Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Elazığsporun Hukuki Statüsü(Dernek-Kulüp-Şirket)

Toplumsal yaşantıda insanların sportif etkinlik ve hizmet beklentileri, önemli ölçüde “Spordaki temel örgütlenme birimleri olan spor kulüplerinden” karşılanmaktadır. Spor kulüpleri toplumsal çevreden bir takım girdileri alıp işleyerek enerjiye dönüştüren ve sonuçta yine çevreye veren açık sistemlerdir ( Fişek, 1985: 31)

Türkiye bütün Spor Kulüpleri, “5253 Dernekler Kanununa” göre “Dernek Statüsünde” yer almaktadır. Spor faaliyetlerine katılmak amacıyla kurulan Dernekler; Spor Genel Müdürlüğünün”, “Spor Kulüpleri Tescil Yönetmeliğine” ve “Gençlik Spor Kulüpleri Yönetmeliğine” göre tescil edilerek “Spor Kulübü” kimliği kazanırlar. Spor kulüpleri, üyelerin, sporcuların ve teknik heyetin bir amaç etrafında bir araya geldiği yerler olarak, sporculara sporu bilimsel olarak öğreten ve uygulatan tüzel kişilerdir. Türkiye’de Spor kulüpleri, dernek ve şirket olmak üzere iki farklı tüzel kişiliğe sahiptirler. Dernekler kar amacı gütmeyen kuruluşlar olmasına karşılık, şirketler tamamen kar amacına yönelen tüzel kişilerdir (Durmuş,1998 )

Spor kulüplerinin şirketleşmesi konusu ise ilk olarak 28.05.1986 tarih ve 3289 sayılı “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat Görevleri Hakkındaki Kanunda” (Madde No: 24) spor kulüplerinin profesyonel takımları “Türk Ticaret Kanunu” hükmüne göre kuracakları veya kurulmuş olan şirketlere devredebilmelerini öngörmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun çıkardığı “Profesyonel Futbol ve Transfer Talimatının” 14. Maddesinde “kulüplerin, futbol faaliyetlerini, bir ticari şirket haline getirebilmek için Türk Ticaret Kanunu’na göre şirket kurabilecekleri veya futbol şubelerini kurulmuş olan şirketlere devredebilecekleri” hükme bağlanmıştır.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kulüp tüzüklerin müsait olması kaydıyla sadece spor kulüplerine mahsus olmak üzere derneklerin ticaret şirketi kurmalarına izin vermektedir. Spor kulüpleri, spor kulüpleri federasyonları ve konfederasyon tüzüklerde yazılı amacı gerçekleştirmek için ticari şirket kurabilmektedir. İktisadi işletmelerini, tüzel kişilere ve şirketlere kiraya verebilecekleri gibi bir sermaye şirketine de devredebilmektedirler.

Elazığspor Derneği Kulübü; Merkez Gençlik, Güvenspor ve Harputspor Kulüplerinin birleşmesiyle, 1967 yılında kurulmuş olup, Dernek olarak Tescili 24.03.1970 tarihinde yapılmıştır; Bir spor kulübü olarak Elazığspor derneğinin amacı, Gençlik ve spor genel müdürlüğünün izin verdiği ve tescil edilmiş, federasyonu bulunan tüm spor dallarında Elazığ halkını,Elazığ ili spor kulübü olarak temsil etmek…….şeklinde belirlenmişti

Elazığspor Derneği Kulübü Genel kuruldan yetki almadan; 03.03.2012. tarihli yerel gazetelerde (bknz; http://www.el-aziz.com);“Elazığspor A.Ş Kuruldu” başlıklı haberlerde yer alan; “Elazığspor Yatırım, Turizm, Gayrimenkul, Petrol ve İnşaat A.Ş” isimli şirketin kurulduğundan bahis edilmiş  ve daha sonra kurulan bu şirketin yasal statü kazanması için;

23.03.2013 tarihinde; Elazığspor Derneği Kulübünün Olağan Üstü Genel Kuruldan yapılan oylama sonucunda; Elazığ Spor Derneği Kulübünün;  Yönetim Kuruluna verilen yetki ile; 15/ G maddesi değiştirilerek; Profesyonel Futbol Şubesinin Şirketleştirilmesinin yolu açılmıştı; bknz: http://www.elazighaber.com/elazigsporun-sirketlesmesi-82yy.htm )

Gerek en son yapılan Olağan Üstü Genel Kuruldan önce kurulmuş olan “Elazığspor Yatırım, Turizm, Gayrimenkul, Petrol ve İnşaat A.Ş” veya ve daha sonrada Genel kuruldan alınan yetki ile kurulacak olan “Elazığspor Anonim Şirketi”ne ait; Tüzük, Ana Statü, Hissedar Guruplarının Yapısı  Şirket Yönetim Kurulu Yapısı, gibi konuları içeren yazılı metin paylaşılmadan, sadece genel kurulda yapılan  tüzük madde değişikliği ve yönetim kuruluna verilen yetkiden bildiğimizle sınırlı olan (bknz: http://www.elazighaber.com/elveda-elazigspor-h916.htm) Elazığspor Derneği Kulübünün Hukuki Statüsü” belirsizliğini korurken; En son  28.09.2013 Elazığspor Kulübü Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Spor Toto Süper Ligde mücadele eden futbol şubesinin “Sanica Boru Elazığspor” olarak zikredilen ismi 2013-2014 “Sanica” firmasıyla olan isim hakkıyla ilgili sponsorluk sözleşmesi sona erdiğinden dolayı kulübün ismi “Elazığspor”dur. Kulübün isminin geçtiği tüm haberlerde “Elazığspor” olarak anılması ve bu hususta gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususu, isim, sınai ve fikri haklarının bu şekilde korunması gerektiği” ifade edilerek;  Mevcut tüzüğünde yer alan ismi ile “Elazığspor Derneği Kulübünün Hukuki Statüsü”; Dernekler yasası değişene ve kurulmuş olan veya kurulacak olan Elazığspor kulübünün profesyonel futbol şubesine ait şirketin yapısı yasal olarak kamuoyuna açıklanana kadar ; “Elazığspor Kulübü Derneği” olup ; Amatör spor branşlarında ve Profesyonel futbol branşında faaliyet gösteren bir “Spor Kulübü”dür.

Kaynaklar:

1-       Fişek .K., (1985),100 Soruda Türkiye Spor Tarihi, Gerçek Yayınevi, İstanbul.

2-       Durmuş.A.G., (1998) Spor Hukuku , ALFA Basım Yayım Dağıtım, İstanbul.

3-       http://www.elazighaber.com/elazigsporun-sirketlesmesi-h915.htm

4-       http://www.elazighaber.com/elveda-elazigspor-h916.htm

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.