Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ELAZIĞSPORUN AVANTAJLARI

Genel yönetim bilimindeki ilke ve kurallar ile fonksiyonlar, spor kurumları ve organizasyonlarıyla eş değer olduğu artık bilinen bir gerçektir. Türkiye’ de spor kurumu olan spor kulüpleri, sosyal toplumun birer parçası olarak, dernekler yasası çerçevesinde işlem görmekte olup, kamu hizmetini yerine getirmektedirler. Kendilerine özgü amaçları olan spor kulüplerinin, çeşitli alanlarda faaliyetleri söz konusudur. Profesyonel futbol alanında faaliyet gösteren spor kulüplerinin sportif başarının yanı sıra yönetim ve ekonomik anlamda da başarı elde etme gibi özel amaçları bulunmaktadır. Bu genel ve özel amaçlar spor kulüplerinin bir sistem dâhilin de, yönetim ve organizasyonlarının planlamadan başlayan ve denetleme ye kadar ki sürecin, sevk ve idare edilmesi ile gerçekleşmektedir. Spor kulüpleri, resmi ve özel kurumlar, şirketler mantığı çerçevesinde yönetilmesi ve kurumsal bir kimlik kazanmaları ölçüsünde önceden belirledikleri hedeflere ulaşabilmektedirler. Bazen bu hedefler kısa süreli olmak da ve bazen de beklenmedik durumlarla karşılaşıla bilinmektedir. Öyleyse spor kulüpleri, hedeflerine ulaşmadaki yolda, kurumsal analizlerini yaparak, kendilerini tehdit eden unsurları tespit etmeli, fırsatların neler olduğunu bilmeli, kısaca avantajlarını ve dezavantajlarını öncede gözden geçirmelidirler.
2010 - 2011 profesyonel futbol sezonu Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup da faaliyet gösteren Elazığspor önceki yıllarda yaşamış olduğu; ertelenen kongreleri, kayyum atamaları, yönetim problemleri, temlikler ve mali tablolarındaki belirsizlikler, tüzük değişiklikleri, tesis ve personel problemleri, iletişim, ulaşım, seyirci ve taraftarlarla olan koordinasyon eksiklikleri, sponsor, reklam, ürün gibi hizmetlerdeki aksaklıklar gibi bir çok problemlerle karşı karşıya iken; Anadolu kulüplerinin genel hastalığı olan kurumsallaşamamış yapısal özelliğinden dolayı, kulübün ilgili birimlerinin ve üyelerinin, genel kongresinin görev yapamadığı bir süreçte, içinde bulunduğu yönetimsizlik durumunun, Valilik, Belediye, Ticaret Odası gibi farklı kurumlar tarafından tespit edilerek, ilgili zafiyetlerinin iyileştirilmesi gerektiği, kamuoyu tarafından kabul edildiği bir dönem de kulüp olarak bir çok kulübün kıskana bileceği önemli bir şans yakalamıştır. 
Geçen sezon küme düşme den son anda kurtulan Elazığspor kulübü, yönetim olarak, bu sezon başında, işi ciddiye alarak yeni hedeflere yönelmiştir. İdari açıdan; kurumsallaşmayı hedefleyen, tüzük değişikliklerini yetersiz olsa da birazda aceleyle gerçekleştiren, altyapı ve tesisler ve stadyum konusunda gönüllülük esasına dayalı özel çabalar sergileyen, farklı branşlara yönelerek spor kulübü kimliği kazanmaya çalışan, medya ve taraftar grupları ile koordinasyon sağlayan, ve mali açıdan sürekli gelirlerden henüz yoksun olsa da, mali tablosunu kişisel çabalarla çözmeye çalışan, markalaşma ve ürün, bilet satış noktalarını oluşturma çalışmalarında bulunan bir kulüp yapısı sergilerken, sportif başarıya yönelik olarak da; geçen sezonda kendi grubundaki takımların, iyi sayılan futbolcularını transfer ederek, oluşturduğu takımın başına, ekip ruhunu benimsemiş görüntüsü veren, genç, hevesli, enerjisi olan teknik heyetin getirilmesi ve sezon hazırlık çalışmalarına diğer takımlardan önce başlaması, teknik heyet ve takımdaki uyum problemleri ile sporcu eksiklikleri ve sakatlıkların giderilmesi ve futbolculara ödenecek ileriye dönük prim ve ve ödemelerin zamanında giderilebilmesi şartıyla şampiyonluğa hazır olabilir bir kulüp görüntüsü sergilemektedir. Sezonun başlamasıyla kendi oynadığı sahada seyircisiz maçlarla birlikte yenilmezlik unvanını koruyan ve şu anda kendi grubunda üçüncü sırada bulunarak rakiplerine göre avantaj sağlayan Elazığspor bir bütün olarak bu gün gelmiş olduğu noktada rakiplerini zorlaya bilecek sinyaller vermektedir.
Elazığspor kulübü olarak idari, mali ve sportif anlamda, Valilik, Belediye, Ticaret Odası gibi birçok kurumun kurumsal desteğini alması, kamuoyunun iyi niyetli yaklaşımları, taraftar ve dernekler ile görsel ve yazılı medya gruplarının pozitif katkılarının devam etmesi, gözle görülebilecek önemli avantajlar sayılabilir. Önemli olan bu avantajları kalıcı ve sürekli kılarak, sağlıklı bir kulüp yapısı oluşturmak ve belirlenen hedeflere, az zamanda, az kaynaklarla az insanla ulaşabilmektir. Bu avantajları fırsata dönüştürmek önümüzdeki süreç de olumlu veya olumsuz olarak kendini mutlaka gösterecektir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.