Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOLDA ŞAMPİYONLUK RUHU

Futbol liglerinin başlaması ile birlikte spor kulübü yönetimleri ve futbol takımları yeni arayışlar içerisine girmiştir. Bu arayışlar içerisinde kulüp yönetimleri, taraftarlar, antrenörler, futbolcular ve futbolla ilgili herkes yeni sezon ile ilgili beklentiler içerisindedir.... Bu beklentilerin sınırsız olması, futbol camiasında amansız bir rekabeti de beraberinde getirmektedir. Takımları güçlendirerek, yeni yatırımlar, projeler ve daha bir çok çalışma hızlı bir şekilde sürdürülmektedir...Futbolun kendine özgü bir çok amacı bulunmaktadır bunların sadece birkaç tanesi. Başarıya ulaşmak, kupayı almak, şampiyon olmak olarak görülmektedir....
Bu güne kadar futbolda şampiyonlukla ilgili bir çok görüş ele alınsa da, şampiyon olabilmenin kriterleri konusunda, görüş birliği yok denilecek kadar azdır...
Futbol da şampiyon olabilmek elbet de oldukça güçtür. Şampiyon olabilmenin gereklerini yerine getirebilmek, çok büyük emeklerin yanı sıra özveride bulunmak ve mücadele etmek anlamını da taşımaktadır.
Şampiyonluk sporculara, yöneticilere, taraftarlara, şehir halkına göre farklı anlamlarda taşımaktadır.. Bu noktada yorumlar, öneriler, çözümler çok farklıdır. Şampiyonluğun bazen parasal anlam ifade ettiği gibi, parayla da ölçülemeyecek kadar önemli anlamları bulunmaktadır. 
Her ne kadar somut anlamdaki yapılan, transfer, gelir vb gibi çalışmalar şampiyonluk yolunda atılan adımları içerse de , bir çok futbol takımı şampiyonluk yolunda yapmış oldukları yatırmalardan sonuç alamamaktadırlar. Her zaman bu çalışmaların bir tarafı eksik kalmakta, işler yolunda gitmemekte, krizler , sakatlanmalar, cezalar, saha kapatmaları, ve benzeri bir çok olumsuzluklar şampiyonluğa engel teşkil etmektedir...
Türk futbolu şampiyonluk hikayeleri ve şampiyonluk hüsranlarının yer aldığı bir çok örneği ile de doludur. Bir çok futbol takımı, taraftarı, sporcusu, yapmış oldukları hataların cezasını büyük bedeller ödeyerek çekmişlerdir..Büyük yatırımlar, projeler şampiyonluk uğruna israf edilen kaynaklar, takımları telafisi zor olan çıkmazlara sokmuştur.
Aslında futbolda şampiyon olmanın yükü, şampiyon olamamanın bedeli çok ağırdır. Bu bedeller yapılan harcamalar, yatırımlar, taraftar beklentisi, ve en önemlisi takımın yüklenmiş olduğu misyon ve vizyonunun, bu anlamda heba edilmesi telafisi zor olan yaralar açmaktadır.
Öyleyse şampiyon ola bilmenin faturasını ödemeye hazır olmak gerekmektedir. Her ne kadar şampiyonluk için bir takım kriterler gerekse de aslında en büyük gereklilik şampiyonluk ruhunda yatmaktadır. Şampiyonluk ruhu, o takıma gönül verenlerin, takımla yakından, uzaktan ilgili olanların, kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, taraftar derneklerinin, yazılı ve görsel basın yayın organlarının ve daha bir çok kişi ve kuruluşların ortak amaç uğruna oluşturabilecekleri sinerji olarak tanımlana bilir.
Futbolda şampiyon olanların hikayeleri incelendiğinde herkes bir amaç uğrunu ve bir hedefe yönelik birliktelik ve beraberlik ve ortak mücadeleden bahsetmektedir. Şampiyonluğa inanarak oluşturula bilecek ortak akıl aslında şampiyonluk ruhunu temsil etmektedir. 
Şampiyonluk yolunda yapıla bilecek tek şey bu ruhu oluşturmak, bu ruhu korumak ve bu ruhu harekete geçirmektir. Bir futbol kulübünde başarılı olabilmek, şampiyonluk ruhunu oluşturmaktan ibarettir.. Spor kulüpleri yöneticilerini düşen görev, bu ruhu oluşturabilecek futbolla ilgili kişi ve kurumları organize ederek, aynı amaç ve hedefler doğrultusunda bilgi, beceri ve yetenekleri harekete geçirmek olacaktır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.