Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOLDAN BEKLENTİLER

Dünya futbolunda çok önemli gelişmeler her gün bir başka boyut kazanmakta… Yeni hedefler, yeni amaçlar, yeni stadyumlar, yeni sözleşmeler, yeni teknik direktörler, yeni futbolcular ; her yeni sezon dünya futbolunda önemli ve bir o kadarda renkli olacağının sinyallerini vermektedir. Bu gelişmeler futbol var oldukça devam etmekte ve var oldukçada devam edecektir… Çünkü futbolun kendisini yenileyen, gizemini koruyan, sürekliliği ve karmaşık, anlaşılmaz yapısı gibi temel özellikleri sahip bir oyun olması, onu anlamsızlaştırdığı kadar, anlaşılırda kılmaktadır. Bu yüzdendir ki insanlar; futbolda kendine özgü bir şeyler bulmakta, futbola anlam katmakta ve futboldan beklentilere girmektedir….

Futboldan beklentiler, yüzyıllar boyunca farklı boyutlarda kendini göstermiştir… Bu beklentilerin özelliklerini, şiddetini, süresini, sayısını ve sınırlılıklarını belirlemek, şekillendirmek ve anlamlandıra bilmek oldukça zordur. Futboldan beklentiler kişisel olduğu gibi kurumsal ve toplumsal da olabilmektedir. Zaman zaman bir kişinin kendi kulübünden beklentisi bir şehrin bir ülkenin beklentisine dönüşe bilmektedir. Bu kişisel beklenti aynı zamanda milyarlarca insanın beklentisi ile aynı şekle bürünmektedir. Futboldaki süre gelen bu paradoksal yapı, kendi içerisinde bir anlam kazanmakla birlikte onu ilginç kılmaktadır.

Futboldan beklenti bazen bir hüzüne dönüşe bildiği gibi bazen de bir sevince ulaşmaktır. Bu beklenti bir gol gibi bir anı yaşayabilmek kadar, yüzyıllar sürebilecek bir tarihi yazabilmek kadar sınırsız da olabilmektedir. Futboldan beklentiler her insana göre farklılıklar arz edebilmektedir. Bir futbolcunun beklentisi ile taraftarın beklentisi bazen farklı olmaktadır, yöneticilerin beklentisi, seyirci ile gazetecilerin beklentisi, hakemlerle örtüşmemektedir. Bu beklenti parasal olabilmekle birlikte, parayla ölçülemeyecek kadarda değerli olabilmektedir. Bir gol sevincin yaşamakla yetinenler ile attığı, kaçırdığı veya kurtardığı veya yediği bir gölle tüm beklentilere cevap verenlerle, tüm beklentileri ortadan kaldıranlar, şampiyonluk beklentileri ile hayaller kuranlar ile küme düşme ile hayalleri yıkanlar, çaldığı bir düdükle beklenti bırakmayanlar, sakatlanmayla veya ölümle sonuçlanan acı beklentiler, futbolun bitmez ve tükenmez örneklerinden yalnızca birkaç tanesidir.

Her insan futboldan kendi adına beklentilerini, geçmişe ve geleceğe yönelik, kulübüne, hayranı olduğu futbolcuya, kendi şehrine veya ülkesine veya bahis oynadığı bir takıma veya bir maça göre farklı olarak tanımlayabilmektedir. Kısacası futboldan beklentiler bitip tükenmeyecek kadar her dönem ve her kişiye, kuruma ya da topluma göre değişecektir. Futboldan beklentilerin sınırları çizilemediği gibi bu beklentilere cevap vermenin sınırları da belirsizdir. Şayet bu sınırlar bugüne kadar çizilmiş olsaydı, futbol gibi bir oyundan hiçbir eser kalmamış olacaktı. Bir futbolcu attığı bir golle, bir takım bir şampiyonlukla, bir hakem birkaç çaldığı düdükle, bir gazeteci bir yorumla, bir seyirci bir tezahüratla, bir ülke bir dünya şampiyonluğu ile yetinmiş olsaydı, futbolu tanımlamak ve anlamlaştırmak güç olacaktır..

Öyleyse futbol dünyası içerisinde yer alanlar, futbol gibi bir dünyası olanlar, bu beklentileri gözden geçirmek ve kendilerinden beklenenleri tespit etmek durumundadırlar. İster bir futbolcu olsun, ister bir yönetici veya bir taraftar veya seyirci olsun, futbolla ilgili her unsur bir beklenti içerisinde olduğu kadar, bir beklentiye cevap verecek durumda olduğunu bilmelidir. Şayet futbola dair bir beklentiniz yoksa ya da futbolla ilgili bir beklentiye cevap verecek nitellikler taşımıyorsanız, futbolun bu beklentilerle dolu dünyası, sizi kendi ekseninden, istemezseniz bile uzaklaştıracaktır. Bir kulüp şampiyonluk beklentisine, bir futbolcu gol beklentisine, bir kulüp başkanı taraftar beklentisine hitap etmiyorsa beklentilerin şekli çok hızlı değişecektir. Futboldan beklentilere her yönüyle hazırlıklı olmak, kendi beklentilerinizi ve sizden beklenenleri de anlamlandıracaktır…..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.