Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOLDA KURUMSAL YÖNETİM

Bu yüzyılın en popüler sporu sayılan futbol, dünyada yaşanan bilim ve teknolojik gelişmeleri çok çabuk algılayan ve uygulayan yapısal özelliği ile varlığını sürdürmeye devam ettirmektedir.
Önceleri oyun formunda algılanan futbol, tarihsel süreç içerisinde tüm devrimleri ve toplumsal gelişmeleri, yakından algılayarak, yönetim ve organizasyon yapısını sürekli yenileyen özelliği ile ön plana çıkmıştır. Kitleleri peşinden sürükleyen futbol bu günün ekonomik aygıtları içerisinde yer almaktadır..Uydu yayınlarının, kablolu ve kablosuz iletişim ile internet ağlarının yaygınlaşması ile birlikte futbol görsel bir şova dönüşümünün sinyallerini vermektedir. Son çeyrek yüz yılda sadece eğlence olarak algılanan bir sektör olmaktan çıkan futbol, küresel bir endüstri haline dönüştü. Futbolun artan finsal önemi de, sektöre yapılan yatırımları uygulamaları giderek artırdığı ifade edilmektedir. 
Son yıllarda futbol ekonomisinin gelişmesi futbolun aktörlerine ayrı bir anlam yüklemektedir. FIFA , UEFA, TFF gibi futbol ile ilgili organizasyonlar futbolun ekonomik gelişimini yakından takip ederek bu anlamda yeni kuralları ve uygulamaları hayat geçirmek için çaba sarf etmektedirler…Futbolda ki ekonomik gelişmeler olumlu algılanırken ekonomi yönetiminin problemlerinden olan; kara para aklama , kayıt dışılık, vergi kaçırma, iflas, rüşvet, şike gibi olumsuzluklarda futbol organizasyonlarında zaman zaman ön plana çıkmaktadır….UEFA nın “Finansal Fair Play” adı altında başlatmış olduğu Finansal uygulamalara yönelik çalışmalar ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının (OECD) karapara aklamayla mücadeleyi yürüten Mali Eylem Görev Gücü (FATF), “Futbol Sektörü Aracılığıyla Karapara Aklama” konulu raporu, futbolun finansal açıdan görünen ve görünmeyen yüzü ile ilgili bir çok bulgu içermektedir. 
Futbolda sportif başarı ile birlikte yönetim yapıları da yeni ekonomini getirmiş olduğu stratejilerle yönetilmek durumundadırlar. Futbolun ekonomik dengeleri çok hızlı değişmekte ve gelişmektedir. Futbol yönetimlerinin artık bankacılık sistemleri kadar kuruş hesabı yapacak biçimde, finansal organizasyonlar gibi hassas uygulamaları yönetecek bir yapıya dönüşme zorunluluğu vardır. 
Bilgi Üniversitesinin değerlendirmiş olduğu “Türk Yönetim Kültürü ve Kurumsal Yönetim” isimli araştırma raporunda, Kurumsal yönetim; yönetim ve ekonominin ilgi alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. son dönemlerde, ekonomik sistemlerdeki çeşitli kurumların karşılaştıkları sorunlar, kurumsal yönetim yaklaşımı ve ilkelerinin farklı kurumlar tarafından yaygın olarak benimsenmesini ve uygulanmasını gerektirmiştir. İyi kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması uygun bir yasal yapıyı, isletme sistemini ve yönetim kültürünü gerektirmektedir. Şeklinde ifade edilmektedir. Bu bilgiler ışığında Futbol ile ilgili organizasyonlar, federasyonlar kulüpler kurumsal yönetim kültürü ile hareket etmeleri gerekliliği ön plana çıkmaktadır.
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından hazırlanan “Türk Futbol Kulüpleri Yönetim Rehberi” futbol ekonomisinin son geldiği noktaya işaret ederken, futbol kulüplerine de kurumsallık anlamında yol gösterecek bilgi ve bulgular içermektedir. 
Futbol kulüpleri günümüz şartlarına göre kurumsal yapılarını değiştirmek zorundadırlar. futbol yönetimleri “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” İlkesinden hareketle, değişime hızlı bir şekilde ayak uyduran, yenilikçi, esnek bir ekonomi yönetimi uygulaması ekseninde yeni fırsatların, futbolun değerini artıracakları gibi önemli bir istihdam ve katma değer kaynağı olarak da varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam edeceklerdir. Futbol ekonomisini gelmiş olduğu günümüz şartlarında, futbol yönetimlerine düşen görev içinde bulundukları geleneksel yapıyı, kurumsal bir kimlik kazandıracak niteliğe dönüştürmek olacaktır. Bu şekilde değişmeyen ve dönüşmeyen yapılar futbolun yeni ekonomik sisteminde isteseler de yer alamayacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.