Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOLDA İNOVASYON YÖNETİMİ

İnovasyon bir çok literatürde, en geniş olarak; bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi olarak tanımlanır. Bu nedenle de bilim, teknik, ekonomik ve sosyal süreçler bütünüdür. Değişime olan istek, yeniliğe açıklık ve girişimcilik ruhuyla özdeşleşen bir kültürün ürünüdür. Çağdaş bir kurum yönetimi anlayışından hareketle öngörülen ara kurumun yapılanmasının karakteristikleri, sade, esnek, etkin, verimli hızlı ve zengin donanımlara sahip, işbirlikçi, katılımcı, bütünsel, hesap verebilir, firma odaklı, talebe duyarlı ana başlıkları ile tanımlanmıştır. Bu nedenle, inovasyondaki başarı iki faktöre bağlıdır. Bunlar; teknik kaynaklar insan, araç, bilgi, para, ile kurumların bunları yönetme becerileridir.

İnovasyon yönetimi, toplumsal kurumların bilim ve teknolojiyi, iş ve hizme süreçlerini, üretici ve tüketicileri, ekonomik, finansal ve kaynaklar ile insan ilişkilerini, sosyo-kültür, iletişim, pazarlama, organizasyon gibi inovasyonu destekleyecek ve teşvik edecek şekilde yönetmesi anlamına gelir.

Gelişen teknoloji ile birlikte spor kulüplerinin yönetim anlayışlarının, inovasyon yönetimi çerçevesinde mal ve hizmet üreten, rekabetçi, hızlı ve esnek hareket edebilen değişim ve dönüşümlere uyum sağlayan bir yapıya kavuşturulması mümkün görülmektedir.

Dünya da ve Türkiye de spor kulüplerinin etki alanlarının, yürütmüş oldukları sportif faaliyetlerle sınırlandırılması yada yaşanan bir çok yönetim problemleri ile karşı karşıya olmaları ; sporun ilgi odağı olma özelliğini yanında çok zayıf kalmaktadır. Spor kulübü merkezli uygulanabilecek inovasyon yöntemleri spor kulüplerinin etki alanını genişletebileceği gibi, toplumda görev sorumluluklarını yerine getirebilecek, güçlü, proaktif bir yapıya da kavuşabileceklerdir.

İnovasyon yönetimi yaklaşımı; bilgi, teknoloji, sağlık, eğitim, ekonomi gibi alanlarda kullanılabilir olması, Futbol yönetimi ve kurumları açısından değerlendirile bilecek önemli bulgular içermektedir. Inovasyon yönetimi yaklaşımı futbol yönetiminde uygulanabilirliği tartışma konusudur.

Spor kulüplerini amatör ve profesyonel faaliyetleri içerisinde yer alan oldukça karmaşık ilişkiler ağı içersinde olan futbolun yapısal özelliği, çok yakından incelendiğinde inovasyon yönetimi yaklaşımıyla bire bir örtüşmektedir. Çağdaş yönetim yaklaşımları inovasyon yönetimine ilişkin bilgi ve bulgular futbol yönetiminde uygulana bilecek özellikleri de taşımaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte futbol yönetim anlayışlarının, inovasyon yönetimi çerçevesinde mal ve hizmet üreten, rekabetçi, hızlı ve esnek hareket edebilen değişim ve dönüşümlere uyum sağlayan bir yapıya kavuşturulması mümkün görülmektedir.

Futbolun, toplumla iç içe olan yapısı özelliği ile de; siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerle uyum içerisinde hareket ettiği çok yakından incelendiği zaman görülmektedir, futbol yönetimi ve kurumları her alandaki gelişmeleri izlemek ve onlara uyum sağlamak kendini bu gelişmeler karşısında yenilemek ve geliştirmek mecburiyetindedir. 
Futbol yönetimi uygulamalarında; İnovasyon yöntemlerinin kullanılması amacıyla yapılacak olan çalışmalarla; futbol kurumları ve organizasyonlarının yönetimine ilişkin bir model önerisi geliştirile bilinir.

Bizlere düşen Futbolun; sosyo-ekonomik faydalarından yararlanmak adına geleneksel yönetim modellerini, yeni gelişmelere uyum sağlayacak özellikler kazandırarak, donanımlı bir toplum kurumu haline dönüştürmek inovasyon yönetimi ilke ve prensiplerini futbol yönetimine uyarlaya bilmektir.

Kaynaklar
1. ARIKAN, C., AKSOY, M., DURGUT, M. ve GÖKER, A., (2003), Ulusual İnovasyon Sistemi Kavramsal Çerçeve, Türkiye İncelemesi ve Ülke Örnekleri, Yayın No. TÜSİAD-T/2003/10/362
2. http://www.ituybk.org/sayfa.htm

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.