Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ELVEDA ELAZIĞSPOR

Toplumsal yaşantıda insanların sportif etkinlik ve hizmet beklentileri, önemli ölçüde “Spordaki temel örgütlenme birimleri olan spor kulüplerinden” karşılanmaktadır. Spor kulüpleri de Sivil Toplum Kurumları gibi insanların bir amaç ve hedef etrafında toplandığı, toplumun sosyal kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikler taşıyan, insanların toplumsallaşmasında ve sosyalleşmesinde çok önemli bir yere sahip olan özellikler taşımaktadır. Çünkü; Spor kulüpleri toplumsal çevreden bir takım girdileri alıp işleyerek enerjiye dönüştüren ve sonuçta yine çevreye veren açık sistemlerdir.

Türkiye’de Spor kulüpleri 5253 Sayılı Dernekler Kanununda,  Gençlik ve spor kulüpleri  başlığının 14. Maddesinde -  “Derneklerden başvurmaları halinde; spor faaliyetine yönelik olanlar spor kulübü, boş zamanları değerlendirme faaliyetine yönelik olanlar gençlik kulübü ve her iki faaliyeti birlikte amaçlayanlar gençlik ve spor kulübü adını alır”. Şeklinde düzenlenmiştir. Spor kulüpleri de STK’lar gibi belirli kurallara göre kurulan ( yasalar, tüzükler, yönetmelikler, sözleşmeler, vb.), üyelerinin her birinin yetki ve sorumlulukları belli olan ( başkan, yönetim kurulu üyesi, denetçi, üye), gerek amatör gerekse profesyonel spor branşları ile topluma hizmet veren, her yaş grubunun spor yapabileceği tesis araç gereçlere sahip olan, diğer bir yönü ile de yüksek performans sporcuların yetiştirilmesini hedefleyen özel hukuk kuruluşlarıdır.

Bir spor kulübü olarak 1967 yılında kurulan Elazığ Spor Kulübü Derneğinin amacı;  "Elazığ halkını, Elazığ ili spor kulübü olarak temsil etmek, Elazığ sporluluk sevgisini yaymak, bilinçli taraftarlar yetiştirmek,Sporun hedefinin, bireyler arasında dostluk, barış, sevgi ve kardeşliği geliştirmek olduğu bilinci ile Gençleri spora yöneltmek, onlara spor yapma olanağı sağlamak, onların fizik ve moral eğitimleri ile ilgilenmek, spor eğitimi ve ahlakını geliştirmek, üyeler, sporcular ve taraftarlar arasında sevgi ve dayanışmayı kurmak ve geliştirmek, kulübün tesis ve faaliyetlerinden yararlandırmak…. Bu amaç ve faaliyetleri gerçekleştirmek için bağış kabul etmek ve gelir getirici taşınır ve taşınmaz mallara sahip olmak, Amaca münhasır olmak üzere ticari şirketler, yatırım ortaklıkları kurmak veya kurulmuş ticari şirketlere katılmak, kanun ve mevzuatın izin verdiği tüm konularda faaliyetlerde bulunmak”.Şeklinde belirlenmiş amaçların bir çoğu Elazığ Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilmiş, bölgedeki güzide kulüplerden biri olarak, Türk Sporuna önemli hizmetlerde bulunmuştur. 

23.03.2013 tarihinde; Elazığ sporun ikinci toplanan olağan genel kurulunda yapılan oylama sonucunda Yüz (100) delegenin sadece üç (3) tanesinin çekimser oyu hariç 97 doksan yedi oyla, Elazığ Spor Derneği Kulübünün Yönetim Kuruluna verilen yetki ile; 15/ G maddesi değiştirilerek, Profesyonel Futbol Şubesinin Şirketleştirilmesinin yolu açılmıştır.

Kurulacak olan veya Kurulmuş olan Elazığ Sporun Anonmi Şirketine ait “Ana Statü” Elazığ Spor Derneğinin üyelerinin oluşturduğu Genel kurula "Hissedar Guruplarının Yapısı"  "Şirket Yönetim Kurulu Yapısı" gibi konuları içeren yazılı metin paylaşılmadan , sadece tüzük madde değişikliği sunulmuş olup ayrıca,  Elazığ Spor Kulübü Derneğinin Mevcut yönetim kurulu başkanının : “Ben derneğe falan ortak etmem şirketi. İster bu kongreden geçsin ister geçmesin saygı duyarım. En büyük hisse bende şu anda. İnsanlar gelecek ortak oldukça benim hakim hissem düşecek. İki kere iki dört. Herkesi davet ediyorum. Herkes gelsin ortak olsun. Para geldikçe ben küçüleceğim. Para da gelmezse valla kimse de kusura bakmasın. Benim artık diyecek bir sözüm yok..”  şeklindeki genel kurul üyelerine yapmış olduğu konuşmadan anlaşılacağı üzerede, Elazığ Spor  Derneği bünyesinde ve Elazığsporun  ismi kullanılarak kurulan, Anonim Şirketten, Elazığ Spor Derneğine, geçmiş 46 yılının hatırına bile olsa,  hiçbir hisse verilmeyerek, dernek kısmı  ticari faaliyetlerden arındırılarak, tamamen amatör branşların yürütüleceği bir yapıya dönüştürülerek,  uzun vadede dernek statüsünden doğan haklar ile birlikte, genel kurul, yönetim kurulu, disiplin kurulu ve üyelik sistemlerini pasifleştirerek, Elazığ Spor Emekliler Derneğinedönüştürülmüştür.  

Bana göre; Profesyonel Futbol Şubesi talihsiz bir yöntem ile aceleye getirilerek şirketleştirilmesi sonucunda pasifleştirilen Elazığ Spor Derneğinin ve Genel Kurulunun artık  hiçbir hükmü kalmamıştır. Elazığ Spor Derneği, (Malatyaspor, İstanbulspor, Adana Spor,Van Spor, Çanakkale Dardanel Spor, Karşıyaka Spor, Antalya Spor, Siirt Jet-Pa)  Anonim Şirketleri gibi bir ticari anlayış ve yapılandırma ile kendi sonunun başlangıcını, kendi genel kurul üyelerinin desteği ve gözleri önünde hazırlamıştır…. Tarih Elazığ Spor Derneği genel kurul üyelerini bu duyarsız davranışlarından dolayı elbette bir gün yargılayacaktır….Çünkü Elazığ Spor  Derneği ve camiası için gelinen nokta;  sözün bittiği ve  paranın konuştuğu yerdir artık….

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.