Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ELAZIĞSPOR'DA KONGRE SÜRECİ

Bir toplumsal kurum olarak sporun, ekonomik ve kültürel örgütlenmeler içerisinde her geçen gün giderek büyüyen bir yapısının bulunması, bu toplumsal olgunun, dünyanın değişen ekonomik ve sosyal koşulları göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Spor genelinde ve futbol özelinde yaşanılan değişiklikleri,dünyada yaşanan ekonomik ve kültürel değişikliklerden soyutlayamayız, çünkü hiçbir şey doğada ya da toplumsal hayatta varolan başka şeylerden bağımsız değildir.Spor kendisi dışında yer alanlara, ilişki halinde yaşamak suretiyle oluşan bütünün, etkileyen ve etkilenen bir parçasıdır. Serbest piyasa ekonomisi ve uluslar arası rekabet koşullarının hâkim kılındığı, dünyanın tek bir pazar haline getirildiği küreselleşme sürecinde yaşananlardan, spor da kendi payına düşeni alacaktır (Talimciler,2002).

Sporun sosyal faydasının yanında profesyonel futbolda bir başka yön, ekonomik özelliğidir.
 Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de en popüler spor dalı olan futbol, günümüzde profesyonel spor dallarından birisi haline gelmiştir. Genellikle dernek şeklinde örgütlenen futbol kulüpleri tarafından yürütülen sportif faaliyetler diğer ülkeler de olduğu gibi Türkiye’de de oldukça önemli bir ekonomik faaliyetin konusunu oluşturmaktadır. Futbol kulüplerinin bütçeleri artık trilyonlarla ifade edilmekte, futbol sektörünün parasal hacmi gün geçtikçe büyümektedir.

Bu gün futbolun gelişen ticari yönüne bakıldığında, İngiliz futbol kulüplerinin diğer Avrupa ülkelerine göre daha ön planda yer aldığı görülmektedir. İtalya, Almanya, İspanya veya Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde yer alan büyük futbol kulüpleri ciddi bir biçimde yeniden yapılanmayı sağlarken, halka açılarak, yeni yatırımcılar yönetime davet etmekte ve lig düzenlemelerini bu yapıya uygun olarak yeniden oluşturmağa çalışmaktadırlar. Hedeflerin açık olmasına karşın bunlara ulaşmak o kadar basit olmamakta, pek çok kulüp geleneksel örgütsel yapısını (yani dernek veya benzeri örgütlenme) değiştirerek daha ticari ve profesyonel bir yapıya dönüşmek zorunda kalmaktadır. Bu değişikliklerden bekleneni kulüplerin modern stadyumlara sahip olması ve ticari faaliyetlerini geliştirebilmesi için finansal kaynaklara ulaşma arzusu olarak tanımlamak mümkündür (Dorukkaya,1998).

 Tüm bu bilgiler ışığında Elazığ sporun yapılacak olan kongre sürecinde, Kulübün mevcut durumu irdelenerek,dünyada gelişmekte olan futbol kurumları ve organizasyonlarına idari, mali, ticari ve teknik açıdan uyum sağlamasına yönelik olarak, problemlerin tespit edilmesi ve çözüm üretilmesi şeklinde değerlendirilmelidir. Somut olarak Elazığ spor yönetimine talip olanlar, bundan sonraki süreçte Kulüp tüzüğündeki eksiklikler giderilerek yeni uygulamalar ve düzenlemeleri gözden geçirerek yasal boşlukları giderici çalışmalar yapıp sağlıklı bir yapı içerisinde kongre şartlarını oluşturacak çalışmalar yapmalıdır, Sürekli Divan kurulunun teşkil edilmesi mutlaka sağlamalıdır, Mali kongre yapısını oluşturacak düzenlemeler gerçekleştirmelidir. Ayrıca kulübe yasal üye sayısı ile birlikte, kongre üyesi sayısını artırmalı ve bu konu ile ilgili düzenlemeler süratle yapmalıdır.

Yönetim kurulu üyeleri dışında İdari, Mali ve Teknik konularda görev yapacak kişilerin profesyonel özellikler taşıyan kişilerden oluşturulması sağlanmalı, profesyonel yöneticilere idari ve mali görev ve sorumluluklar yüklenmelidir. Teknik konularda danışmanlık hizmetleri profesyonelce alınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra, Elazığ sporu kısa bir sürede, İdari, Ekonomik ve Teknik anlamda UEFA kriterlerine uygun bir yapıya kavuştura bilecek, kurumsal yapıyı tesis edebilecek, sürekli kaynakları oluştura bilecek, kabiliyete ve hareket alanına sahip bir yönetime teslim edilmesi anlamında, Elazığ spor kulübü kurum menfaatlerini ön plana çıkarabilecek kurumsal bir kongre mutlaka gerçekleştirmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.