Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Elazığsporun Sinerjisi

Spor branşları içerisinde, futbolun farklı özelliklere sahip olduğunu, çok yakın incelediğimizde anlayabilmekteyiz. Tüm dünyada milyonlarca takipçisi olan futbolun, sportif özelliklerinin yanı sıra  sosyo-ekonomik ve kültürel  bir çok  yönüyle de, toplumların bir çok özelliklerini yansıta bilmektedir.

İnsanlık tarihini incelediğimizde, tüm medeniyetlerde görünüme sahip olan, top ile oynanan oyunlar, o medeniyetin sahip olduğu, bilim teknoloji, siyasi, ekonomi, kültürel özelliklerin birer yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Orta Asyada, Türk toplulukları içerisinde çeşitli dönemler içerisinde, farklı formlarda oynanan “Tepük”  oyununun, göçler yoluyla Anadolu’ya ve oradan yunan medeniyeti ve Avrupa İtalya, ispanya  İngiltere uygarlıklarına yönelişi, hatta güney Amerika ve Afrikadaki toplumlardaki görünümlerini farklı anlamlar taşıdığı bilinmektedir. Dünya tarihindeki göze çarpan siyasi ve ekonomik birçok olay futbol kurum ve organizasyonlarını etkilemiş ve bu gün geldiğimiz nokta ile de futbolun kendiside birçok siyasi ve ekonomik gelişmeyi etkileyebilecek güce sahip olmuştur.

Medeniyetler ile birlikte birçok devlet, genelde sporun, özelde futbolun gücünde yararlanmışlardır. Tarih de, birçok devlet adamı  siyası ideolojilerini yönettiği vatandaşlara benimsetmeye yönelik faaliyetler içerisinde futbola büyük önem vermişlerdir.  Futbolunu siyasal, sosyal ve kurumsal yapısının yaşadığı toplumlardan soyutlanamayacağı artık herkes tarafından kabul gören bir tezdir. Futbol yapısal özelliği itibarı ile Dünya barışına, birlikte yaşama kültürüne katkısı ile birlikte yaşadığı toplumlara ekonomik olarak artı bir değer kazandırmaktadır. Futbolun Ülkelerin, ve Şehirlerin tanıtımına katkısı artık tartışılmadan kabul görmektedir. Futbol kültürünün geliştiği bölgeler incelendiğinde, hepsi birer ticaret ve finans merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Futbol ekonomisinin futbola ilişkin kulüp ve organizasyon faaliyetleri sürdürüldüğü bölgede, istihdama ve katma değer oluşturmaya doğrudan etkisi olduğu gibi, futbol ekseninde gelişe, turizm, ulaşım ve inşaat, medya gibi sektörlere de dolaylı yoldan katkı sağlamaktadır. 

Futbol kültürüne sahip ve futbolu kurumsallaştıran ülkeler, bölgeler ve şehirler futbolun bahsettiğimiz,  siyasi ekonomik ve kültürel gücünden pozitif olarak yararlanmaktadırlar. 

Bana göre; Türkiye’de çok az ile nasip olan, futbolun pozitif yönünden yararlanma  oranı, Elazığımız için önemli bir yere sahiptir.

  1967 yılında kurulan Elazığsporun 1979 dan bu güne kadar çok yakın  bir takipçisi olarak;   Elazığsporun İdari, mali, sportif, tesis ve altyapı kriterlerine uygun olarak Kurumsallaşması, Şirketleşmesi, Markalaşması, gerektiğini, 1993 yılından günümüze kadar tam 20 yıldır, gerek yerel gazetelerde yazdığım yazılarda, gerekse yerel televizyonlardaki katıldığım programlarda, gerekse hazırlamış olduğum raporlarda ve genel kurullarda sunduğumuz tebliğlerde ifade etmeye çalışmışımdır.

Bu gün itibarı ile Elazığsporun 2013-2014 sezonunda Spor Toto Süper Lig de mücadele eden ve sportif anlamda son haftalarda almış olduğu başarısız sonuçlarla hepimizi derinde üzen başarısız gidişatın, bir an önce son bulması için çaba göstermemiz gerektiğine inanmaktayım, Elazığspor kulübünün siyasal, ekonomik ve kültürel anlamda,  bulunduğu bölgeye ve şehre pozitif katkılarının devam etmesi  için ;

“Elazığspor Kulübü yönetimi içsel (Yönetici, Teknik Heyet, Sporcular,) ve dışsal çevrede ( Taraftar, Medya, vb.) beliren bir takım olumsuzlukların giderilmesi yönünde kısa vadeli plânlar hazırlayarak harekete geçmelidir. Elazığspor Kulübü yönetimi, Teknik Heyeti, Sporcuları, Taraftar grupları, Medya kuruluşları, Siyasiler ve Mülki amirler ile futbolla diğer tüm unsurlarla birlik de, kulübün içerisinde bulunduğu haftalardır süren sportif başarısızlık gibi olumsuz durumlardan bir an önce kurtulacak çözümler geliştirmelidir”

Türk futbol ailesi içerisinde anadolunun en önemli temsilcilerinde biri olan,  Elazığspor kulübü ve camiası, şu günlerde zaman kaybına neden olan tüm problemlerden ve dedikodularda arınarak, çözüm odaklı, sonuca yönelik stratejilerle, Elazığspor merkezli sinerji oluşturarak, süper ligde kalmanın yollarını mutlaka bulmalıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.