Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

FUTBOL YÖNETİMİNDE SİSTEMSİZLİK

Bir doğu felsefesi vardır. Bu felsefeye göre “önemi olan çiçeği koparıp koklamak değil, çiçek yetiştirmektir. Çiçek koklamak dağın tepesine birden çıkmak gibidir, yetiştirmek ise adım adım dağdan toplanan malzemeyi işlemektir”. Yine bu düşünce sistemine göre, “dağ güçlüdür, işlemek için taş işçisi olmak gerekir, taş işçisi gibi sabırlı olmak gerekir, dağdan koparılan parça kayadır, işlenirse heykel olur, işlemek sabır işidir, bilgi işidir.” Yönetimde sistem oluşturmak ile bu doğu felsefesi arasında yakın ilişki olduğu ifade edilmektedir.

Yönetim sorunu asla yalnızca bir sistem, bir model, bir yeniden yapılanma ya da bir hukuk sorunu değildir. Her biri de önemli bu alanlar, ana sorunun, alt öğeleridir. Bunun içindir ki, yönetimin felsefesi/dünya görüşü değişmedikçe, ana sorunun yalnızca alt öğelerine yönelik sistem, model, yapılanma ve hukuk/anayasa ve yasalar alanlarında yapılacak değişiklikler, asıl sorunun çözülmesini sağlamayacak, yönetimdeki bugünkü kirlenme, çürüme ve tıkanmaları aşmaya yetmeyecek, çözümü ertelemekten ve zaman yitirilmesine yol açmaktan başka bir anlam taşımayacaktır. Bugün yönetsel ve toplumsal alanda yaşanan tıkanma ve bunalımlarda temel sorunun bir felsefe sorunu olduğu saptanması ile ortaya konulan; bugüne değin uygulayıp geldiği yönetim felsefesinden farklı, ayrı, başka, yeni bir yönetim felsefesi ve onunla tümleşen, incelikle işlenip geliştirilmiş bir yeni dünya görüşüne olan gereksinmenin belirlenmesi ve sorunun başka yoldan çözümünün olanaklı bulunmadığının anlatımıdır. Futboldaki karmaşık ilişkiler yumağı birçok problemi de beraberinde taşımaktadır. Futbolda birçok zaman çözüm üretmek için ortaya çıkanlar problemin bir parçası olabilmektedirler.

Sistem, birbiriyle ilişkileri olan belirli öğelerin oluşturduğu bir bütündür. Sistem yaklaşımı, örgütün temelde beş öğeden oluştuğunu vurgular: girdi, süreç, çıktı, geri bildirim ve çevre. Geriye besleme; ortaya çıkan ürünlerden, süreçle ilgili olarak, sürecin işleyişi ile ilgili olarak elde edilen bilgi ve yargılardır. Dönüt alındıktan sonra düzeltme yapılması gerekir. Karmaşık sistemlerde içkin bir öngörülemezlik olduğundan, yönetimde komuta-kontrol yaklaşımının kesin ilkeleri artık geçerli olamaz. Karmaşıklık kuramı kuruluşlar açısından muazzam olanaklar getirmektedir. Bir şeyi karmaşık kılan sadece bileşenlerinin sayısı ve çeşitliliği değil, asıl aralarındaki bağlılıktır. Karmaşık sistemlerin en önemli özelliklerinden birisi, genellikle, önceden bir dizi nitelik yada yön saptaması, sonra bunların ayrı ayrı incelenmesi ve bu parçasal yaklaşımların, bütünün bir resmini oluşturacak şekilde analiz edilemez oluşlarıdır. Bunun yerine, bu kabaca bir bakış da olsa, önce sistemin bütününe bakmak ve sonra olası sonuçların çalışma içinde belirmesine izin vermek gerekir. Karmaşıklık kuramının sağladığı olanak, kaos kuramından farklı olarak, örgütlere karmaşıklık karşısında atabilecekleri bir çok güçlü adım önerebilmesidir. Karmaşıklığı ele almanın iki yolu vardır: onu azaltmak ya da özümsemek. Karmaşıklığı azaltmaya dönük düzenlemeler, bireysel ihtiyaçlara yanıt verme olanağını dışlar. Özümsemek ise, karşılıklı etkileşimlerin zengin çeşitliliğini kucaklamak anlamına gelir. Futbol yönetimi karmaşık ilişkilerin sadeleştirilmesi ile başarıya ulaşabilmektedir.

Bilim ve teknolojideki değişim, genel olarak, küreselleşme ve sanayi toplumu şartlarından bilgi toplumuna geçiş şeklinde özetlenebilir. Ancak, geçmiş kalıplarımız ve mevcut yapımız ile bu yeni ortama uygun çözümler üretmek yönetim kapasitemizi aşmaktadır. Bu çerçevede, sadece yönetim yapımızı değil, yönetim paradigmalarımızı da değiştirmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu da insanlığın ortak tecrübesi ile sahip olduğumuz birikimleri üzerine kurulan bir yeniden yapılanma sürecini ifade etmektedir.

Futbol yönetiminde kulüplere ve kulüple ilgili olan herkese düşen yeni değişim ve gelişmeleri algılayarak mevcut durumun analizi ile birlikte geleceğe yönelik planların bu anlamda yapılmasıdır. Şayet tüm bu söylenenler kısa sürede gerçekleşmezse sonuç kulüpler ve yöneticiler için her zaman olduğu gibi yine hüsran olacaktır.

KAYNAKLAR

1-http://www.psikoteknik.com /
2-http://www.enistutuncu.nom.tr/hedefler
3-http://yunus.hacettepe.edu.tr/~ergen/egitim_yonetimi/eduadm_03.htm
4-Değişim Yönetimi İçin Yönetim’de Değişim,T.C. Başbakanlık, Ankara, Ekim 2003

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.