Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOLDA DEĞİŞİM YÖNETİMİ

Günümüzde, dünyada en fazla tartışılan ve konuşulan konuların başında, değişim kavramı yer almaktadır. Özellikle son yıllarda giderek artan küreselleşme olgusunun da etkisiyle, işletmeler Değişim Yönetimi kavramıyla, daha fazla ilgilenmek durumunda kalmışlardır. Değişim kavramı planlı yada plansız bir şekilde sistemin bir durumdan başka bir duruma dönüşmesi olarak açıklanabilir. 

Futbolun kurumsal ve organizasyon yapısı değişen dünya şartlarına göre sürekli bir değişim ve dönüşüm içersinde olduğu görülmektedir. Futbola özgü yöntemler, malzemeler, stadyumlar, şampiyonalar, formalar, kramponlar, antrenman metotları, futbol sistemleri, taraftarlar ve sloganları sürekli bir değişim içerisindedir. Günümüz şartlarında bilgi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni yönetim ve ekonomik sistemler, yapılarını dünyadaki değişim rüzgarlarına uyum sağlayacak şekilde dönüştürmeleri gerekmektedir. Tüm alanlarda olduğu gibi rekabetin oldukça acımasız olduğu futbolda kendine özgü yönetim sistemleri içerisinde değişim yönetimine yer vermek kaçınılmazdır…

Futbolda yeni oluşan ve daha zor bir piyasa ortamında rekabet edebilmek için, federasyonların ve kulüplerin ve futbol organizasyonlarının yönetim biçiminde önemli reform niteliğinde değişiklikleri ortaya koyması gerekmektedir . Yeni gelişmeler futbolu yöneten sistemleri yeniden yapılanmaya zorlamaktadır. Futbolun karmaşık yapısı farklı bir yönetim şekline ihtiyaç duymaktadır.

Değişim Yönetimi, iş süreçlerinde ortaya çıkan değişmelerin bilinçli bir biçimde yönlendirilmesi, planlanması ve benimsenmesi süreci olarak tanımlanabilir. Değişim Yönetiminin amacı, etkin bir işletme stratejisi ile, organizasyonel performansı artırmak ve sonrasında ise sürekli gelişmeyi sağlamaktır. Değişim Yönetimi için gerekli unsurlardan biride öğrenen bir örgüt kültürü yapısının oluşturulması ile alakalıdır. Şeklinde ifade edilmektedir. 
Futbol alakalı süreçlerin bu anlamda değerlendirilip uygulanması, geleneksel futbol yönetim yapılarını yeniden tanımlamak gerektiğini de ortaya koymaktadır. Futbolun çok yönlü yönetimsel yapısının, öğrenen organizasyonlar çerçevesinde değerlendirilerek, değişim yönetimi uygulamalarından yararlanması anlamını da taşımaktadır. Bu sadece futbolun yönetimi ile ilgili olmamakla birlikte, milyonlarca dolar cirosu olan ekonomik yapısının da yeniden tanımlanmasını gerektirmektedir.

Yeni ekonomik düzen yapısı içinde değişim, önemini daha da artırmıştır. Yeni Ekonomi ile eski ekonomi kavramlarını birbirinden ayıran en önemli unsur, sahip olunan bilgi ve iletişim araçlarının kullanılış biçimindeki farklı uygulamalar olara göze çarpmaktadır. Yeni Ekonominin katma değer yaratan en önemli unsuru bilgidir. Yeni ekonomik yapı ve enformasyon teknolojilerinin kullanımı, işletmelerin yapılarını ve organizasyon şemalarını, iş gören profillerini, müşteri ilişkilerini ve pazarlama stratejilerini önemli ölçüde değiştirmektedir.Yeni organizasyon yapısında hız, esneklik, yaratıcılık ve yenilikçilik gitgide daha fazla önem kazanmaktadır. Olarak ifade edilmekte olup tüm bu gelişmelerin futbol yönetimi ve ekonomisi içinde geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Futbolun yapısal özelliği bilgi teknolojilerinin ve uydu sistemlerinin değişimi ile birlikte yeni bir yapıya dönüşmüştür. Öyleyse Futbola özgü gelir ve giderlerin özelliklerinin değişmesi futbolun finans ve pazarlama sistemleri gibi bir çok alanla ilişkilendirilmesi aynı zamanda ekonomi yönetimini de gerektirmektedir. 

Futbolu yönetebilmek yeni yönetim ve ekonomik sistemlerin uygulanması ile birlik de gelişen ve değişen iç ve dış çevresel faktörlerin algılanması ve futbola özgü bilgilerin yenilenmesi ile çok yakından alakalı olduğu anlamını taşımaktadır. Geleneksel futbol yönetim anlayışları mevcut yapıyı tükettiği gibi futbola ilişkin yeni gelişmeleri algılayacak bilgi ve beceriye kapalı olduklarından yok olmaya da mahkum olacaklardır…Değişen dünya şartlarında futbolu yeniden tanımlamak adına değişim yönetimi tekniklerinde faydalanarak yeni stratejiler geliştirmek ve uygulamak futbolda başarının en önemli göstergesi olacaktır. 

Kaynak; http://www.bilgiyonetimi.org

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.