Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOLUN ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

Deloitte Spor Grubu nun her yıl yayımladığı  16. Futbol Para Ligi Raporuna  gore; Dünyanın en çok gelir elde eden 20 futbol kulübünün toplam gelirleri, 2011-2012 sezonunda yüzde 10 luk bir büyümeyle, toplamda 4,8 milyar avroya ulaştı. 2012-2013 sezonunda ise, en büyük 20 futbol kulübünün toplam gelirlerinin 5 milyar avronun üzerine çıkacağı ifade edilmektedir. Real Madrid 500 milyon avro gelir eşiğini geçen ilk spor kulübü oldu. İspanyol Kulüp bir yıl içerisinde 33,1 milyon avroluk (yüzde 7) artışla, gelirini 512 milyon avroya çıkarttı. 

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Deloitte Türkiye Spor Grubuna gore; Futbol Para Ligi ne dahil olan 20 kulübün hepsi bir araya geldiğinde Avrupa futbol pazarının toplam kazancının dörtte birini oluşturduğu ifade edilmektedir.  Bu yirmi takımın hepsinin Avrupa nın en büyük 5 ligi olan İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa dan çıkmış olduğunu belirten Seven, Beş ligin, diğer liglere göre TV yayın gelirlerinin yüksekliği ve uluslararası takip nedeni ile yüksek sponsorluk gelirleri farkı yaratan faktörler olarak değerlendirilmektedir.

Türk takımlarını da gelecek yıldan itibaren bir veya iki takım ile ilk 20 içinde olabileceği fakat  liste içinde ilk 10 içine girmek için, Türkiye Ligi nin uluslararası alanda takip edilir bir lig olması ve sponsorluk ve ticari gelirlerde büyük şıçrama yapması gerektiği ifade edilmektedir.  Listede, Real Madrid in 500 milyon avroyu aşan geliri ile ve uzun yıllardır sportif başarısı olmayan Arsenal ve Liverpool un ilk 10 içindeki yerlerini korumaları raporun en ilgi çekici sonuçları olarak göze çarpmaktadır.  Futbol Para Ligi ndeki 20 büyük kulübün hemen ardından gelen 10 kulüp içinde, 107,9 milyon avroluk geliriyle Arda Turan ve Emre Belözoğlu lu İspanyol ekibi Atletico Madrid ve 95,1 milyon avroluk geliriyle Galatasaray da yer aldığı ifade edilmektedir.  44 yılın ardından geçen yıl İngiltere Premier Ligi nde şampiyon olan Manchester City nin listenin yedinci sırasına yükseldiği belirtilen raporda, Öte yandan listede 11. sırada bulunan Borussia Dortmund ve 15. sıraya yerleşen Napoli nin bu yıl iyi bir sıçrama yaptıkları; Premier Lig şampiyonları ve Juventus ise Internazionale ve Schalke 04 takımlarının yerini alarak, ilk 10 a girmeyi başardıkları görülmektedir.

Manchester City nin Premier Lig de şampiyon olması ve UEFA Şampiyonlar Ligi ne katılması gelirini yüzde 51 oranında yükselterek, 285,6 milyon avroya çıkarmasına yardım ettiği kaydedilen raporda ; Manchester City, bu gelirle, listede yer alan takımlar içerisindeki en büyük büyüme oranına sahip. Kulübün bu denli büyümesi, öngörülebilir bir gelecekte Futbol Para Ligi nin en büyük 10 takımı arasında kalacağının ve sıralamada hemen önünde bulunan Arsenal ve Chelsea ile ilk 5 e girmek için yarışacağının da bir göstergesi. Chelsea nin beşinci sırada yer almasında, UEFA Şampiyonlar Ligi ni kazanan ilk Londra takımı olması etkili oldu. Buna rağmen, bu yıl Avrupa rekabet ortamından erken ayrılması ve kendi sahası Stamford Brigde Stadyumu ndaki kapasite sınırlamaları, Chelsea nin önümüzdeki sene listede daha gerilerde olmasına neden olabilir.

Ayrıca Raporda, Manchester United ın, ticari operasyonlar anlamında büyük yol kat etmeye devam ettiği belirtilerek, General Motors ile yapılan 7 yıllık rekor sponsorluk sözleşmesi,kulübün gelirlerine çok büyük katkıda bulundu. Bu durum, 2013-2014 televizyon yayını anlaşmalarıyla da perçinlenerek Manchester United ın listede üzerinde yer alan iki İspanyol takımını zorlamasına yol açacak. Premier Lig de yapılan bu anlaşmalar, önümüzdeki yıllarda En İyi 20 listesinin yarısını İngiliz takımlarının oluşturacağının bir göstergesi olabileceği şeklinde ifade edilmketdir.

Deloitte Spor Grubu’nun hazırladığı 16.  Futbol Para LigiRaporun önemli bulguları ise ;Futbol Para Ligi’nde bulunan kulüplerin toplam geliri % 10 artışla 4,8 milyar Euro’ya ulaştı. Bu yıl 513 milyon Euro’luk gelire ulaşan Real Madrid, son sekiz yıldır Futbol Para Ligi’nin en üst sırasında yer alıyor. Manchester City, ilk Premier Lig şampiyonluğu ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer almasının ardından, Futbol Para Ligi’nde 5 sıra yükselerek 7. sıraya oturdu. 2011/12 sezonunda 20 kulübün toplam gelirlerinde artış yaşandı. 20 kulübün toplam geliri Avrupa futbol pazarının dörtte birini oluşturdu. Real Madrid, FC Barcelona, Manchester United, Bayern Munich, Chelsea ve Arsenal Futbol Para Ligi sıralamasında beş yıldan bu yana pozisyonlarını koruyorlar. FC Barcelona 4 yıldan bu yana listede ilk iki sırada yer alan iki İspanyol takımından biri olarak yerini koruyor. İngiliz takımı Newcastle United bu sene listeye, İspanyol takım Valencia’nın yerine, 20. sırada girdi.İngiltere Premier Ligi 7 takım ile, Futbol Para Ligi’ne en çok katkı yapan lig. Bu 7 takımın 5’i, ilk 10 içerisinde yer alıyor.

Kaynaklar

1-http://www.yenicaggazetesi.com.tr

2- http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Turkey/Local%20Assets/Documents/DFML_2013_FINAL.pdf

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.