Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

HAZAR SPOR ŞENLİKLERİ

Spor Organizasyonlarının sosyal ekonomik ve kültürel anlamda katkıları artık tüm dünya tarafından kabul gördüğü bir gerçektir. Toplumsal kalkınmanın ve sosyalleşmenin yanı sıra barış, dostluk ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi açısından önemli bir yere sahip olan spor organizasyonlarının, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, insanların bir araya gelerek, kaynaştıkları ve paylaştıkları ortamların oluşturulması noktasında, önemli bir misyonu yerine getirdiği, göz ardı edilmemelidir. 
Son iki yıldır, Hazar gölünde düzenlenen ve bu yıl uluslararası nitelik kazanan Hazar Spor Şenlikleri, oldukça zahmetli bir sürecin ürünü olarak uzun yıllar hafızalarda yer alacak ve gelişmeye müsait bir organizasyon olma özelliği taşımaktadır. 
2009 yılında Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi, Sivrice Kaymakamlığı, Sivrice Belediyesi, Kezin Belediyesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Emniyet Müdürlüğü ile Sponsorların ve Denizcilik Müsteşarlığının katkılarıyla çok az bir bütçe ile ulusal olarak düzenlenen şenlikler; Yelken, Triatlon ve Atletizm federasyonun yaklaşık iki yüze yakın sporcunun katılmış olduğu, Müzik ve eğlence programları ile de halkın katılımını sağlandığı, katılan sporcuların tüm giderlerinin karşılandığı ve yaklaşık elli kişinin görev alarak, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışması ve başarılı olarak sonuçlanması açısından önemli bir organizasyon olduğunu ispatlamıştır.
16-18 Temmuz da Sivrice ilçesinde Hazar Gölü kıyılarında düzenlenecek olan ikinci Uluslararası Hazar Spor Şenlikleri, Triatlon ve Atletizm gibi iki büyük federasyonun faaliyet programında yer alması ile birlikte Uluslararası nitelik kazanması önemli bir gelişme olarak değerlendirilmelidir. Herhangi bir organizasyonun kendi ülkelerine ve illerine alınması için yetkililerin kıyasıya rekabet ettiği günümüzde, bu organizasyonun Hazar Gölünün tanıtımı ve korunmasına, dikkatlerin çekilmesinin yanı sıra, sosyal ekonomik ve kültürel olarak katkılarının, ülkemiz ve bölge için ne kadar önemli olduğu uzun yıllar sonra anlaşılacaktır. Fakat iki yıldır gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülen organizasyon, oldukça uzun mesafeler kat etmesine rağmen, sponsorluk ve maddi destek noktasında, beklenilen sonucu elde edememesi oldukça düşündürücüdür. 
Nitekim İnalın “Spor Organizasyonu Düzenleyen Federasyonların karşılaştıkları Problemler” isimli çalışmasında; Uluslararası organizasyon düzenleyen federasyonların, bürokrasiden gerekli desteği yeterince görmediği, bürokraside engellemeler ile karşılaştıkları, organizasyonlar için önceden belirlenen hedeflere ulaşılamadığı basın-yayın, sağlık, ulaşım gibi komitelerde görevlendirilen personeller ile, organizasyonun gerçekleştirilmesi için oluşturulan komitelerde yer alan personellerin kısmen yeterli oldukları, birimler arasında eş güdümleme problemleri yaşandığı, organizasyonlar için ayrılan bütçenin yetersiz kaldığı, organizasyonlar için özel kuruluşlardan yeterli desteğin sağlanamadığı, katılımcılar için konaklama, çalışma ortamı ve spor tesislerinin kısmen yeterli olduğu görülmektedir. Şeklindeki sonuçları, Hazar Spor Şenliklerinin düzenlenmesi esnasında karşılaşılan problemlerle benzerlikler arz etmektedir. 
Önümüzdeki günlerde ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Hazar Spor Şenlikleri Elazığ’ın yükselen değerleri içersinde yer alan, marka olabilecek ve Türkiye’de su sporlarına dikkat çekebilecek, nitelikler taşıyan organizasyonun düzenlenmesinde ve yabancı ülkelerden sporcuların katılımının sağlanması ile Hazar Gölünün uluslararası tanıtımına katkıda bulunulması noktasında önemli bir değer olacağı bilinerek, bölge halkının destekleri ile büyüyerek gelişmesine yardımcı olmak için, herkese önemli görevler düşmektedir. 
Hazar Spor Şenliklerinin ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olması ve dünyanın nadide köşelerinden biri olan Hazar kıyılarında buluşmak ümidiyle bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenleri yürekten kutlayarak başarılar diliyorum…….

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.