Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

GAP SPOR OYUNLARI

3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 nci maddesine dayanarak yönerge usul ve esasları belirlenerek Adıyaman, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kilis, Mardin, Malatya, Muş, Hakkari, Van, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinin katılımı sağlanarak yapılan “GAP Spor Oyunları” her yıl yapılmaktadır. Bu illerde Teakwondo, Voleybol, Güreş, Atletizm-Kros, Yüzme ve Halk Oyunları Federasyonları faaliyetlerinden oluşmakta olan oyunlar yeni branşların ve sporcuların katılımıyla büyüyen bir spor organizasyonu şeklini almaktadır. 

GAP Spor Oyunlarının, tüm hizmet ve malzeme, tesis gibi harcamaların Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kamu kurum ve kuruluşların katılımıyla bir koordinasyon ve disiplin çerçevesinde yapılarak sunulması ayrıca Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesine Dair Yönetmeliğin 17 inci maddesine istinaden ferdi ve takım sporlarında ilk üç dereceye giren sporculardan;Birinciye 20, İkinciye15,Üçüncüye 10,Cumhuriyet altını karşılığı Yeni Türk Lirası ödül ile değerlendirilmesi devletin başarılı sporcuları koruması ve ödüllendirmesi ilkesi ile sporun yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi ilkeleri ile örtüşmesi açısından önem arz etmektedir.

GAP Spor Oyunlarının, hedefleri, Türk sporunun genel hedef ilkeleri çerçevesinde bölgesel anlamda genç yeteneklerin belirlenmesi ve Türk sporuna kazandırılmasının yanı sıra sporun, sosyal ekonomik ve kültürel kalkınmaya katkısı bulunması şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Sportif başarının yanı sıra, bu oyunlara katılanların, sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik gelişimlerine katkıda bulunmak ile birlikte organizasyonun yapılacağı illerde de sporun toplumsal ve sosyal faydalarını göz önünde bulundurularak planlanması ve sonuçlandırılması, önümüzdeki yıllarda, GAP Spor Oyunlarının, gelişerek büyümesine katkıda bulunacaktır. Bölgede yapılan bundan önceki GAP Su Oyunları, Ulusal Hazar Spor Şenlikleri gibi ve 2011 yılında Erzurum da yapılması planlanan Üniversite Kış Oyunları gibi spor organizasyonlarının, bölgesel kalkınmaya olan katkıları önümüzdeki yıllarda kendisini gösterecektir. Çünkü spor organizasyonları yapıldıkları yerlerde , tesis yatırımları , istihdam sağlama ve katma değer oluşturmada önemli roller üstlenmektedirler. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin işsizlik, eğitim , sağlık, altyapı ve daha bir çok sosyal problemlerinin yanı sıra gelişmeye oldukça fazla ihtiyacının olması bu tip organizasyonların bölgede yapılmasını anlamlı olarak nitelendirecektir. 

Geleneksel olarak her yıl yapılan ve 23 ilin katılacağı GAP Spor Oyunlarının dördüncüsü Elazığ ilinde 05 -09 Ağustos 2009 tarihleri arasında, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bedensel Engelliler Atıcılık, Güreş, Görme Engelliler Goalbol, Hentbol, İşitme Engelliler Futbol, Judo, Masa Tenisi, Taekwondo, Voleybol ve Zihinsel Engelliler Atletizm spor dallarında yapılacaktır. GAP Spor Oyunlarına Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, G.Antep, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Ş.Urfa, Tunceli, ve Van illeri katılacaktır. Bu yılki oyunlara yaklaşık 2300 sporcu, idareci ve antrenörün katılması beklendiği ifade edilmektedir. 

Bir çok spor organizasyona ev sahipliği yapan Elazığ, Bu spor organizasyonunu da başarıyla tamamlayacaktır. Bir çok yönetici, antrenör, sporcu ve hakemlerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan GAP Spor Oyunlarının bölgeye ve Türk sporuna katkılar bulunması dileğiyle tüm katılımcılara başarılar dilerim 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.