalışanların ve yöneticilerin sorumluluğu çok fazladır. Bu anlamda gelişmeyi sağlayan faktörler ise; ortak hedef ve düşünce, yeniliklere açık olma, ekip çalışması olmaktadır. Sistemi geliştirmek için ise; zaman içinde meydana gelecek değişikliklerin talimatlara uygulanması, sistemin geliştirilmesi ile ilgili öneriler getirilmesi, ekip çalışmasının önemine inanılması ve kalite çemberi faaliyetlerine başlanılması gerekmektedir (3).
Son yıllarda ticari bir yapıya dönüşen futbol yönetimi ve uygulamalarının yönetim bilimi ve yaklaşımlarından farklı düşünmemek gerekmektedir. Futbolun yapısal özellikleri ve uygulamaları insan faktörüyle çok yakından ilişkilidir. Futbol kurumları ve organizasyonlarında yer alan futbolcu, antrenör, yönetici, taraftar, seyirci, hakem, medya mensupları, uzmanlar vb insan kaynaklarının, hizmet anlayışı içerisinde yer almaları ile birlikte futbolla ilgili federasyon, kulüpler, şirketler, stadyumlar, televizyonlar, sağlık kuruluşları lig organizasyonları gibi bir çok kurum ve kuruluşlarda idari ve mali ve teknik özelliklerin, Toplam kalite yönetimi anlayışı çerçevesinde düzenlemeli ve ona göre stratejiler geliştirmelidirler. Futbolla yakından ve uzaktan ilgili kişi ve kuruluşlar kalite çemberlerini ilgili oldukları konulara ilişkin oluşturarak hizmet ve üretim anlayışlarında kaliteye önem vermelidirler. 
Unutmamak gerekir ki, futbolda ortaya konulan oyunun ve atılan bir gölün kalitesi, futbol yönetim ve organizasyonlarının uygulama anlayışlarının kalitesini de yakından ilgilendirmekte ve futbolun nasıl yönetildiğini de ortaya koymaktadır.

Kaynaklar 
1-Alpullu, A., Yorulmazlar, M., Geri, S., Demir, G., (2008). İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde personelin yaklaşımının belirlenmesi. Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi. 5:1. Erişim: http://www.insanbilimleri.com
2-Kürşad Sertbaş, Spor Kulüplerinde Toplam Kalite Yönetimi, USAD Cilt 2 Sayı 1
3- Serpil YILMAZ,Ali Şevki AKAY, Antalya İlinde Bulunan Spor Yöneticilerinin Toplam Kalite Yönetimine Bakış Açılarına İlişkin Bir Araştırma, KMU İİBF Dergisi Yıl:10 Sayı:14 Haziran/2008

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.